Esed BMGK kararına rağmen İdlib'e saldırdı

Esed rejimi, BMGK'nin Suriye'de bir aylık ateşkes kararına rağmen İdlib'de yine sivil yerleşimleri hedef aldı. Kimyasal silah saldırısı mağduru Han Şeyhun'daki pazar yerine düzenlenen hava saldırısında 6 sivil yaralandı

Esed BMGK kararına rağmen İdlib'e saldırdı

İDLİB (AA) - Beşşar Esed rejimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararına karşın İdlib'e yönelik saldırılarına devam ediyor.

İdlib'deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi, öğle saatlerinde İdlib'de başlattığı hava ve kara saldırılarını sürdürüyor.

Rejim güçleri, geçen sene rejimin kimyasal silah saldırısında en az 100 sivilin öldüğü Han Şeyhun'a hava saldırısı düzenledi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 6 sivil yaralandı.

Rejim uçakları, Hama'nın kuzeyindeki Kefer Zita ilçesine de saldırdı. Sivillerin zarar görüp görmediği henüz bilinmiyor.

İdlib'in güney kırsalındaki El Raffe ve Um Halahil köyleri de öğle saatlerinde 4 hava saldırısına maruz kalmıştı. Cisr eş Suğur ilçesine ise topçu saldırıları yapılmıştı.

Rejim, 25 Şubat'ta da Cisr eş Şuğur ve Kefer Zita'yı hedef almıştı.

24 Şubat'ta alınan BMGK kararında, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 18:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER