Bölge Isınıyor! Kuzey Kore, Japon Denizine Dört Roket Birden Fırlattı

Kuzey Kore'nin sabah saatlerinde Japon Denizi'ne doğru dört adet roket fırlattığı bildirildi.

Bölge Isınıyor! Kuzey Kore, Japon Denizine Dört Roket Birden Fırlattı

Güney  Kore Genel Kurmay Başkanlığı,  Kuzey Kore'nin Dongchang-ri bölgesinden yerel saatle 07.36'da (TSİ 01.36) 4 adet balistik roket fırlatıldığını açıkladı. Açıklamada,  Japon Denizi'ne doğru yaklaşık 1000 kilometre seyir mesafesi kat eden roketlerin türünün değerlendirilmekte olduğu belirtildi.

Tokyo merkezli haber ajansı  Kyodo, roketlerden üçünün münhasır ekonomik bölge içine düştüğünü bildirdi. Münhasır ekonomik bölgeler, genel olarak bir ülkenin kıyı başlangıcından itibaren denize doğru 200 mil uzanıyor.  Japon Denizi'ndeki münhasır ekonomik bölgesinde,  Tokyo yönetimi 230 mil uyguluyor.

ABE: SON DERECE TEHLİKELİ EYLEMLER

Japonya Başbakanı  Shinzo Abe,  Kuzey Kore'nin "yeni bir tür tehdit" teşkil ettiğini söyledi.  Parlamento üyelerine hitap eden Abe, "Fırlatmalar, Güvenlik Konseyi kararlarının aleni ihlalidir; son derece tehlikeli eylemlerdir." dedi.

Güney  Kore'de milli güvenlik kurulunu acilen toplayan Devlet Başkan Vekili Hwang Kyo-ahn ise, toplantının başlangıcında yaptığı açıklamada, THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırma sürecinin bir an önce tamamlanması için hızla hareket edeceklerini ifade etti. ABD'ye ait THAAD sistemi (Yüksek İrtifa Son Aşama Alan Savunması), güçlü radarları nedeniyle  Pekin'den şiddetli muhalefet görüyor.

Uzmanlar,  Kuzey Kore'nin uydu fırlatmaları için kullandığı Seohae Üssü'nün Dongchang-ri bölgesinde yer aldığına işaret ederek, roketlerin harp başlığı taşıyabilen kıtalararası balistik füze kategorisinde yer alabileceğine dikkat çekiyor.

GÜNEYDE ORTAK TATBİKAT

ABD ve  Güney Kore silahlı kuvvetleri, geçtiğimiz hafta ay sonuna kadar sürecek olan geniş çaplı ortak tatbikata başlamıştı.  Kuzey Kore, yılda bir yapılan düzenli tatbikatlara her yıl tepki gösteriyor.  Pyongyang yönetimi, tatbikatları kendisine karşı topyekun savaş provası olarak algılıyor.

Kuzey  Kore, Trump'ın  Beyaz Saray'a oturmasının ardından ilk roket denemesini 12 Şubat'ta gerçekleştirmişti. ABD'yi ziyaret eden Başbakan Abe'nin  Florida'da Başkan Trump ile birlikte bulunduğu sırada  Japon Denizi'ne doğru ateşlenen roketin orta ve uzun menzilli Pukguksong-2 olduğu anlaşılmıştı.

Pyongyang yönetimi, Abe ve Trump'ın ortak basın toplantısıyla ortaya koyduğu tepkinin ardından, yeni stratejik silahlar denemeyi sürdüreceğini ilan etmişti.

KUZEY'DEN SİNYAL GEÇEN HAFTA GELDİ

Kuzey  Kore  İşçi Partisi'nin yayın organı Rodong Sinmun tarafından geçen hafta yayımlanan değerlendirmede, "Birleşik Devletler ile kukla rejim, işgal provasını sürdürdüğü müddetçe yalnızca Pukguksong-2 değil, yeni stratejik silahlar da ihtişamla gökyüzüne havalanacaktır." denmesi dikkat çekmişti.

Geçtiğimiz yıl iki nükleer deneme gerçekleştiren  Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik roket denemesinden endişe ediliyor. Pongyang'ın bu türden bir testi başarıyla icra ettiği takdirde, teorik olarak ABD kıyılarını vurma kapasitesine erişeceği varsayılıyor.

Trump yönetimine yakın kaynaklar,  Kuzey Kore stratejisinin gözden geçirilmekte olduğuna dikkat çekiyor.

"GÜÇ KULLANIMI VE REJİM DEĞİŞİKLİĞİ"

Son olarak geçen hafta  Wall Street Journal gazetesi, strateji revizyon sürecinde güç kullanımı ve rejim değişikliği seçeneklerinin değerlendirildiğini öne sürdü.

ABD Savunma Bakanı  James Mattis'in geçen ay  Seul ve  Tokyo'ya yaptığı resmi ziyaretlerin ana gündeminde  Kuzey Kore meselesi yer almıştı. Ziyaretler, Mattis'in ilk yurtdışı seyahatiydi.

Halihazırda,  Güney Kore'de 28 bin,  Japonya'da ise 50 bin dolayında Amerikan askeri görev yapıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER