Belçika'da Kovid-19 vakası sayısı 60 bine dayandı

Belçika'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı son 24 saatte 108 artarak 59 bin 819'a, yaşamını yitirenlerin sayısı 10 artarak 9 bin 646'ya yükseldi.

Belçika'da Kovid-19 vakası sayısı 60 bine dayandı

Belçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 32 kişinin Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, 45 kişinin taburcu edildiği bildirildi.

Açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki hasta sayısının 10 azalarak 89'a düştüğü belirtildi.

Kovid-19 vakası sayısının son 24 saatte 108 artarak 59 bin 819'a çıktığı kaydedilen açıklamada, 10 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Böylece ülkede salgının başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı 9 bin 646'ya yükseldi. Bu kişilerin yüzde 49'u hastanelerde, yüzde 50'si huzurevlerinde yaşamını yitirdi.

- AB üyelerine sınırları açın çağrısı 

Belçika Dışişleri ve Savunma Bakanı Philippe Goffin, bazı Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile Schengen bölgesinin temsilcileriyle biraya geldi.

Goffin, Belçika'da Kovid-19'a ilişkin mevcut durum hakkında bilgi verdikten sonra, diğer Avrupa ülkelerine sınırlarını Belçika vatandaşlarına açmaları için çağrıda bulundu.

Ülkelerdeki epidemolojik durumun incelendiğini aktaran Goffin, "Belçika tüm Avrupa vatandaşlarına sınırlarını açmayı planlıyor." açıklamasında bulundu. 

- Belçika'da normalleşme süreci

Kovid-19 salgını nedeniyle 13 Mart'tan bu yana tecrit politikaları uygulanan Belçika'da, 8 Haziran'da normalleşme sürecinin 3. aşamasına geçildi.

Bu süreçte bir sonraki karara kadar ülkede uzaktan çalışma esas olmaya devam edecek.

Oteller, kafe, restoran ve barlar 1,5 metre mesafenin korunması koşuluyla ve masa başına en fazla 10 kişi düşecek şekilde tekrar açıldı.

Amatör, profesyonel spor faaliyet ve müsabakaları tekrar başlarken, 1 Temmuz'dan sonra belirli kurallara uyulması kaydıyla seyircilere de izin verilecek.

Spor salonları da tekrar açılırken, havuz ve spa merkezleri 1 Temmuz'a kadar kapalı kalacak.

Dini hizmet ve törenler de 100 kişiyi geçmeyecek şekilde başladı, kişi sayısı 1 Temmuz'da 200'e çıkarılacak.

Belçika içinde günübirlik ya da daha uzun seyahatler mümkün olurken, AB içinde sınır ötesi seyahat 15 Haziran'dan sonra başlayacak.

Parti mekanları, 1 Temmuz'dan itibaren 50 kişiyi kabul edebiliyor ancak gece kulüpleri ve kumarhaneler ağustos sonuna kadar kapalı kalacak.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER