Balkan liderleri Mostar'da bir araya geldi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat üyesi Covic, Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanovic, Hırvatistan Başbakanı Plenkovic ve Sırbistan Başbakanı Vucic ile görüştü

Balkan liderleri Mostar'da bir araya geldi

MOSTAR (AA) - Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Hırvat üyesi Dragan Covic, ülkenin güneyindeki Mostar şehrinde yarın düzenlenecek "20. Mostar Ekonomi Fuarı" öncesi Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Karadağ Cumhurbaşkanı Vujanovic, Mostar'daki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD Senatosunun Karadağ'ın NATO üyeliğini onaylamasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Vujanovic, Bosna Hersek'in Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Hırvatistan Başbakanı Plenkovic de yarın yapılacak ekonomi forumunun ekonomi, ticaret ve Hırvat firmaların Bosna Hersek'teki yatırım imkanları açısından son derece önemli olduğunu belirterek, "Bosna Hersek'in AB üyelik yoluna yardımcı olmak ve hızlandırmak isteriz." diye konuştu.

Sırbistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 55,1'ini alarak seçimi önde tamamlayan Sırbistan Başbakanı Vucic ise Mostar'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yarınki foruma Sırbistan'dan birçok firmanın katılacağını bildirdi.

Batı Balkanlarda sağlanan başarının tüm ülkelerin geleceğini etkileyeceğini belirten Vucic, "Başımıza kötü bir şey gelmektense her gün görüşmeli, konuşmalıyız. Geleceğin, gelişimde olduğu kanaatindeyim. Her normal birey normal bir gelecek ve hayat ister." ifadesini kullandı.

Ev sahibi Covic, Karadağ'ı NATO üyeliğinde ABD Senatosundan aldığı onay nedeniyle tebrik ederek, yarınki forumda partner ülke görevini üstlenen Hırvatistan'a katılımından dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Vucic'i de tebrik eden Covic, bugün yapılan görüşmelerin Bosna Hersek'in geleceği için önemli olduğunu kaydetti.

Yarın açılışı yapılacak "20. Mostar Ekonomi Forumu"na bölge ülkelerden çok sayıda katılımcının gelmesi bekleniyor.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER