ABD’den Tabka Barajı açıklaması

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Tabka operasyonuna helikopterlerle hava indirme desteği, Apache tipi taarruz helikopterlerle yakın hava taarruz desteği, deniz piyadeleriyle topçu desteği ve özel kuvvet birlikleriyle taktiksel destek verdiği belirtildi.

ABD’den Tabka Barajı açıklaması

 ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Suriye’de PYD/PKK’nın öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) ilk kez helikopterlerle yakın hava taarruz desteği ve hava indirme desteği verdiği açıklandı.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu sözcülerinden Albay Joe Scrocca, telefonla bağlandığı Savunma Bakanlığında (Pentagon) Suriye’nin Tabka Barajı ve ilçesine yönelik SDG tarafından başlatılan operasyon ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Scrocca, 21 Mart’ı 22 Mart'a bağlayan gece, SDG ve Suriye Arap Koalisyonunun Tabka Barajı, Tabka ilçesi ve ilçenin yakınlarında bulunan hava üssünü ele geçirmek üzere çok boyutlu bir operasyon başlattığını açıkladı.

Koalisyonun da hava desteğinin yanında farklı şekillerde destek verdiği operasyonun DEAŞ’ı şaşırttığını ifade eden Albat Scrocca, şehrin, barajın ve hava üssünün birkaç hafta içinde alınmasını beklediklerini aktardı. Tabka Barajı'nın, Rakka’nın çevrelenmesi bakımından önemli bir nokta olduğunu ifade eden Ablay Scrocca, barajın alınmasıyla DEAŞ’ın Fırat'ın batısıyla olan bağlantısının tamamen kesileceğini dile getirdi.

Albay Scrocca, “Tabka Barajı, DEAŞ tarafından üst düzey esirlerin tutulduğu bir yer ve DEAŞ liderleri için bir eğitim merkezi olarak kullanılıyordu. Tabka ilçesi ise birçok yabancı savaşçı eğitim kampına ev sahipliği yapıyordu.” dedi.

- Koalisyondan yoğun destek

ABD öncülüğündeki koalisyonun SDG ve Suriye Arap Koalisyonu mensuplarını Tabka ilçesinin güneyine indirmek üzere hava indirme desteği verdiğini açıklayan Sözcü, koalisyonun nokta atış hava saldırılarının yanı sıra yakın hava taarruz desteği vermek üzere bölgeye Apache tipi taarruz helikopterini sevk ettiğini bildirdi. Ayrıca yakın zamanda Rakka operasyonu için Suriye’ye gönderilen Deniz Piyadeleri Topçu Birliğinin de top atışı desteği verdiğini aktardı.

Albay Scrocca ayrıca, ABD özel kuvvetlerinin de operasyon kapsamında SDG’ye taktiksel destek verdiğini kaydetti; ancak kaç Amerikan askerinin cephede olduğu sorularını yanıtsız bıraktı.

Son 4 ayda Tabka civarında 300’den fazla hava saldırısı düzenlediklerini ifade eden Sözcü, operasyona katılanların yüzde 70-80 civarında Suriye Arap Koalisyonu mensupları olduğunu, geri kalanların ise PYD/PKK’nın başını çektiği SDG mensupları olduğunu söyledi. Scrocca, “Suriye Arap Koalisyonu ve SDG ile ilk kez hava taarruz ve hava indirme kabiliyetimizi kullanıyoruz. Bunun son olup olmayacağını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Sözcü, söz konusu koalisyon unsurlarının kullanılmasının Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu komutanı tarafından verilen bir karar olduğunu ve komutanın böyle bir destek vermek konusunda karar alma yetkisinin bulunduğunu ifade etti.

- Rakka’nın batısında sivillerin vurulması

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyona bağlı savaş uçaklarının Rakka’nın batısında yüzlerce sığınmacının yaşadığı bir okul binasını hava saldırılarıyla enkaza çevirdiği ve onlarca sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine Scrocco, “Koalisyon Rakka yakınlarında, o civarda birçok hava saldırısı düzenledi. Koalisyon, sivil kayıplarla ilgili iddiaları araştırıyor.” dedi.

DEAŞ’ın okul, cami ve hastaneleri silah deposu olarak kullandığını öne süren Sözcü, koalisyonun bu tür yerlere saldırı düzenlerken sivil kayıplarını önlemek için çok hassas ve nokta atış tekniklerini kullandığını iddia etti.

AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, pazartesi gecesi gerçekleşen saldırı, Rakka’nın 30 kilometre batısında Fırat Nehri kıyısındaki Mansura beldesine düzenlenmişti. Yerel kaynaklar saldırıda Hama, Humus ve Rakka’dan göç eden 50 civarında ailenin kaldığı bir okulun hedef alındığını kaydederek, binanın enkaza döndüğünü, tümü kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğinden endişe ettiklerini açıklamıştı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER