Yıldırım-Özgürgün ortak basın toplantısı

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik çalışmalar kapsamında KKTC'de de tespit edilen en ufak bir şey olması halinde gereği neyse en ciddi şekilde yapacaklarını söyledi.

Yıldırım-Özgürgün ortak basın toplantısı
 

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik çalışmalar kapsamında KKTC'de de tespit edilen en ufak bir şey olması halinde gereği neyse en ciddi şekilde yapacaklarını söyledi. Özgürgün, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım ile başbaşa görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, karşılıklı teamül gereği yapılması gereken resmi ziyaretlerin kendilerinin iade-i ziyareti ile gerçekleşmiş olduğunu belirtti. "Biz bunu kardeşlerin buluşması şeklinde değerlendiriyoruz." diyen Özgörgün, bu kapsamda Türkiye'de geçen hafta yaşanan demokrasi dışı girişimler dolayısıyla üzüntüsünü dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti'ne, demokrasisine, milli iradesine karşı girişilen eylemlerde canlarını siper ederek hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar dileyen Özgürgün, "Sayın Başbakan Yıldırım'ın da belirttiği gibi 15 Temmuz Kıbrıs tarihinde de kara bir lekedir. Faşist Yunan darbesinin 15 Temmuz 1974'te yarattığı kaos ve büyük sıkıntı 20 Temmuz'da anavatan Türkiye'nin müdahalesi ile Kıbrıs'a barışı ve özgürlüğü getirmiştir." şeklinde konuştu.Adaya gelen barış ve özgürlük ortamının devam ettiğini, 20 Temmuz 1974'ten bu yana adada bir olay olmadığı gibi, Türkiye'nin sağlamış olduğu huzur ve güven ortamı içerisinde gerek Kıbrıs Türkleri gerek Kıbrıs Rumlarının refaha ulaştığını ifade eden Özgürgün, ekonomik anlamda da adada ciddi gelişmeler olduğunu vurguladı. Özgürgün, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da KKTC ve Türkiye'nin dış politikalarının her zaman yakın işbirliği ve uyum içinde yürütüldüğünü, Türkiye'nin, yaşanan çözüm süreçlerine en büyük desteği her zaman verdiğinin altını çizdi. Özgürgün, "Türkiye'nin adadaki varlığı Kıbrıs Türk ve Rumları arasında sürdürülebilir, kalıcı adil bir çözüm bulunana kadar Kıbrıs Türklerinin güvenliğini sağlayan en önemli unsurdur. Bu bakımdan anavatan Türkiye'nin her bakımdan çok iyi, güçlü ve sağlıklı olması bizim için her şeyden önemlidir." diye konuştu. Hüseyin Özgürgün, iki ülkenin bugünlere her zaman tek yürek olarak geldiğini, yarınlara da el ele omuz omuza gönül birliği içinde yürüyeceklerini vurguladı.

- Barış Suyu Projesi

Türkiye'den KKTC'ye su temini projesine de değinen Özgürgün, dünyada ilk kez gerçekleştirilen bu çok büyük projeyle Türkiye'nin Toroslar'ın suyunu Kıbrıs'ın kurak topraklarıyla buluşturduğunu belirtti. Projenin Kıbrıs tarihinde bir dönüm noktası olacağının altını çizen Özgürgün, "Bu su önümüzdeki dönemde nihai bir anlaşmaya varıldığı takdirde sadece Kıbrıslı Türklere değil, Kıbrıslı Rumlara da bir barış suyu olarak verilecek ve adanın makus talihini de değiştirecek çok büyük bir projedir. Böyle bir projeyi gerçekleştiren de çok önemli ve büyük bir devlet olabilirdi ancak. Bu da ana vatanımız Türkiye'dir." ifadelerini kullandı.

-" Böyle bir olaya göz açtırmayız"

Kıbrıs'ta FETÖ'ye yönelik geniş anlamda bir operasyon beklenip beklenmediği sorusuna karşılık Özgürgün, hükümetinin göreve 2 ay önce başladığını ve kendilerine daha önce bu konuda bir bilgi veya talebin ulaşmadığını söyledi. Konuk Başbakan, 21 Temmuz'da FETÖ/PDY'yi terör örgütü listesine dahil ederek tüm faaliyetlerini yasakladıklarını hatırlatarak, güvenlik kuvvetleri komutanlığı ve polis yetkilileriyle toplantılar yaparak, en küçük bir ihbar, bilgi veya hareketin bile değerlendirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldıklarını, bir tespit yapılabilirse derhal müdahale konusunda polis ve güvenlik kuvvetleri komutanlarının yetkili olduğunu anlattı. Özgürgün, şöyle devam etti:"Biz böyle bir olaya göz açtırmayız. En ufak bir toleransımız da yoktur. Ancak şu ana kadar böyle bir hususla ilgili gerek polis gerekse güvenlik komutanlarımızın ihbarlara yönelik yapmış olduğu müdahalelerde bir doğruluğa rastlanmamıştır. Bu değerlendirmeler devam edecektir. Bizde faaliyeti yasaklanmış terör örgütü listesinde birçok örgüt daha var. Bu da o kapsamda değerlendirilmektedir. Gerek güvenlik kuvvetlerimiz gerekse polisimiz bu konuda tam bir donanım ve görev anlayışı içinde hareket etmektedir. Tespit ettiğimiz en ufak bir şey olursa gereği neyse en ciddi şekilde yapacağız."

Başbakan Binali Yıldırım, "Kıbrıs Türkü'nün haklı davasını bundan sonra da anlatmaya devam edeceğiz. Çözüm hangi şartlarda gerçekleşirse gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, Türkiye'nin etkin teminatı, Kıbrıs'ta olmazsa olmazdır. Bir daha bir maceraya izin verecek bir altyapıya Türkiye müsaade etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Biz barış istiyoruz." dedi.

Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Özgürgün'ün ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye, anavatana yaptığını ifade eden Yıldırım, Özgürgün ve heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her bakımdan üst düzeyde seyrettiğine işaret eden Yıldırım, "Kıbrıs-Türkiye ilişkilerini tek cümleyle özetlersek Türkiye'de ne varsa Kıbrıs'ta da o olacak. İşin özeti budur. Dolayısıyla Türkiye kalkındıkça, büyüdükçe KKTC de büyümeye, kalkınmaya devam edecek. Sevinç ve tasada birlikte olduk, olmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Özgürgün ve kabinesinin de 65. Hükümet'ten bir ay önce göreve başladığını anımsatan Yıldırım, yapısal reformların hayata geçirilmesi, ekonominin canlandırılması ve adadaki soruna çözüm sağlayacak ikili görüşmelerdeki kararlı tutumları dolayısıyla Özgürgün ve kabinesine teşekkür etti.

- "Dünya demokrasi tarihine bir ilki kaydettik"

15 Temmuz'un Türkiye'nin demokrasi tarihine iki türlü yazıldığını vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Hain darbe girişimcileri emellerine ulaşamadılar ve 15 Temmuz'da Türk milleti bir destan yazdı. Türkiye'de demokrasiye, milli iradeye yönelik bu alçakça girişimi, Başkomutan, Cumhurbaşkanı'mız başta olmak üzere Hükümetimiz ve halkımızın asil duruşuyla bertaraf ettik ve dünya demokrasi tarihine bir ilki kaydettik. Bu darbe teşebbüsünde hayatını ortaya koyan, tankların önünde korkusuzca göğsünü siper eden, bombalara, kurşunlara karşı meydan okuyan kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum. Gazilerimize de hayırlı uzun ömür diliyorum."

Darbe girişiminin ardından Kıbrıs'ta da 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı törenlerinin olduğunu anımsatan Yıldırım, Türkiye'nin yaşanan karışıklığa rağmen törenleri ihmal etmediğini, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in törenlerde hazır bulunduğunu aktardı.

Yıldırım, 15 Temmuz'un Kıbrıs tarihinde de önemli bir yer tuttuğunu, Makarios'a yapılan darbenin de Kıbrıs Barış Harekatı ile bertaraf edildiğini ve adaya özgürlük getirildiğini belirtti.

Kıbrıs'ın efsane ismi Dr. Fazıl Küçük'ün "Kıbrıs'a su geldiğinde kabrimi anavatandan gelen suyla buluşturun" vasiyetini hatırlatan Yıldırım, Akdeniz'in altından Kıbrıs'a akıtılan suyla sadece bereketli toprakların suyla buluşmakla kalmadığını, Kıbrıs'ın her tarafına içme ve sulama suyu olarak hizmet vermeye başladığını da vurguladı.

- "Ümit ederiz ki bir çözüm elde edilir"

Başbakan Yıldırım, yıllardan beri Kıbrıs sorununun yaşandığını belirtti. Yıl sonuna kadar Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir çözüm arayışının devam ettiğini ve liderler bazında görüşmeler gerçekleştiğini söyleyen Yıldırım, "Ümit ederiz ki bir çözüm elde edilir. Çözüm olacak ama nasıl olacak? Adil, eşit temsile dayalı, her iki kesimin hak ve hukukunu teminat altına alan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir daha güvenlik endişesi olmayacak bir çözümden bahsediyoruz. Bunu başından beri hep destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz." diye konuştu.

Yıllardan beri Kuzey Kıbrıs tarafının adeta yok sayıldığını, izolasyonlara tabi olduğunu dile getiren Yıldırım, AB'nin ve dünyanın imkanlarının haksız bir şekilde güney tarafına kullanıldığını kaydetti. Artık bunun sürdürülebilir bir hal olmadığına işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak gerek Avrupa Birliğine, referandum sürecinde, gerekse bütün dünyaya anlattık. Kıbrıs Türkü'nün haklı davasının bundan böyle de anlatmaya devam edeceğiz. Çözüm hangi şartlarda gerçekleşirse gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, Türkiye'nin etkin teminatı Kıbrıs'ta olmazsa olmazdır. Bir daha bir maceraya izin verecek bir altyapıya Türkiye müsaade etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Biz barış istiyoruz, biz birlikte yaşanmasının, enerjinin, adanın gelişmesine, büyümesine harcanmasını istiyoruz. Bütün bu iyi niyetlerimize rağmen kafalarının arkasında başka proje olanlar da bilsin ki öyle bir proje de hayata geçirmeye kalktıklarında yine Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerinin yanı başındadır. Onlarla beraberdir."

Başbakan Yıldırım, Kıbrıs'ta ekonomiden, turizme, tarımdan, ticarete, altyapıdan eğitime birçok alanda kapsamlı iş birliği projelerinin olduğunu ve bunların birer birer hayata geçirildiğini dile getirerek, "Suyun götürülmesi ilk adımdı, suyun dağıtılması ikinci adımdı, şimdi de sulama projeleriyle toprağı suyla buluşturup, bolluk, bereketi Kıbrıs halkının geleceği için sağlamış olacağız." diye konuştu.

Yıldırım, 15 Temmuz darbesi ve sonrasında gösterdiği hassasiyet ve dayanışma için KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Özgürgün ve Kıbrıs Türk halkına, Türk milleti adına şükranlarını iletti.

- "Oyun bozanlık yapan Rum tarafının son şansı"

Yıldırım, ortak basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Kıbrıs'taki Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin Yıldırım, Kıbrıs'taki barış kuvvetleriyle ilgili herhangi bir projenin bulunmadığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin, bulunduğu yerde kalacağını çünkü adanın güvenliğini sağladığını vurgulayan Yıldırım, "Sadece Kıbrıs Türk tarafı değil adanın tamamında huzur ve güvenliği sağlamakla meşguller." dedi.

Yıldırım, "Kıbrıs'ta Su Temin Projesi dışında yeni bir çılgın projenin gündemde olup olmadığına" ilişkin soruya, "Çılgın proje her zaman var. Ama hangisi, ne zaman devreye girecek zamanı gelince açıklarız." cevabını verdi.

Barış müzakerelerinde bu yıl, nihai bir anlaşma sağlanabilme ihtimalinin sorulması üzerine Yıldırım, "Barış müzakereleri devam ediyor, varsın devam etsin. Ama biz her zaman yapıcı tarafta olduk. Kuzey Kıbrıs Türk tarafı da tüm samimiyetiyle yapıcı davranıyor. Bu aslında, her seferinde 'barışalım, beraber yaşayalım' deyip oyun bozanlık yapan Rum tarafının son şansıdır. Bu şansı da iyi değerlendirmelerini tavsiye ederiz." diye konuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 12:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER