AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu kararıyla 3 Mayıs'ta başlayan kongre takvimi devam ediyor.

Bugüne kadar 8 il ve 300 civarında ilçe kongresi gerçekleştirilen CHP'de "yönetimi belirleyecek" kadar önemli illere henüz sıra gelmedi.

Bu illerden en önemlisi olan İstanbul'un 180 kurultay delegesi bulunuyor. Toplam kurultay delegesi bin 200 civarında olan CHP'de bu rakam önemli yer tuttuyor. Öte yandan İstanbul'un "diğer illerdeki delegeler üzerinde de lokomotif görevi üstlenebildiği" değerlendirmesi yapılıyor.

Bu nedenle bir süre önce başlayan İstanbul kongrelerinde delege yazımında sorun yaşandı. İl yönetiminin, mahalle seçimleri sonucu belirlenen delegeleri onaylamaması ve ilçelerin kongre yapmasını engelleyici düzenlemeleri üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu devreye girdi.

Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İstanbul'da il ve tüm ilçe kongrelerinin durdurulması kararı alındı. 

CHP'de tabanın istediğinin olduğu ve üyelerin seçtiği delegelere sadık kalındığı öğrenildi.

Yeni genelge gönderildi

Sağlanan uzlaşma üzerine Genel Merkezden İstanbul örgütüne yeni bir genelge gönderildi.

Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır imzasıyla gönderilen genelgede, 2 Aralık'ta gönderilen genelgeye atıfta bulunularak, "Bazı teknik aksaklıkların yanı sıra illerde tüzükten kaynaklanabilecek olası sorunların önüne geçmek amacıyla il ve ilçe kongre sürecinin durdurulması"nın istendiği hatırlatıldı.

Yeni genelgede, "Yapılan çalışmalar ve olası aksaklıkların giderilmesi sonucunda, durdurulan sürecin 3 Mayıs'ta başlayan kongre takvimi doğrultusunda devam etmesine karar verildiği" bildirildi.

İnce örneğini akla getirmişti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "delege yazımı" işlemine gösterdiği hassasiyetin en önemli nedeni ise Eylül 2014'te yapılan 18. Olağanüstü Kurultay'da yaşananlar olarak değerlendiriliyor.

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla Genel Başkan adayı olmuştu. Kurultayda Kılıçdaroğlu'na 740 oy çıkarken, İnce ise 415 oy almıştı. Kılıçdaroğlu genel başkanlığa yeniden seçilmiş ancak aldığı oy sayısı, kendisine genel başkan adaylığı için verilen imza sayısının çok altında kalmıştı.

CHP tüzüğüne göre toplam delege sayısının yüzde 10'u bir kişiyi aday göstermek için yetiyor. 

Ankara'da 3-4 Şubat 2018'de gerçekleştirilecek 36. Olağan Kurultay'da Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı şu ana kadar adaylığını açıklayan bir isim olmadı.