Bakan Yerlikaya, basın yayın organlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği İçişleri Bakanlığı GAMER Salonu'ndaki "Ankara Medya 180 Buluşması"nda, "Türkiye Yüzyılı"ndaki en büyük görevlerinin huzuru tesis etmek olduğunu belirtti.

Terörle mücadelenin 40 yılı aşkın süredir devam ettiğini dile getiren Yerlikaya, "Bugün geldiğimiz noktada birliğimiz, kardeşliğimiz bin yıldır olduğu gibi galip gelmiştir." diye konuştu.

Terörle mücadele kapsamında son 180 günde gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin bilgi veren Yerlikaya, operasyonlarda İHA, SİHA ve İKU'ların (insanlı keşif uçağı) 28 bin 180 saat uçuş gerçekleştirdiğini bildirdi.

Yerlikaya, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik 1973'ü şehir, 11 bin 668'i kırsalda olmak üzere 13 bin 641 operasyon yapıldığını bildirerek, "Bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda 53'ü ölü, 363'ü sağ, 4'ü yaralı, 82'si teslim olmak üzere 502 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.

Operasyonlarda 3 bin 583 şüphelinin gözaltına alındığını, 770 şüphelinin tutuklandığını, 684 kişi hakkında adli kontrol kararı verildiğini aktaran Yerlikaya, şöyle konuştu:

"Türkiye Yüzyılı'nda teröre ve terörizme karşı mücadele vizyonunun esası, bitme ve tükenme noktasına gelen terörü ülkemizin ve milletimizin gündeminden tamamen çıkarmaktır. Temel stratejimiz toplumsal kaynakları ile birlikte terörizme karşı topyekun bir mücadeleyi kurumsallaştırmaktır. Bu azim ve kararlılıkla terörün bütün uzantılarını vatanımızdan kazıyıp atacağız."

Yerlikaya, FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini belirterek, "Hangi kılığa girerlerse girsinler bu ihanet örgütünün tüm üyelerini adalete teslim etmekte kararlıyız. FETÖ'ye yönelik son 6 ayda 2 bin 839 operasyon yapıldı, 4 bin 482 şüpheli gözaltına alındı, bunların 994'ü tutuklanırken, 933'ü hakkında adli kontrol kararı verildi." dedi.

Terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamında 728 operasyon gerçekleştirildiğini dile getiren Yerlikaya, bu operasyonlarda 98 teröristin etkisiz hale getirildiğini, gözaltına alınan 1254 şüpheliden 317'sinin tutuklandığını söyledi.

Sol terör örgütlerine yönelik 200 operasyonda 9 teröristin etkisiz hale getirildiği, gözaltına alınan 404 şüpheliden 31'inin tutuklandığı, 86'sı hakkında adli kontrol kararı verildiği bilgisini paylaşan Yerlikaya, "İç güvenlik operasyonlarında etkisiz hale getirilen hainlerin 3'ü kırmızı, biri yeşil, 10'u turuncu ve 23'ü gri kategoride olmak üzere toplam 37'si sözde üst düzey teröristti." diye konuştu.

Yerlikaya terörün finansmanına karşı gerçekleştirilen 115 operasyonda gözaltına alınan 647 şüpheliden 106'sının tutuklandığını, 16 milyon 392 bin liranın ele geçirildiğini kaydetti.

Terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarla 6 ayda 100 terör eyleminin engellendiğini vurgulayan Yerlikaya, "Bunların 82'si bombalı eylem, 18 ise eylem yapacak teröristti. Aziz milletimiz müsterih olsun son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmayacağız, mücadelemize azim ve kararlılıkla devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Şehir eşkıyalarına" yönelik "Kafes" operasyonları

Yerlikaya, "şehir eşkıyaları" olarak nitelendirilen organize suç örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini, sokakları, mahalleleri ve şehirleri temizlemek için çalıştıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Suçta kibirlenen, kendini hukukun üstünde gören bu suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, zerre kadar tahammülümüz yoktur. Düzenlediğimiz 'Kafes' operasyonlarıyla tamamını adalete teslim etmekte kararlıyız. Son 180 günde organize suç örgütlerine yönelik 593 operasyonda 4 bin 303 şüpheli gözaltına alındı.1304'ü tutuklanırken, 876'sı hakkında adli kontrol kararı verildi. Toplam 191 organize suç örgütü çökertildi. Bunların 173'ü organize, 9'u narkotik, 9'u siber suç örgütüydü. Yine bu suç örgütlerinin 4'ü uluslararası, 25'i ulusal, 138'i yerel, 24'ü ise bölgeseldi."

AA