Özlü, yazılı açıklamasında, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlarla yüzde 1,2 büyüdüğüne dikkati çeken Özlü, "Yılın başında yatırımları artırmak üzere attığımız adımlar net bir şekilde meyvelerini vermiştir. Bu yılın başından itibaren gerek yatırımlar gerekse de tüketim harcamaları hem yıllık bazda hem de çeyreklik bazda kayda değer artış sergilemiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Özlü, bu dönemde imalat sanayindeki büyümenin yüzde 15,8 olarak gerçekleştiğini ve bunun birçok sektörü de tetikleyerek diğer sektörlerde de büyümenin önünü açtığının vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle yatırımlardaki artış yönünü yukarı çevirmiştir. Üçüncü çeyrekte yatırımlardaki artış yüzde 12,4 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde makine teçhizat yatırımları, yani uzun vadeli üretim kapasitesini belirleyen yatırım harcamalarındaki artış yüzde 5,3'tür. Gelinen noktada, yatırımların hız kesmeden devam ettiğini görmekteyiz. Yatırımlardaki bu istikrarlı artış, tüm dünyaya bir mesajdır. Türk ekonomisini manipüle etmeye yönelik birtakım girişimler itibar görmemiş, ekonomimiz büyümesini sürdürmüştür. Tüm bunlar artık sanayicilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın geleceğe güvenle baktığını bize göstermektedir. Yüksek büyüme, ekonomiye duyulan güvenin de açık göstergesidir. Türk ekonomisi, güven ve istikrar temelli büyümüştür."

Türkiye'nin dördüncü çeyrekte de yüksek hızlı büyümesini devam ettireceğini ve bu yılı dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında tamamlayacağını ifade eden Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Büyümedeki artış sadece iç talep kaynaklı değildir. Yurt dışı piyasalardaki toparlanmanın etkisiyle ihracatımız bu çeyrekte yüzde 4,5 büyümüştür. Özellikle mal ihracatımızın yüzde 95'inden fazlasının sanayi ürünlerinden oluştuğu göz önüne alınırsa, burada sanayicilerimizin başarısı daha net anlaşılmaktadır. Dolayısıyla Türkiye, sanayi odaklı büyümektedir. Özel sektöre, girişimcilerimize ve KOBİ'lerimize verdiğimiz teknolojiyi ve Ar-Ge'yi teşvik eden destekler üretime dönüşmüştür."

Editör: TE Bilisim