205 büyük ova korumaya alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 205 büyük ovayı ve böylelikle ülke genelinde 6,23 milyon hektarlık alanı koruma altına aldıklarını bildirdi.

205 büyük ova korumaya alındı

Fakıbaba, büyük ovaların koruma alanı olarak belirlenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Verimli tarım arazilerinin korunması ve amacı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmasının, tarımsal üretim açısından büyük önem arz ettiğini belirten Fakıbaba, bu amaç doğrultusunda geçen yıl başlatılan uygulamayla; tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovaların, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarına maruz kalmaması için Bakanlar Kurulu kararları ile “büyük ova koruma alanı” olarak belirlendiğini vurguladı.

Fakıbaba, bu kapsamda geçen yıl toplam 192 büyük ovanın koruma altına alındığına işaret ederek, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 6 ildeki 13 ovayı daha, "büyük ova koruma alanı" olarak belirlediklerini bildirdi. Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Bu kararla beraber koruma altına aldığımız büyük ova sayısı 205 oldu. Böylelikle ülke genelinde 6,23 milyon hektarlık alanı koruma altına almış olduk. Ayrıca ilk planda 38 ova olmak üzere yapacağımız yeni değerlendirmelerle bu yıl içinde koruma altına alacağımız büyük ova sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz.Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalarımız, adeta tarımsal sit gibi koruma altına alınmış oluyorlar. Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak; sadece tohumların atıldığı ve bereketin fışkırdığı topraklar haline gelecek.

Biz toprağımızı milli servet olarak görüyoruz. Bu doğrultuda topraklarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik diğer çalışmalarımızla beraber ülkemizde ekilmedik bir karış toprağın kalmamasını amaçlıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde geliştirerek sürdürecek, böylelikle topraklarımızı verimli bir şekilde değerlendirmiş olacağız."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER