Sağlık Bakanı Demircan: Atamalar bugün itibariyle başlama noktasında

Sağlık Bakanı Demircan: "Sağlık sisteminde yapmış olduğumuz, çok başlılığı ortadan kaldıran, tek modele döndüren sistem değişikliğinin uygulanması için KHK'nın yayın tarihinden itibaren 3 aylık süre verilmişti. Şu anda 1,5 aylık süre geçmiş bulunuyor. Atamalar bugün itibariyle başlama noktasında. İl müdürlüklerimizi atayıp bu alandaki vekaletle yürüyen hizmetleri, asaletle yürüyecek şekle getirdik"

Sağlık Bakanı Demircan: Atamalar bugün itibariyle başlama noktasında

TBMM (AA) - Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Sağlık sisteminde yapmış olduğumuz, çok başlılığı ortadan kaldıran, tek modele döndüren sistem değişikliğinin uygulanması için KHK'nın yayın tarihinden itibaren 3 aylık süre verilmişti. Şu anda 1,5 aylık süre geçmiş bulunuyor. Atamalar bugün itibariyle başlama noktasında. İl müdürlüklerimizi atayıp bu alandaki vekaletle yürüyen hizmetleri, asaletle yürüyecek şekle getirdik." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, "sentetik uyuşturucuların imalatı, dağıtımı, satışına ilişkin süreçlerin belirlenmesi ve önlenmesine" ilişkin önergenin gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Partisinin öneri üzerinde söz alan MHP Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, "Üzülerek söylüyorum ki milli ordumuzun asker sayısının beş katı kadar gencimiz, uyuşturucu batağına saplanmış durumdadır." ifadesini kullandı.

Öztürk, sentetik uyuşturucuların özellikle büyükşehirlerde hayatın içine girdiğini ve bir gizli silah gibi gençleri öldürdüğünü kaydetti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aynı konuya ilişkin kendilerinin de birden fazla önergesi olduğunu ve konuya ilişkin mutlaka Meclis Araştırması açılmasını istedi.

MHP Grup önerisi yapılan oylamada kabul edilmedi.

Önerinin reddedilmesinin ardından yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti Grubu'nun sentetik uyuşturucu konusunda payına düşen süreyi kullanmadığını iddia etti.

- "Kararlı irade devam ediyor"

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, uyuşturucu ile mücadele konusunda 24. Dönemde bir komisyon kurulduğunu ve çalışmalarını gerçekleştirdiğini hatırlattı. Bu komisyonun yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde Türk Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler yapıldığını ve uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde ağır cezai müeyideler getirildiğine değinen Bostancı, "Hükümetin, uyuşturucu ile mücadele konusunda kararlı iradesi devam ediyor." diye konuştu.

Daha sonra HDP Grubu'nun, "ataması yapılmayan sağlık emekçilerinin sorunlarına" ilişkin araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi ele alındı.

Öneri üzerinde söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, güvenlik soruşturmaları nedeniyle aylardır ataması yapılan sağlık emekçilerinin görevlerine başlayamadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise sağlığı siyasete konu etmemek gerektiğini, sağlığın herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu belirtti.

Demircan, bakanlık tarafından ataması yapılan 13 bin 506 personelin, güvenlik soruşturması ve arşiv taraması yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bunların gerekli taramalar, soruşturmalar yapıldıktan sonra 414'ü tabip olmak üzere 12 bin 208'i gönderildi. Bunlardan 9 bin 607'sinin ataması tamamlandı. Geriye kalan 3 bin 887 personelden 27'si tabip olmak üzere 2 bin 589'unun bakanlığımızın güvenlik soruşturması değerlendirme komisyonundaki süreci devam ediyor. Ekim ayı sonuna kadar tamamlanacak. 135'i tabip olmak üzere bin 298 kişinin ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araştırması devam etmekedir.

Sağlık sisteminde yapmış olduğumuz, çok başlılığı ortadan kaldıran, tek modele döndüren sistem değişikliğinin uygulanması için kanun hükmünde kararnamenin yayın tarihinden itibaren 3 aylık süre verilmişti. Şu anda 1,5 aylık süre geçmiş bulunuyor. Atamalar bugün itibariyle başlama noktasında. İl müdürlüklerimizi atayıp bu alandaki vekaletle yürüyen hizmetleri, asaletle yürüyecek şekle getirdik. Bir boşluk olmadı, olmayacak. Çünkü devlette devamlılık esastır. Bir görevli, görevden alındığında yerine vekili aynı görevleri ifa eder."

Demircan, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in yaptığı açıklamayı milletvekillerine okudu. Demircan, Deniz Baykal'ın oğlunun bütün süreçlerin takipçisi olduğunu belirterek, Baykal'a acil şifalar dileğinde bulundu.

HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra görüşülen, CHP'nin, "bireysel silahlanmayı azaltmayla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine" ilişkin önerisi görüşüldü. Yapılan oylamada CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER