Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi rahatsız eden kim olursa olsun hiç dinlemeyiz vururuz

- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Afrin'de 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Cerablus'ta 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Şimdi Irak'tayız, Kandil'deyiz, gerekirse Sincar'da olacağız. Ülkemizi rahatsız eden kim olursa olsun hiç dinlemeyiz vururuz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi rahatsız eden kim olursa olsun hiç dinlemeyiz vururuz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, birinci ve ikinci köprüyle otoyolların bayramlarda ücretsiz olduğunu hatırlatarak, "Çünkü her bayram öncesi AK Parti hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla köprü ve otoyolları ne yapıyor? Bedava yapıyor. Bu bizim bugüne kadar yaptığımız uygulama Bay Muharrem. Sen bundan rahatsız mısın? O zaman sen de bir ve ikinci köprüden git, elini tutan mı var? Oralardan git. Niye oradan gitmiyorsun? Veyahut da sandalla geç karşıya. Bunu da yapabilirsin. Çok daha isabetli olur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ataşehir mitinginde yaptığı konuşmada, kendisini coşkuyla karşılayan kalabalığa teşekkür etti.

Bugün Kartal ve Maltepe'de düzenledikleri mitinglerin de coşkulu geçtiğini dile getiren Erdoğan, kalabalığa "Pazar günü sandıkları patlatıyor muyuz? Ataşehir'de bu yolsuzlukların hesabını soruyor muyuz? Düşünün yolsuzlukların içerisinde olanlar nerede? Parlamentoda. Öyle mi? Belediye Başkanı nerede? Ah ah... Ne günlere kaldık. Artık benim Ataşehir'e inanmış olan kardeşlerimin pazar günü bunun hesabını sorması lazım." diye konuştu.

Ataşehir'in dönemlerinde ilçe olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Şimdi diyorum ki, pazar günü gelin sandıklarda demokratik olarak bu hesabı soralım. Ben size inanıyorum." dedi.

Ataşehir'e yalnızca hükümetin 3 milyar lira yatırım yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Buradan metro geçti mi? Memnun musunuz? Peki Avrasya'dan memnun musunuz? Peki, Marmaray'dan memnun musunuz?" diye katılımcılara sordu.

"Evet" cevabını alan Erdoğan, 29 Ekim 2013'te açılan Marmaray'dan bugüne kadar 268 milyon yolcunun geçtiğini kaydederek, "Ne kadar hayırlı bir hizmet olduğunu görüyor musunuz ama beyler şu anda gereksiz diyor. Niye? Onlar böyle bir şeyi yapamaz ki. Onlar kalkıp da Boğaz'ın altından böyle bir Marmaray'ı geçiremez ki. Onlar Boğaz'ın altından bir Avrasya Tüneli'ni yapamaz ki. Asya'yı Avrupa'ya bunlar bağlayamaz ki. Bizim uygulamalarımızın geçtiği yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Aramızdaki fark bu." ifadelerini kullandı.

- "Bunlar pazar günü sizin dersinizi bekliyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprülere ilişkin bilgileri şu sözlerle paylaştı:

"Bakınız, size şimdi bazı rakamları vereceğim. Yavuz Sultan Selim, 26 Ağustos 2016... Geçen araç sayısı ne biliyor musunuz? 69 milyon. Aynı şekilde Avrasya Tüneli, 20 Aralık 2016'da açıldı. Geçen araç sayısı ne biliyor musunuz? 23 milyon. Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran 2016'da açıldı. Geçen araç sayısı ne biliyor musunuz? 13 milyon 384 bin. Şimdi, Bay Muharrem diyor ki 'Onun fiyatı şu, bunun fiyatı bu...' Şimdi ben size Bay Muharrem'in yalanlarını söylüyorum. Demirel'in köprüsü olarak söylediği '11 lira.' Yani birinci köprü. Üçüncü köprüye '114 lira.' diyor. 'Demirel'in köprüsü tek yönlü para alınıyor, üçüncü köprü ise çift yönlü alınıyor.' diyor. Bu da ayrı yalan. Üçüncü köprüden bir defa tek yönlü ücret alınıyor. Otomobil geçiş ücreti 13 lira 5 kuruş. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 2025 yılında yani 7 yıl sonra devlete geçecek, bizim olacak ama 7 yıl burayı işletecekler. Birinci ve ikinci köprüyle otoyollar bayramda ücretsiz. Çünkü her bayram öncesi AK Parti hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla köprü ve otoyolları ne yapıyor? Bedava yapıyor. Bu bizim bugüne kadar yaptığımız uygulama Bay Muharrem. Sen bundan rahatsız mısın? O zaman sen de bir ve ikinci köprüden git, elini tutan mı var? Oralardan git. Niye oradan gitmiyorsun? Veyahut da sandalla geç karşıya. Bunu da yapabilirsin. Çok daha isabetli olur. Hepten ücretsiz ama kalkıp da devletin, kaynakları çeşitlendirerek bu kadar güzel bir eseri Türkiye'ye kazandıracak sen buna leke atmak için her türlü taklayı atacaksın. Kardeşlerim; bunlar pazar günü sizin dersinizi bekliyor."

- "Ataşehir çok daha farklı bir güzelliğe sahip olacak"

"Bunlarda yalan var mı?", "Genel Başkanı'nda da var mı?" diye soran Erdoğan, "Var" yanıtı aldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kardeşlerim, biz Ataşehir'e 9 farklı raylı sistem kazandırıyoruz. İlçemize günde 300 bin yolcumuza hizmet veren Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nı kazandırdık mı? Toplamda 27,3 kilometre uzunluğa sahip Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Hattı'nın yapımı şu anda devam ediyor. Toplamda 87 kilometre uzunluğa sahip Altunizade-Veysel Karani Metro Hattı'nın, Zeytinburnu-Kadıköy Hattı'nın, Sancaktepe Hastane-Ataşehir Türk-İş Blokları Hattı'nın, Libadiye Caddesi Havaray Hattı'nın, Ataşehir-Ümraniye Havaray Hattı'nın ve Kayışdağı Teleferik Hattı'nın proje çalışmaları sürüyor. İnşallah bunlarla beraber Ataşehir çok daha farklı bir güzelliğe sahip olacak."

Yola çıkarken dört temel taş üzerine Türkiye'yi ayağa kaldıracaklarını söylediklerini kaydeden Erdoğan, "Birincisi eğitim, ikincisi sağlık, üçüncüsü adalet, dördüncüsü emniyet dedik. Eğitimde neler yaptığımızı biliyorsunuz değil mi? Kitaplarımızı artık ücretsiz olarak alıyor muyuz? Şimdi, benim jenerasyonum veya bir altı biz neler çekmiştik değil mi? Kırtasiyeci dükkanından parayla alamıyorduk ama şimdi ücretsiz olarak kuşe kağıtta gayet güzel kitaplarımızı yavrularımıza sıranın üstüne koyuyor muyuz?" dedi.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin göreve gelmeleri halinde üniversiteleri ücretsiz yapmayı vadettiğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversite zaten ücretsiz. Şu anda biz burs, üniversiteli gençler bilir, 16 yıl önce geldiğimizde ne veriliyordu, 45 liracık veriliyordu. Şimdi ne veriliyor? 470 lira veriliyor. Peki master öğrencilerine ne veriliyor? 940 lira veriliyor. Doktoraya asgari ücret veriliyor. Nereden nereye geldik. Haberi yok haberi. Başka yerlerde dolaşıyor. 75 üniversite vardı, şimdi 205 üniversite var. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Hakkari'de, Iğdır'da, Kars'ta, Ardahan'da, Van'da var mı? Var. Olmayan yer yok. Buraya geldik. Artık üniversiteyi biz Türkiye'nin dört bir yanında öğrencimizin ayağına götürdük ve kardeşlerim bununla da kalmadık artık biz ilimde, irfanda bir yarışın içerisindeyiz."

Mitinge katılanlara "Ataşehir'in sağlıkta bir sorunu var mı?", "İstediğiniz hastaneye gidebiliyor musunuz?", "İstediğiniz hizmeti alıyor musunuz", "İlaçlarınızı istediğiniz eczaneden alıyor musunuz?" diye soran Erdoğan, "Ah ah ne çileler çektik değil mi? O Bay Kemal'in döneminde SSK hastanelerinde çekilen çileleri biliyorsunuz. Sağlam giriyorsun, hasta çıkıyorsun. Bunları yaşadık. Doktor ilaç veriyor, 5 ilaç, iniyorsun hastanenin eczanesine ilaçların ikisi var, üçü yok. Üçü var, ikisi yok. Bunları biz yaşamadık mı? Bunları yaptıran bize Bay Kemal değil miydi? Şimdi bunlar hangi yüzle benim halkımın karşısına geliyor?" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrin'de 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Cerablus'ta 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Şimdi Irak'tayız, Kandil'deyiz, gerekirse Sincar'da olacağız. Ülkemizi rahatsız eden kim olursa olsun hiç dinlemeyiz vururuz." dedi.

Ataşehir'deki mitingte halka seslenen Erdoğan, CHP'lilerden ideolojik davranmamalarını isteyerek, katılımcılara "Ataşehir'in Belediye Başkanı'nın eşi burada bol bol daire sahibi oluyor, bol bol daire dağıtıyor. Bunların hesabını benim Ataşehirli kardeşim sormayacak mı? Pazar günü sandık niye geliyor önümüze? Demokratik bir şekilde bu hesabı soruyor muyuz? Bu sizin hakkınız. Hesabı siz soracaksınız. Ataşehir bu defa 2019 Mart'ına farklı hazırlanacak. İnşallah belediye başkanlığını da biz bu CHP'den alacağız. Pazar günü ilk sınavı yapıyoruz, ondan sonra da geleceğe hazırlanıyoruz." şeklinde seslendi.

Erdoğan, Samandıra'ya 3 bin 300 yatak kapasiteli bir şehir hastanesi yapılacağını hatırlatarak, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yanındaki boş alanın da hastaneyle birleştirilmesi için talimat verdiğini bildirdi.

Ulaşımdaki yatırımlara değinen Erdoğan, 75 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken, son 16 yıl 20 bin kilometre bölünmüş yolun hizmete alındığını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yüksek hızlı treni ülkeye kazandırdık. Bir tanesi çıkmış 'Ne işin var yüksek hızlı trende?' diyor. Sivaslı kardeşlerime 'Yüksek hızlı tren göçü hızlandırır.' diyor. Ya bunlar ilkel, ilkel, bunlara kağnı vereceksin, kağnıyla seyahat etsinler. Yakışır değil mi? Öbürü çıkmış 'TİKA mika' diyor, AFAD... 'Bunların hepsini satacağım.' diyor. MİT'i de satacakmış. Ya dünyada devletlerin en önemli yapılanmadaki kurumu istihbarattır. Şimdi 'İstihbaratı satacağım.' diyen cumhurbaşkanı olur ya? Bu ne zavallılıktır ya? Bundan devlet yöneticisi mi olacak? Tarihinden al bugüne, bizim bile tarihte en güçlü yanımız istihbarat olmuştur. İstihbaratı olmayan bir ülke, bitiktir. Sen istihbaratı satacağım diyorsun. Zavallı bunlar, zavallı. Bunlar şimdi benim milletimin karşısına oy için geliyor. Bunlara gereken dersi pazar günü veriyor muyuz? Öbürü kalkmış hastaneleri satacak. Öbürü kalkmış 'Yerli, milli otomobile ne gerek var? Erdoğan geriden geliyor.' diyor. Bay Muharrem, ne işin var senin BMW'de? Niye gittin oraya? Taklitçi, mukallit. Artık biz kendi otomobilimizi yapacağız, hem de elektrikli olarak çalışan otomobilimizi yerli yapacağız. 5 tane babayiğidi buldum bunlarla yapacağız."

- "Ataşehir'i özellikle takip edeceğim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nuri Demirağ'ın yerli uçak yaptığını, uçağı siparişler almasına rağmen İnönü'nün siparişlerin önüne geçtiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"O fabrika gaz ocağı fabrikasına dönüştürüldü. CHP zihniyeti bu ya? Bunlardan bir şey olmaz. Nuri Demirağ, kahrından öldü. Hep bunlar bunu yaptılar. Ama şimdi biz uçaklarımızı yapmaya başladık. İHA'larımızı, SİHA'larımızı yapıyoruz. Şimdi Akıncı'yı da yapıyoruz. Özelliği ne biliyor musunuz? 4,5 ton ağırlığında. 1,5 ton bombayı inşallah teröristlere sallayacak. Kandil'e iniyoruz İHA'larla. İHA'lar koordinatları veriyor, F-16'larımız da onların üzerine biniyor. Kandil'e indik 20 uçakla 10 noktayı vurduk, depolar mepolar vuruldu. Şimdi ikinci bir adım daha attık, orada da terör örgütünün ileri gelenleri toplantı halindeydi. İHA'lar, SİHA'lar bunları tespit etti. Hemen sinyal verildi, 35 tane terörist orada etkisiz hale getirildi. Bunlar lider kadro. Biz 'Afrin'e gireceğiz.' diyoruz. Bay Kemal, 'Girmeyin.' diyor. 'Cerablus'a girmeyin.' diyor. Siz kimsiniz, biz kimiz? Biz kararımızı verdik mi gireriz, gireriz. Afrin'de 4 bin 600'ü aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Cerablus'ta 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Şimdi Irak'tayız, Kandil'deyiz, gerekirse Sincar'da olacağız. Ülkemizi rahatsız eden kim olursa olsun hiç dinlemeyiz vururuz. Niye? Siz bize dediniz ki 'Bizi rahatsız edeni gidin vurun.' Mehmetçiğimiz, Silahlı Kuvvetlerimiz, polisimiz bunun için var. İnşallah güvenli bir ülke, huzur içinde bir ülke, mutlu bir ülke... Bunun için bu adımları atıyoruz, atacağız. Herkes şunu konuşacak: Türkiye Cumhuriyeti'ne yanaşmak, sataşmak, bunu görecekler."

IMF'ye 23,5 milyar dolarlık borcun sıfırlandığını, Merkez Bankası döviz rezervinin 124 milyar dolara çıktığını, ihracatın 162 milyar dolara çıktığını kaydeden Erdoğan, "Büyüyoruz be... Yok dövizmiş, yok şuymuş, yok buymuş. İnşallah pazar gününden sonra çok daha farklı olacak." diye konuştu.

Erdoğan, imar sorununu çözdüklerini belirterek, vatandaşlardan müracaatlarını bir an önce yapmalarını istedi. Erdoğan, "Şu an itibarıyla imar barışına müracaat edenlerin sayısı 1 milyonu aştı. Bu sorunu bugüne kadar kimse çözdü mü? Şimdi biz çözüyoruz." dedi.

Vatandaşlardan akrabalarını arayarak sandığa gitmelerini söylemelerini isteyen Erdoğan, "Bu bizim demokrasi namusumuzdur. Bunu muhakkak halledeceğiz. Ataşehir'i özellikle takip edeceğim." ifadelerini kullandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER