CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Aday belirleme sürecini hatasız götürmeye çalışıyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, "İstanbul'da aday belirleme sürecini Parti Meclisi götürüyor. PM kurultaydan sonra en yetkili organımız. Mümkün olduğu kadar da bu süreci hatasız götürmeye çalışıyoruz." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Aday belirleme sürecini hatasız götürmeye çalışıyoruz

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün ekim ayı sanayi üretim rakamlarının açıklandığını, bu alanda geçen ay başlayan gerilemenin devam ettiğini söyledi.

Üretimde yaşanan gerilemenin, ekonomide yaşanacak çok sert daralmanın işareti olduğunu savunan Öztrak, eylül ayındaki işsizlik oranının, geçen yılın aynı dönemine göre bir puan arttığına dikkati çekti.

Gençler arasındaki işsizliğin çok daha vahim seviyelerde olduğunu kaydeden Öztrak, genç işsizliğin son bir yılda 1,6 artarak yüzde 21,6'ya yükseldiğini dile getirdi.

Öztrak, üniversite mezunu işsizlerin sayısının 1 milyon 90 bin kişiyi bulduğunu, her 100 işsizden 29'unun üniversite mezunu olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işsizlik için "bu mevsimsel bir meseledir" dediğini aktaran Öztrak, mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlara göre de işsizliğin son 7 ayda sürekli artış eğiliminde olduğunu öne sürdü.

"Faturayı millet ödüyor"

"Keçiören'den saraya taşındığı günden bu yana milletten koptular. Ya da sorun yokmuş gibi yaparak sorunları atlatırız zannediyorlar." diyen Öztrak, şöyle konuştu:

"Onların işsizlik diye bir sorunları olmayabilir ancak milletin işsizlik sorunu gerçekten can yakıyor. Bir ekonomide tek başarı göstergesi vardır, o da şudur; üretebiliyor musunuz, insanınıza iş verebiliyor musunuz? Eğer ülkede işsizlik artıyorsa, insanlar evlerine ekmek götüremiyorsa dolar inse neye yarar, faiz düşse neye yarar? Buradan ülkeyi yönettiklerini, 'ekonominin iyileşme yolunda olduğunu' söyleyenlere seslenmek istiyorum, bu ülkede çalışmak isteyip de iş bulamadığı için ümidini kaybeden kaç kişi var farkında mısınız? 2 milyon 100 bin kişi. Bunu işsizlerin üstüne koyun, yaklaşık 6 milyon insanımız işsiz. Bu nasıl işlerin yolunda olduğu bir ekonomi? Bu işler aspirin tedavisiyle olmaz, bu işler pansumanla geçiştirilemez."

"Çorlu'daki kazayla ilgili yargılama başlamadı"

Bu nedenle Türkiye'nin dış borcunun 15 yılda 3,5 kat artarak 457 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Öztrak, ülkede yaşanan sorun ve felaketlerin sorumlularının hiçbir zaman ortaya çıkmadığını, hesap verenin olmadığını kaydetti.

Ankara'da meydana gelen tren kazasında 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 86'sının yaralandığını anımsatan Öztrak, bu kazanın, 2018'de demiryollarında gerçekleşen ikinci büyük kaza olarak kayıtlara geçtiğine vurgu yaptı.

Çorlu'da 8 Temmuz'da 25 vatandaşın hayatını kaybettiği, 300'e yakın kişinin yaralandığı tren kazasına ilişkin bir rapor hazırladıklarını hatırlatan Öztrak, kazanın hatalar ve ihmaller zinciri nedeniyle gerçekleştiğini öne sürdü.

Faik Öztrak, Çorlu'daki tren kazasıyla ilgili yargılama sürecinin hala başlamadığının altını çizerek, "Bu ölümlü tren kazalarındaki artış, ortada bir kusur olduğunu, bir idari yetersizlik olduğunu, Devlet Demir Yolları'nda bir şeylerin ters gittiğini ortaya koyuyor. Gerekli güvenlik önlemleri alınmadan alelacele açıldığı anlaşılan bu tren hatları aileleri parçalamaya, sevenleri ayırmaya ve bu ülkenin yetişmiş değerlerini aramızdan almaya devam ediyor. Buna kaza denmez, bunun adı bilinçli taksirle adam öldürmedir." diye konuştu.

"İstanbul'da aday belirleme sürecini PM götürüyor"

Öztrak açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyükşehirlerdeki adaylar MYK'da konuşuldu mu?" sorusuna Öztrak, "Bunlar yarının konusu. Çünkü bu hususlar Parti Meclisinin yetkili olduğu hususlardır. O nedenle bu konular yarın tartışılacaktır. PM'den sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır." yanıtını verdi.

"Muharrem İnce, CHP ile ilgili 'Gördüğüm yanlışlar var ama seçime kadar sesimi çıkarmıyorum' değerlendirmesinde bulundu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? İstanbul'da sandık konulacak mı?" sorusuna Öztrak, "İstanbul'da aday belirleme sürecini PM götürüyor. PM kurultaydan sonra en yetkili organımız. Mümkün olduğu kadar da bu süreci hatasız götürmeye çalışıyoruz. 'Hata görüyorum' sözlerinin, CHP seçime girerken yürüttüğü sürece yararlı olduğunu düşünmüyorum." yanıtını verdi. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER