Çavuşoğlu: Avrupa yavaş yavaş uçuruma doğru gidiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa'nın içine düştüğü durum çok samimi söylüyorum bizi endişeye sürüklüyor çünkü Avrupa yavaş yavaş uçuruma doğru gidiyor. Avrupa, 2. Dünya Savaşı öncesine geçiyor" dedi.

Çavuşoğlu: Avrupa yavaş yavaş uçuruma doğru gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Edirne'ye geldi. Bakan Çavuşoğlu, kente gelişinde Edirne Valisi Günay Özdemir, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Murat Yörük ve AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe ve diğer ilgililerce karşılandı. Bakan Çavuşoğlu, Valilik ve Dışişleri Edirne Temsilciliğini ziyareti sonrasında partisinin İl Başkanlığına geldi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği paketinin içeriğini anlatırken çarpıtmaya çalışanların sadece Türkiye'de olmadığını Avrupa'da da bulunduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, "CNN International'dan Becky Anderson, 'Yargı Cumhurbaşkanının eline geçiyor. Çünkü cumhurbaşkanı, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun 4 üyesini atıyormuş' diye sordu. 'Şimdiki sistemde de cumhurbaşkanı 4 üyeyi atıyor' dedim. Onu bilmiyor. Peki 'demokratik ülkelerde nasıl oluyor?' dedim. Demokrasi dersi vermeye çalışan hani o tek dişi kalmış canavarlar... İşte Hollanda. Bu kurul üyelerinin hepsini Adalet Bakanının önerisiyle kral ya da kraliçe atıyor." dedi.

Türkiye'de de değişikliklerin neler olduğunu okumadan, anlamadan ahkam kesenlerin olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bunlardan biri de Kılıçdaroğlu. Ne diyor 'Efendim diyor, ileri de bir partiden cumhurbaşkanı bir partiden başbakan oldu kriz olur o yüzden hayır diyelim' Biz de tam bu sebepten bu sistemi getirdik. Allah söyletiyor." dedi.

"Avrupa Birliği dağılıyor"

Avrupa Birliği'nde dağılma korkusu olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hasta Avrupa'nın durumunu da çok iyi anladık. Neden onlar bir dışişleri bakanının ziyaretini iptal ediyor? Geçen sene de gittim ben. Şimdi ne oldu? Neden şimdi? Avrupa'nın içine düştüğü durum, çok samimi söylüyorum bizi endişeye sürüklüyor. Çünkü Avrupa yavaş yavaş uçuruma doğru gidiyor. Avrupa 2. Dünya Savaşı öncesine geçiyor. En üzüntü verici olanı da merkez partilerinde 5, 6, 7 yıldır bu kaymayı görüyoruz. Nereye doğru? Irkçı partilere doğru kayıyorlar. Neden? Onlara kaybettikleri oyları alalım diye. Şimdi seçim öncesi bir baktım tamamen tıpatıp aynı koalisyonda, Hollanda'da Başbakan Liberal Partiden, Dışişleri ve Başbakan Yardımcısı sosyal demokrat. Yaptıklarının Geert Wilders'ten bir farkı var mı? Söylediklerinin Wilders'ten farkı var mı neden bu duruma geldiniz. İki tane oy alabilmek için, iki tane popülizm yapabilmek için ve Avrupa'nın değerlerini hiçe sayıyorlar. Bir görüyorsun Avrupa içerisinde dayanışma, hani kriterler, hani herkese eşittin? Kıyaslanmadan da hoşlanmıyorlar. Biz üyeyiz sen adaysın bizimle aynı olmazsın' diyorlar ne demek bir standart olur kardeşim. Çifte standart olmaz. İki yüzlülük olmaz. Standart eşitlik sabittir bu standardın etrafında ne kadar sapma var ne kadar yok bunu hesaplarsın. Şimdi Avrupa Birliği dayanışması esasen benimsemeye benimsemeye... Benimle telefonla görüşmelerde 'gerçekten benimsemiyoruz, gerçekten utanıyoruz' diyen siyasetçiler daha sonra Hollanda'ya destek atıyorlar. Neden biliyor musunuz? Korku. Ne korkusu biliyor musunuz? Türkiye'den çekindiklerini kıskandıklarını biliyoruz da... Avrupa Birliği dağılıyor kendi aralarında ne kadar safları sıkı tutarız da Avrupa Birliği dağılmaz diye korkuyorlar. Onlara bir sözüm var, korkunun ecele faydası yok."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER