Başbakan Yıldırım: 16 Temmuz sabahı güneş, daha güçlü, daha aydınlık ve bağımsız Türkiye için doğdu

- Başbakan Yıldırım: "15 Temmuz'da kazandığımız milli zaferi, 16 Nisan'da taçlandırarak Türkiye'ye yeni bir bayram yaşattınız. Bu senenin en erken bayramı 16 Nisan'dır. Şimdi ikinci bayramımızı yaşıyoruz"

Başbakan Yıldırım: 16 Temmuz sabahı güneş, daha güçlü, daha aydınlık ve bağımsız Türkiye için doğdu

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "15 Temmuz'da kazandığımız milli zaferi, 16 Nisan'da taçlandırarak Türkiye'ye yeni bir bayram yaşattınız. Bu senenin en erken bayramı 16 Nisan'dır. Şimdi ikinci bir bayramımızı yaşıyoruz." dedi.

Başbakan Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığının otelde düzenlediği törende partililerle bayramlaştı.

Konuşmasında 80 milyon vatandaşla aynı gök kubbenin, ay yıldızlı sancağın altında bayramı birlikte karşılamanın mutluğunu yaşadıklarını, görevi süresince İzmir'e ayrı önem verdiğini belirten Yıldırım, bayramların kavganın barışa, dayanışmaya, yardımlaşmaya, kardeşliğe ve gönül birliğine dönüştüğü müstesna günler olduğunu, bu güzel günün tüm milleti ve yeryüzündeki tüm Müslümanları sarıp sarmaladığını söyledi.

Bayramların yetimlerin güldüğü, yaşlıların tebessümlerinin büyüdüğü, çocukların gelenekleriyle buluştuğu önemli anlar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bundan yaklaşık bir yıl önce milletin tebessümünü gözyaşına çevirmeye çalışanlar, ülkemiz için iğrenç bir plan yaptılar. Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz darbe girişimi yapıldı. Çocuklarımızın gelecekte yaşayacağı bağımsız Türkiye’yi istemeyenler, milletin emanet ettiği silahlarla millete ateş etti. Tanklar, uçaklar ve silahlar, o gün meydanlardaydı. Bu alçakların hesaba katmadığı bir şey vardı. O da liderimiz, kurucumuz, Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu, hükümetimizin kararlı duruşu, bu olaya prim vermeyen en şiddetli tepkisini gösteren aziz milletimiz... O gün Sayın Cumhurbaşkanımız ve biz bir çağrı yaptık: 'Gün bugün.' dedik, 'Bugün ülkenin bağımsızlığını, aydınlık yarınlarını kurtarma günüdür.' dedik.

Sağ olun, sizler Türkiye’nin her tarafından kadın, erkek, yaşlı, genç, herkes meydanlara indi. Meydanlar doldu, taştı. Adeta Çanakkale’deki ecdada selam yollayan vatandaşlarımız, bu mübarek toprakların düşmanlarca geçilemeyeceğini bütün dünyaya gösterdi. O gece, halkın ve hakkın gücü, tankın gücünü yendi."

Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminde 249 şehit, 2 bin 193 de gazi verdiğini hatırlatan Yıldırım, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere uzun ömürler diledi.

"16 Temmuz sabahı güneş, daha güçlü, daha aydınlık ve bağımsız Türkiye için doğdu." diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O gün milli iradenin muhteşem tecellisi olan ezan ve selalar adeta yeni bir başlangıcı millete müjdeledi. Milet, büyük Türkiye hedefine doğru ilerledi. Millet, vesayetten arınmış, dayanışma ve kardeşliğin en güçlü hali ile vücut bulduğu Türkiye için yeni bir sistem istedi. Milletin taze bir nefes, berrak bir istikbal için istediği bu talebe, 'Başımız, gözümüz üstüne.' dedik ve hemen harekete geçtik. 2 ay boyunca il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle gittik, vatandaşlarımıza, hemşehrilerimize yeni sistemi anlattık. Neden ihtiyaç olduğunu anlattık, neden Türkiye’nin sürekli darbe ve vesayetlerle uğraştığını, bundan kurtulmanın yollarının nasıl olacağını anlattık.

Millet ve hizmet için milletle attığımız her adımda yanımızda vatandaşlarımızı bulduk. 15 Temmuz’da kazandığımız milli zaferi, 16 Nisan’da taçlandırarak Türkiye'ye yepyeni bir bayram yaşattınız. Bu senenin en erken bayramı 16 Nisan'dır. Şimdi ikinci bir bayram yaşıyoruz, böylece Türkiye yeni bir döneme girdi, bugüne kadar imzalanan en büyük toplumsal sözleşme olan sivil anayasa ile ülkemizin ve milletimizin önü açıldı, vesayet artık tarihe gömüldü, yerini milli iradeye bıraktı, artık, söz, karar, mühür milletin elinde."

- Sabuncubeli'nde ışık görünecek

Türkiye'nin önüne çıkarılmaya çalışılan engeller, ekonomik kriz oyunları ve toplumsal huzursuzluk girişimlerinin hayat bulmadığını, vatandaşların sağduyusu, kadirşinaslığı ve kardeşlik hukukunun tüm art niyetli girişimlerin üstesinden geldiğini dile getiren Başbakan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çukur açanların o çukurların içinde kaldığını, o topraklara birlik, beraberlik tohumları ektiklerini, bu tohumların birer filiz halinde memleketin geleceğine uzandığını vurguladı.

İzmir'deki yatırımlara dikkati çeken Yıldırım, bu hizmetleri herkesin bildiğini, bugün bilmeyenlerin de yarın mutlaka öğreneceğini ifade etti.

Sabuncubeli Tüneli'nde 1-2 hafta içinde ışık görüleceğini dile getiren Yıldırım, projede yüzde 93'lük gerçekleşme sağladıklarını belirtti.

"İnşallah proje önümüzdeki yıl hizmete girecek, böylece Manisa ve İzmir artık birleşiyor. 10 dakika bilemedin, 15 dakika." diyen Yıldırım, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "korkunç" sıfatıyla belirttiği Sabuncubeli'ne yapılacak tünelle hayat kurtarılacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir-Ankara Otoyolu'nun da vadettikleri 35 proje arasında yer aldığını kaydederek, "Eften püften projeler yok bizde, her biri milyarlık proje, bunun da projeleri 2017'de bitiyor, yapımı takip eden yıllarda planlanacak." dedi.

Salondakilerin "Biz yapıyoruz, Kılıçdaroğlu yürüyor." demesi üzerine Yıldırım, "Yahu kardeşim yürümeden yürümeye fark var. Kimisi millet için yürür, kimisi boşuna yürür. Nereye gideceğini bilmezsen yol, seni bildiği yere götürür." ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Bornova Çevre Yolu Projesi çalışmalarının devam ettiğini aktararak, İzmir-Aydın-Denizli-Antalya'da bölünmüş yol yaptıklarını, şimdi de otoyol yapacaklarını, Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile Torbalı'nın demiryolu ile bağlantısını sağlayacaklarını anlattı.

Belevi-Tire yolunun yapılamayacağı yönünde iddialar ortaya atıldığına işaret eden Yıldırım, "Şov yapanlar vardı: 'Olmaz, yapılmaz.' diyenler... Ömürlerinde çivi çakmamış adamlar, yalancı pehlivanlık yapıyorlardı. Başladı mı? İhalesi yapıldı, çalışmalara başlandı. İnşallah onu da birkaç sene içinde bitirmiş olacağız." diye konuştu.

- İzmir'i Süper Lig'e çıkarma zamanı

İzmir'deki stat projeleriyle ilgili uzun süre uğraştıklarını ifade eden Yıldırım, davalarla uğraştıklarını, nihayet bütün davaların bittiğini, temmuz ayında stat çalışmalarına başlayacaklarını ve hepsini yapacaklarını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'in Göztepe ile Süper Lig'e çıktığına dikkati çekerek, "Şimdi İzmir futbolda Süper Lig'e çıktı mı, Göz Göz Göztepe'yle çıktı mı? Şimdi İzmir'i Süper Lig'e çıkarma zamanı. 2019’da İzmir, Süper Lig'de olacak, nasıl olacağını biliyorsunuz. Yarım kalan işimizi mutlaka tamamlamamız lazım. Bizde yarım iş olmaz. Sizlere güveniyorum. İzmir ekibimiz inşallah bu işin üstesinden gelecek." değerlendirmesinde bulundu.

Stat sorunun sonunda hallolduğunu kaydeden Yıldırım, "Uğraşanlar, dava edenler, geciktirenler utansın, İzmir'e ne diyeceklerse bundan sonra onu söylesinler. Bunlarda öyle bir şey yok, yarın der ki: 'Biz yaptırdık'. Öyle bir adetleri var, hangi işi yaptıysak hemen gidiyorlar, korsan tabela çakıyorlar, 'Biz yaptık.' ama artık İzmirli gerçeği görüyor." ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

AA

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 17:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER