Bakan Tüfenkci: İşsizliği tek haneli rakamlara indireceğiz

"Mart ve nisan ayında işsizlik rakamlarının daha da aşağı doğru geldiğini göreceksiniz. Mayıs ayında da bu rakamları daha da aşağı çekerek yıl sonu itibarıyla işsizlik rakamlarını tek haneli rakamlara indireceğiz"

Bakan Tüfenkci: İşsizliği tek haneli rakamlara indireceğiz

ELAZIĞ (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Mart ve nisan ayında işsizlik rakamlarının daha da aşağı doğru geldiğini göreceksiniz. Mayıs ayında da bu rakamları daha da aşağı çekerek yıl sonu itibarıyla işsizlik rakamlarını tek haneli rakamlara indireceğiz." dedi.

Tüfenkci, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ tarafından yaptırılan Hacı Sıdıka Dumandağ Yatılı Kız Kur'an Kursu ek binası ve Elazığ Ticaret Borsası yeni pazar alanı toplu temel atma törenine katıldı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası ve Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu'nun açılışına da iştirak eden Tüfenkci, buradaki konuşmasında, Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan reel sektör ve hükümet arasında gayet iyi ilişkiler tesis edildiğini söyledi.

Tüfenkci, esnaf ve sanayicilerle bir araya gelmeyi, onların sorunlarını dinlemeyi, önerilerini hayata geçirmeyi çok önemsediklerini belirterek, "Çünkü sizler 15 Temmuz'da gerçekten vermiş olduğunuz mesajla, duruşunuzla demokrasiyi kurtardınız, 16 Temmuz'dan itibaren de ekonomiyi kurtardınız. Milletimizle beraber hareket ettiniz, milletin içinden çıkan insanlar olarak hem demokrasiye hem de ekonomiye sahip çıktınız. Bunun için bütün milletimizle beraber sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

16 Nisan'dan önce ekonomiyle ilgili tüm söylediklerinin bir bir gerçekleştirildiğini dile getiren Tüfenkci, algı operasyonlarıyla ve suni müdahalelerle ekonomiye yönelik engelleme faaliyetlerini milletin samimi hareketi ve Allah'ın izniyle bertaraf ettiklerini belirtti.

Bakan Tüfenkci, "16 Nisan'dan sonra önümüz daha açık. Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Daha fazla demokrasinin, daha fazla değişimin, daha fazla yatırımın olduğu bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. 16 Nisan'dan sonra bir yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş reformlarını gerçekleştirirken bir yandan da gündemi ekonomi olarak belirledik ve Türkiye'yi, reel sektörü nasıl daha fazla büyütürüz, onun gayreti içindeyiz." diye konuştu.

2019 yılına reformları tamamlayan bir ülke olarak adım atmak istediklerini ifade Tüfenkci, 16 Nisan'dan sonra Borsa İstanbul 100 Endeksi'nin tarihi zirve yaptığını, yine 16 Nisan'dan sonra gözlemlenen diğer bir gelişmenin de döviz kurlarındaki oynaklığın azalması olduğunu söyledi.

Tüfenkci, Türk lirasında gözlenen değer artışının büyük bölümünün ülkedeki istikrardan kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Geçen yıl küresel ticaret hacmi endeks bazında dünyada sadece yüzde 1,3 arttı. Yaşanan finansal dalgalanmalar nedeniyle değer bazında da küresel ihracatımız yüzde 3,3, küresel ithalatımız ise 3,2 azaldı. 2016 yılında yaşanan hadiselere baktığımızda, özellikle bu hainlerin bu ülkeye yaşattıkları o darbe girişimine karşı hükümetimizin almış olduğu ciddi tedbir, teşvikler ve sizlerin de gayretlerinizle 2017'ye güçlü bir şekilde girdik. Hem ihracat rakamlarımızın hem de dış ticaret hacmimizin arttığını, tüketici güven endekslerimizin, sanayide cirolarımızın ve üretimlerimizin arttığını görüyoruz."

- "İşsizliği tek haneli rakamlara indireceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliğinde odalar ve borsaların bazı taahhütlerde bulunduğunu anımsatan Tüfenkci, atılan adımlarla birlikte şubat ayı TÜİK verilerine bakıldığında işsizliğin azaldığının görüldüğünü aktardı.

Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Buradan bir müjde olarak söylüyorum; mart ve nisan ayında bu işsizlik rakamlarının daha da aşağı doğru geldiğini göreceksiniz. Mayıs ayında bu rakamları daha da aşağı çekerek yıl sonu itibarıyla işsizlik rakamlarını tek haneli rakamlara indireceğiz. Aynı şekilde mart ayında sanayi üretimimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı, şubat ayında yüzde 2,3 artış gösteren sanayi cirosu ise mart ayında yüzde 26,4 arttı. Ekonomi güven endekslerinin de yüzde 3,6 oranında arttığını görüyoruz. İç ticaretin önemli bir kısmını oluşturan perakende sektöründeki güven de nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 artış gösterdi."

Bu verilerin, son dönemde ekonominin farklı dallarındaki olumlu görünümün göstergesi olduğunu vurgulayan Tüfenkci, ülke için çalıştıklarını ve ülkeyi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında konumlandırmak için çabalamaktan yorulmayacaklarını söyledi.

Bakan Tüfenkci, milletten aldıkları destekle güçlü bir şekilde yürüyüşlerine devam edeceklerini belirterek, "Ekonomik göstergelerimizin daha da güçlenerek gerek yeni yatırımcıların gerekse yurt dışından ülkemize gelen yatırımcıların daha güvenli bir yatırım ortamında yatırımlarının gerçekleşmesi için gereken imkanları sağlayacağımızı düşünüyoruz." dedi.

- "1 milyonun üzerinde istihdam sağladık"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ekonomisinin, başta darbe girişimi ve küresel kriz olmak üzere yaşanan birçok hadiseden olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Bunların başka bir ülkede yaşanması halinde, o ülkenin kendisini toparlayamayacağını, yerle bir olacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yıl sonu itibarıyla tekrar büyüme noktasına geldiğine dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''İş dünyası olarak gelirken bir anket yaptık. 'Neden şikayetçisiniz?' diye soruyoruz. En fazla istihdam üzerindeki vergi yükleri söyleniyor. Şimdi arkadaşlar, rüyamızda göremeyeceğimiz şekilde biz istemedik, hükümetimiz çıkarttı. Yeni birini işe aldığımızda 3 ay maaşı devletten, sen ödemiyorsun. 3 ay sonra da 9 ay boyunca vergisini, sigortasını devlet ödüyor. Yani bin 400 lira senin cebinden çıkıyor üstünü, vergisini 9 ay boyunca devlet ödüyor. Bu istihdamda tarihi bir destek. Biz de burada bir söz verdik. Şubatta Sayın Cumhurbaşkanımız 'bizi destekleyin.' dedi. Biz de '1,5 milyon üyemiz var, sene sonunda en az 1,5 milyon adam alacağız.' dedik. En az bir kişi için söz verdik ama Allah'a çok şükür 1 milyonu Türk özel sektörü olarak 4 ayda geçtik. 4 ayda 1 milyonun üzerinde istihdam sağladık. Yıl sonunda hepimiz sözümüzü yerine getirmiş olacağız.''

Bakan Tüfenkci, ziyaretleri kapsamında merkeze bağlı Akçakiraz Belediyesi tarafından düzenlenen "Yaza Merhaba Gençlik Festivali"ne de katıldı.

AA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 01:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER