Fatih Sultan Mehmet'in şiirleri albüm oluyor

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in şiirlerinin yer aldığı müzik, şiir ve kitapçıktan oluşan albüm hazırlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet'in şiirleri albüm oluyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Uğur Erdem Ürer'in öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in şiirlerinden oluşan müzik, şiir ve kitapçığın yer aldığı albüm hazırlanıyor.

Ürer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fatih Sultan Mehmet'in "Avni" mahlasıyla divan şiirleri yazmış bir hükümdar olduğunu hatırlattı.

Yaptığı incelemelerde Fatih Sultan Mehmet'in birkaç şiirinin 13 bestede kullanıldığını fark ettiğini anlatan Ürer, "Biz de 'Neden Fatih'e ait bir albüm olmasın?' diye düşündük. Sultan Mehmet Han'a ait şiirlerden albümde yer alabilecek olanları seçerek, 10 yeni beste yaptırdık." dedi.

Hazırladıkları projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğüne de sunduklarını belirten Ürer, şöyle devam etti:

"Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile Genel Müdürümüz Dinçer Ateş uygun gördü ve proje onaylandı. Şu anda solistler besteleri okudu ve CD'miz neredeyse hazır. Aynı şekilde bu CD tek başına olmasın diye düşünerek Fatih'in sanata ve sanatçıya verdiği değeri, sanat anlayışını içeren bir de kitapçık yazdık. Bu kitapçığın bir köşesinde şarkı CD'miz olacak."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER