Soma davasında savcı mütalaasını verdi

Soma’daki maden faciası davasında savcı, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile Soma Holding Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yiğit’in tutuklanmasını, 33 sanığın da beraatini talep etti. 

Soma davasında savcı mütalaasını verdi

Soma’daki maden faciası davasında savcı, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile Soma Holding Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yiğit’in tutuklanmasını, 33 sanığın da beraatini talep etti. 

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu yoklamanın ardından duruşma öncesi kendilerine gelen belgeleri okuduktan sonra Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu Can Gürkan’ın 14 ay önce verdiği, olayın FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerince sabotaj girişimi olabileceğine yönelik suç duyurusunu, var olan delillerin daha önce sunulan ve reddedilen bilgilerden ibaret olduğunu öne sürerek Gürkan’ın verdiği suç duyurusunun reddedildiğini belirtti. 

MAĞDUR AVUKATLARI: "MAHKEME GEREKSİZ YERE UZATILIYOR" 

Söz alan mağdur avukatları ise 14 aydır mahkemenin gereksiz bir şekilde uzatıldığını ve artık savcılığın mütalaayı vermesi gerektiğini ve mahkeme heyetinin de bir an önce kararı vermesi gerektiğini söyledi. 

SAVCIDAN 33 BERAAT, 2 YENİ TUTUKLAMA TALEBİ 

Mahkeme savcısı Süleyman Topçu ise duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Tek tek sanıklara yöneltilen suçlamaları okuyan savcı Topçu, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Soma kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Yiğit, Hayri Kebapçılar, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ile İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’nın ’Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan cezalandırılmalarını, tutuksuz sanıklar Alp Gürkan ile Mustafa Yiğit’in de tutuklanmasını talep etti. Davada yargılanan 33 sanık hakkında beraat kararı isteyen savcı, aralarında Ertan Ersoy, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik ve Yasin Kurnaz’ın da bulunduğu 11 sanık hakkında ise ’Taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Savcının mütalaasının ardından ara verilen duruşma yeniden başladı.

(İHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 17:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER