Şehit babası 'FETÖ'nün suikast timi' davasında konuştu: Oğlumuzu vuran kim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın duruşmasında söz alan şehit polis memuru Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat Eker, "Oğlumuzu vuranın kim olduğunu öğrenmek istiyoruz." dedi.

Şehit babası 'FETÖ'nün suikast timi' davasında konuştu: Oğlumuzu vuran kim

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda ikinci duruşmasında, Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, girişim sırasında şehit edilen polis memuru Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat Eker'e söz verdi.

Eski binbaşı Şükrü Seymen'in mahkemedeki ifadesinde "Darbe yaptım" dediğini hatırlatan baba Eker, "Seymen doğrusunu söyledi. Bu sözler bile yeterli, ülkemizi yıkmaya teşebbüs ettiler." diye konuştu.

"Sabaha kadar 3 bin mermi atılmış"

Eker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otelden geri döne grubun önündeki 3 sanıktan birinin şehit ettiğini savunarak, oğlunun aracına 27 merminin isabet ettiğini vurguladı.

Sanıkların sadece 3 mermi attıklarını söylediklerini belirten Eker, "Sabaha kadar 3 bin mermi atılmış. Doğruları söylemiyorlar. Oğlumuzu vuranın kim olduğunu burada öğrenmek istiyoruz." dedi.

Anne Güzel Eker: Gururları varsa söylesinler

Bu sırada gözyaşı döken anne Güzel Eker ise "Erkek gibi söyleyeceksiniz. Birazcık gururları varsa doğruyu söylesinler. Benim oğlumun günahı neydi? Sonuna kadar şikayetçiyiz." diye konuştu.

"Şehidin vücudunda bir mermi çekirdeği bulundu"

Mahkeme heyeti, daha sonra şehit Eker'in adli muayenesine katılan Marmaris Özel Ahu Hastanesinde görevli acil hekimi İsmet Enginsu'yu dinledi.

Adli tıp uzmanı olmadığını belirten Enginsu, sadece ön otopsi niteliğindeki ölüm muayenesine görev aldığını söyledi.

Eker'in sol göğüs üstünde 4-5 santimetre eninde bir yara bulunduğunu anlatan Enginsu, "Yaranın kenarlarının düzgün ve mermi çıkış deliği olmadığı için bunun bir kesici alet yaralanması olduğu öngörüsünde bulundum. Sadece ölüm muayenesine katıldım, otopsiye girmedim." diye konuştu.

Enginsu, şimdiye kadar sadece 3-5 ateşli silahtan kaynaklanan ölüm muayenesine katıldığını ve bundan ötürü bu konuda kesin hüküm verecek bilgi ve tecrübeye sahip olmadığını kaydetti.

Bu ifade üzerine söz alan savcı, otopsi raporunda şehidin vücudunda 5x2 genişliğindeki yaranın kenarlarında mermiden kaynaklanan "vurma halkası" bulunduğunun tespit edildiğine dikkati çekti. Savcı, şehidin vücudundakinin ateşli silah giriş yarası olduğunu ve vücutta bir mermi çekirdeğinin bulunduğunu bildirdi.

Mahkeme Başkanı Baştoğ, izin almadan konuşan ve beyanlara müdahale bulunduğu gerekçesiyle sanıklardan İsmail Yiğit'e ihtarda bulundu.

Duruşmaya, suikast girişimi gecesi İzmir'deki Çiğli 2. Ana Jet Üssünde bulunan tanık Pilot Yarbay Bahattin Akgül'ün dinlenmesiyle devam ediliyor.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamesinde, şehit polis memuru Nedip Cengiz Eker'in otopsi işlemlerine ilişkin şu bilgilere yer verilmişti:

"Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Muğla Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından, darbe teşebbüsü kapsamında Sayın Cumhurbaşkanı'na suikast girişiminde bulunan şüpheliler tarafından şehit edilen ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosunda polis memuru olan Nedip Cengiz Eker'in üzerinde yapılan otopsi işlemi ile İzmir Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesinin 27 Temmuz 2016 tarihli toksikoloji raporu sonucunda ölümün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı her iki akciğer ve aort laserasyonları etkisi ile meydana geldiğine, vücutta bir adet ateşli silah mermi çekirdeği giriş yarası bulunduğuna ve vücuttan çıkan bir adet mermi çekirdeğinin Cumhuriyet Başsavcılığımıza teslim edildiğine ilişkin 3 Ağustos 2016 tarih ve 2016/1237 sayılı otopsi raporu düzenlenmiştir."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER