Rize’de yağışın bilançosu ağır oldu

RİZE’nin Pazar İlçesi'nde etkisini artırarak devam eden yağmur, sel ve heyelana neden oldu. Etkili yağışın ardından Tütüncüler Köyü’nde yamaçtan kayan toprak kütlesi İsmail-Müzeyyen Kantar’a ait evin girişini kapattı. Heyelanda evine girmeye çalışan Müzeyyen Kantar toprak altında kalmaktan son anda kurtuldu. Çevresi kayan toprak yığınıyla dolan ve gidecek yeri olmadıklarını belirten Kantar Ailesi eve pencereden girmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Rize’de yağışın bilançosu ağır oldu

Kentte gece saatlerinde başlayan yağış sabah saatlerinde etkisi artırdı. Yağış sonrası Pazar İlçesi Tütüncüler Köyü’ndeki yamaçtan kayan toprak kütlesi İsmail-Müzeyyen Kantar’a ait evin girişini kapattı. Evin çevresi pencere seviyesine kadar toprakla kaplandı. O sırada dışarıda bulunan ve eve girmeye çalışan 62 yaşındaki Müzeyyen Kantar, heyelan altında kalmaktan saniyelerle kurtuldu. Kantar çifti bir süre sonra bina girişi toprakla kaplanan evin penceresinden çıkarak yardım istedi. Ancak aile gidecekleri yeri olmadığı için yeniden pencereden eve girerek durumu yetkililere bildirdi, yardım istedi.

‘ÖDÜM PATLADI, ŞOK YAŞADIM’

Heyelandan son anda kurtulan Müzeyyen Kantar yaşadıklarını anlatarak, “Eve gireceğim sırada toprak aniden kaymaya başladı. Ödüm patladı. Ne sağa ne sola gidebildim kendimi içeri zor attım. Bir şok yaşadım. İçeri kaçtım ama camdan atlamaya korktuğum için evde kaldım. Dışarı çıkmayınca mahsur kaldım ve yardım istedim.  Gidecek yerim olmadığında eve pencereden girip çıkıyorum” dedi.

‘EVE PENCEREDEN GİRİP ÇIKIYORUZ’

Mahsur kaldıkları eve pencereden ulaşım sağladıklarını belirten 64 yaşındaki İsmail Kantar ise “Ufak ufak kopmalar başlamıştı. Müdahale etmek istedim, büyük heyelan geldi. Şimdi evin girişi kapandı. Şimdi eve pencereden girip çıkıyoruz. Evimiz tehlikede yukarıda toprak açılmış daha da büyük heyelandan korkuyoruz. Bunun bir çaresine bakılmasını istiyoruz” diyerek yardım istedi.

7 EV BOŞALTILDI

Kentte sabah saatlerinde şiddetli yağış etkisini artırınca Merkeze bağlı Muradiye ve Salarha Beldelerinde küçük çapta su baskınları ve heyelanlar meydana geldi. Çayeli ilçesi Kaptanpaşa Köyü karayolu ulaşıma kapandı. Ekipler kapalı yolda çalışmalar başlattı. Ardeşen ilçesi Yavuzselim Mahallesi TOKİ konutlarında da Sabit Yeniçırak ve Özgür Yavaş’a ait evleri su bastı. Vatandaşlar suyu kendi imkânlarıyla boşaltmaya çalıştı. Çamlıhemşin İlçesi Komilo ve Topluca köylerinde ise heyelan riski bulunan 7 ev ise tedbir amaçlı boşaltıldı.

RİZE’DE SEL VE HEYLANLARIN BİLANÇOSU AĞIR OLDU

Rize’de 6 gündür aralıklarla süren şiddetli yağmur sonrası oluşan sel ve heyelanlarla ilgili başlatılan hasar tespit çalışmaları sürüyor. Rize Valiliği Kriz Merkezi koordinesinde 9 ayrı ekibin yürüttüğü çalışmalarda ev, yol ağı ve tarım arazilerindeki hasarlar belirleniyor. 1 kişinin çöken evin enkazı altında kalarak öldüğü, 1 kişinin de yaralı kurtarıldığı sel ve heyelanlarla ilgili yapılan ilk tespitlere göre bölgede 7 ev yıkıldı. Çayeli, Güneysu ve Çamlıhemşin İlçeleri’nde heyelan riski taşıyan 40 ev boşaltıldı. İl genelinde heyelan riski tespit edilen 50 riskli yapı için acil istinat duvarı yapımı kararlaştırıldı. Çayeli-Kaptanpaşa karayolu ile köy ve mahalle yolları, enerji nakil hatları ve içme suyu şebekeleri de hasar gördü. Selde 20 kadar araç ve iş makinesi de kullanılamaz hale geldi.

RİZE AFAD MÜDÜRÜ: TEKNİK DESTEK ALMADAN YOL VE YAPI YAPILMAMALI

Rize Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Şakir Kurk, meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doğaya karşı teknik destek almadan yapılan müdahalelerin sonuçlarının çok acı olabileceğinin görüldüğünü ifade eden Kurk, “Bazı vatandaşımız 2-3 bin lira maliyetle hiçbir teknik destek almadan kaçak yol ve sonrasında ev yapıyor. Yağışla birlikte arazilerde heyelanlar meydana geliyor. 2-3 bin liralık yolların bu kez devlete maliyeti 1 milyon lirayı buluyor. Teknik ekibin görüşü olmadan yol, ev veya altyapı tesisleri yapılmamalı. Sel ve heyelanların olumsuz sonuçlarından kaçınmak için teknik destek almadan bir yapı veya yol yapılmamalı” diyerek vatandaşlardan duyarlı olmalarını istedi.

Kurk, 6 gündür süren yağışla birlikte bölgede toprağın suya doyduğunu belirterek bundan sonra etkili olabilecek yağışların sıkıntılı durumlar oluşturmasından endişe ettikleri belirtti, “İnşallah bu endişemiz gerçekleşmez” dedi.

HEYELAN ANI KAMERADA

Rize'de aralıklarla etkisini sürdüren şiddetli yağışlar, heyelanlara neden oluyor. Merkeze bağlı Veliköy yolunda bir kamyonetin geçişinin hemen ardından yamaçtan kayan toprak kütlesi, yolu ulaşıma kapattı. Paniğe neden olan heyelan anı, saniye saniye görüntülendi.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER