Kayıp 700 bin euro davası: Mahkeme gerekçeli kararı açıkladı, Karabulut ailesi itiraz etti

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli kararda suç mahallinde bir miktar yabancı ülke parasının bulunduğu, paranın miktarının net olarak tespit edilemediği, ancak makul bir rakamın üzerinde olduğu kaydedilerek, olay tutanağına geçirmedikleri anlatıldı.

Kayıp 700 bin euro davası: Mahkeme gerekçeli kararı açıkladı, Karabulut ailesi itiraz etti

"GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEDE EKSİK İŞLEM YAPTIKLARI KANAATİNE VARILMIŞTIR"

Gerekçeli kararda,  "Polis memuru sanıkların, cinayet failinin  belirlenmesi ve yakalanması amacıyla olay yerine ait tespit ettikleri suçla bağlantılı, kaçma veya delilleri  karartmaya elverişli olan tüm  şüphe uyandıracak eşyaların tamamını tutanağa geçirmeleri gerekirken olayla ilgisinin bulunmadığından bahisle tutanağa geçirmedikleri kanaatine varılmıştır. Sanıkların bulunan parayı, meblağını, cinsini, tam olarak kime teslim edildiği yönündeki çelişkili olan beyanları ile şüphe yaratacak bir duruma sebebiyet  vermek suretiyle  kamu  görevlisinden beklenen yeterli ihtimamı göstermemişlerdir. Görevlerini yerine  getirmede eksik işlem yaptıkları, meydana gelen  cinayetin kamuoyunda yarattığı etki de dikkate alındığında, görevlerini yerine getirirken görevlerinin  gereklerine uygun hareket etmedikleri bu suretle  kamu zararına sebebiyet verdikleri anlaşılmakla  polis memuru sanıkların savunmalarına itibar edilemeyeceği  kanaatine varılmıştır" ifadelerine yer verildi. 
 

"TÜM DELİLLERİ TOPLAMAYARAK GÖREVLERİNİN GEREKLERİNE AYKIRI OLARAK HAREKET ETTİKLERİ ANLAŞILMIŞTIR"

Gerekçeli kararda, 4 Mart 2009 ve 5 Mart 2009'da düzenlenen tutanaklarda cinayetin gerçekleştiği ev ve güzergahtaki kameralarda herhangi bir kaydın bulunamadığı belirtilirken 9 Nisan 2009 tarihli tutanakta olay yerine ait görüntülerin tespit edildiğinin altı çizilerek, "Polis sanıkların bu suretle  olaya ait tüm delilleri toplamayarak  görevlerinin gereklerine aykırı olarak hareket ettikleri anlaşılmıştır" denildi. 
 

"EYLEMİN SÜBUTA ERDİĞİ SONUCUNA VARILMIŞTIR"

Gerekçeli kararda, "Dosyada mevcut  9 Nisan 2009 ve 11 Nisan 2009 tarihli tutanaklardan site önünde bulunan  kamera sistemindeki  görüntülerin  olay tarihinde halen güvenlik kamerasına bağlı bulunduğunun anlaşılmıştır. Soruşturma ve yargılama aşamasında  düzenlenen bilirkişi  raporlarında da villaya ait  görüntülerin bulunduğu ve incelenen harddisk içeriğinde silinme işlemi ve  bazı dosyaların CD ortamına aktarılmaya  çalışıldığı yönünde tespitler yapıldığı tespit edilmiştir. Site yöneticisi U.Y. ve sitede 

güvenlik kamera sistemi ile ilgilenen Y.P.'nin  olay yerine ait  suçla bağlantılı  delillerin toplanmasına ilişkin  olarak üzerilerine atılı  'Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme veya Değiştirme' eylemlerinin sübuta erdiği sonucuna varılmıştır.  Sanık R. İ.'nin olayla bir ilgisini olmadığı kanaatine varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

KARABULUT AİLESİ'NİN AVUKATI REZAN EPÖZDEMİR KARARA İTİRAZ ETTİ

Münevver Karabulut'un ailesinin Avukatı Rezan Epözdemir de yerel mahkemenin  kararına itiraz etti. Avukat Epözdemir, Bölge Adliye Mahkemesi'ne verdiği  dilekçesinde "Sanıklar  adaletin tecellisine ve gerçeğin ortaya çıkmasına katkı sunmamıştır. Yargılamanın aydınlatılmasını sağlayacak  en temel delilleri karartmaya çalıştıkları açıktır. Taleplerimizin tam olarak karşılanmaması, yargılamanın eksik yapılması gözetilerek usul  ve yasaya aykırı kararın istinaf incelemesi neticesinde kaldırılmasına karar verilmesini talep ederiz" dedi.    

ADLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILMIŞLARDI

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesince 16 Ocak'ta 25. duruşmada verilen kararda,  tutuksuz polis memuru sanıklar G.K., İ.K. T.K., M.D., A.B.D. ve S.A.  "Görevi kötüye kullanma" suçundan 6'şar bin TL, tutuksuz sanıklar U.Y. ve Y.P. de  “Suç delillerini yok etme,  gizleme veya değiştirme"  6'şar bin TL adli para cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, para cezalarını ertelenmemişti.  Tutuksuz sanık R.İ. de  “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan beraat etmişti.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER