Interpol'den Türkiye'ye büyük övgü

Emniyet Genel Müdürlüğü, Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından 193 ülkeye yazılan mesajda, Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki çatışma bölgelerine gitmek isteyen veya ülkelerine geri dönmek isteyen terörist savaşçılara karşı aldığı önlemlerden övgü ile bahsedildiğini açıkladı.

Interpol'den Türkiye'ye büyük övgü

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada Interpol'un 193 üye ülkeye mesaj yazdığı belirtildi. Açıklamaya göre mesajda, Türkiye'nin Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerine gitmek isteyen veya ülkelerine geri dönmek isteyen yabancı terörist savaşılara karşı aldığı önlemler, havaalanlarının yanı sıra kara ve deniz sınır kapılarında kurulan ve İstihbarat, Terörle Mücadele ve Kaçakçılık ile Organize Suçlarla Mücadele birimlerinde görevli tecrübeli personelden oluşturulan Risk Analiz Birimlerinin çalışmaları detaylı şekilde anlatıldı.

Risk Analiz Birimlerinin şüphelendikleri kişilerle mülakat yaptığı, mülakat sonucunda şüphelenilen kişilerin ülkelerine geri gönderildiklerine yer verilen mesajda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır ötesinde yürütüp sonuçlandırdığı Fırat Kalkanı operasyonundan da övgüyle bahsedi.

SINIR ÖNLEMLERİ ÇATIŞMA BÖLGELERİNE SEYAHATİ ZORLAŞTIRDI

Mesajda, sınır hattında duvar inşa edilmesi, devriye ve kontrol faaliyetlerinin sıklaştırılması gibi önlemlerin çatışma bölgelerine seyahat etmeyi zorlaştırdığı ve teröristleri alternatif güzergâh arayışına mecbur bıraktığına vurgu yapıldı. Suriye ve Irak’ta yapılan operasyonlar sonucunda DEAŞ'ın kayda değer ölçüde toprak yitirdiği, örgüt mensuplarının sayısında azalma görüldüğü ve sahip oldukları kaynaklar açısından büyük bir kayba uğradıkları ifade edilirken bu durumda, bazı örgüt üyelerinin bölgede aktif olan diğer terör örgütlerine (PYD/YPG, SDF) katıldıklarının, ülkelerine geri dönmek için bölgeyi terk ettiklerinin veya üçüncü ülkelere yerleştiklerinin gözlendiği konusuna da mesajda yer verildi.

AVRUPA ÜLKELERİNDEN 400 KİŞİ PYD/YPG'YE KATILDI

DEAŞ'ın hem bölge ülkeleri hem de uluslararası toplum için hala bir tehdit olduğu ifade edilen mesajda, özellikle ülkelerine geri dönen teröristlerin gerçekleştirebileceği eylemler konusunda tüm üye ülkeler uyarıldı. DEAŞ'ın yanı sıra PKK/KCK terör örgütünün Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’nin faaliyetlerine de yer verilen mesajda, çoğu Avrupa ülkelerinden olmak üzere yaklaşık 400 kişinin PYD/YPG’ye katıldığı, bu kişilerin radikal sol eğitimden geçtikleri ve edindikleri çatışma tecrübesiyle ülkelerine geri döndükleri kaydedilerek, bu durumun oluşturduğu tehdide dikkat çekildi. Ayrıca PKK ve bölgedeki uzantısı PYD/YPG unsurlarının, üst düzey DEAŞ üyelerinin Türkiye’ye yasa dışı yollardan girişine yardım ettikleri bilgisine mesajda yer verildi.

TÜRKİYE'DE RADİKALLEŞMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Mesajda, yabancı terörist savaşçıların, Türkiye’deki cezaevlerinde geçirdikleri süre boyunca gerek dini ve ahlaki gelişimlerine katkıda bulunulduğu, gerekse sahip oldukları yanlış bilgilerin düzeltilerek rehabilite edildikleri belirtildi. Bunun haricinde, sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine katılmaları sağlanarak radikalleşmelerinin önüne geçildiğine dikkat çekildi. İslam’ın terörizmle ve radikalizmle bağdaştırılamayacağı hususu da yer aldı.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER