Çanakkale'deki orman yangını sürüyor

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Ulusoy: "Bölgedeki çalışmalarımız sürüyor, yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz"

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Ezine ilçesine bağlı Karagömlek köyü yakınlarında çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ilk belirlemelere göre 30 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü bildirdi.

Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havanın aydınlanmasıyla yangına yeniden havadan müdahaleye başlandığını söyledi.

Yangın bölgesinde sabah saatlerinde başlayan rüzgarın şiddetinin öğle saatlerinde artmasının beklendiğini anlatan Ulusoy, şunları kaydetti:

"Ekiplerimiz dozerlerle yollar açmaya çalışıyor. Yangının içine girmeye çalışıyoruz, ateşin önünü kesmek için. Bir taraftan da arazözlerle yangını durdurduğumuz yerlerde soğutma çalışmalarına başladık. Karadaki müdahalemiz geceden bu yana sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla helikopterler havadan çalışmalara başladı. Öğle saatlerinde yine rüzgarın artması bekleniyor. Biz de bunun için önlem almaya ve süren müdahalemize aralıksız devam ediyoruz. Çünkü rüzgar orman yangınlarında çok önemli bir faktör. Hiç ateş kalmayan sadece duman olan bir yeri dahi yeniden alevlendirebiliyor."

Yangına helikopterler, arazözler ve dozerler ile çok sayıda işçiyle müdahale edildiğini aktaran Ulusoy, "Şu anda ilk belirlemelere göre 30 hektarlık bir alan zarar görmüş durumda. Bu rakam yangın tamamen söndürülüp teknik ekip kontrol ettikten sonra netleşecek. Bölgedeki çalışmalarımız sürüyor, yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Yangın nedeniyle, Ayvacık ve Ezine ilçeleri sınırındaki Misvak köyü dün kaymakamlık emriyle tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

AA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 10:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER