Mersin'de zeytin üreticisinin yüzü gülüyor

Mut Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayır, "Ürün çok iyi olduğundan dolayı 180 bin tonun üzerinde zeytin rekoltesi ve 20 bin ton zeytinyağı üretimi bekliyoruz." dedi.

Mersin'de zeytin üreticisinin yüzü gülüyor

MERSİN

Mersin'in Mut ilçesinde hasadı devam eden zeytinde 180 bin tonun üzerinde rekolte bekleniyor.


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Bayır, AA muhabirine, ilçede kayıtlı 8 milyon 500 bin zeytin ağacı bulunduğunu söyledi.

Geçen yıllarda rekoltenin 145 bin ton olduğunu, mevsim şartlarının iyi geçmesi nedeniyle bu yıl bunun artmasını beklediklerini aktaran Bayır, "Ürün çok iyi olduğundan dolayı 180 bin tonun üzerinde zeytin rekoltesi ve 20 bin ton zeytinyağı üretimi bekliyoruz. Zeytincilik konusunda son 20 yıldır yoğun bir çalışma yapıyoruz ve artık bunların sonuçlarını almaya başladık." diye konuştu.


Bayır, yapılacak organize sanayi bölgesiyle tarım ürünlerinin ilçede işlenip değerlendirileceğini dile getirdi.

Üreticilerden Cevat Gün ise tamamen organik üretim yaptıklarını, zirai mücadelede de kimyasal ilaç kullanmadan hasadı elle gerçekleştirdiklerini vurguladı.


Ürünün bol olduğunu fakat işçi sıkıntısı çektiklerini belirten Gün, "Yaz da kış da bizim için iyi geçti, geçiyor. Sezondan rekolte ve fiyat bakımından umutluyuz." ifadesini kullandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER