İki ayda yaptılar ismini “Navrolet“ koydular

Sinop'ta bir grup üniversite öğrencisi, eski araç parçalarını bir araya getirerek hem insan hem de yük taşıyabilen araç tasarladı. 80 kilometreye kadar hız yapabilen ve iki ayda tamamlanan araca "Navrolet" ismi konuldu

İki ayda yaptılar ismini “Navrolet“ koydular

SİNOP (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Sinop Üniversitesi öğrencilerince eski araç parçaları bir araya getirilerek 80 kilometre hıza ulaşabilen "Navrolet" adlı araç yapıldı.

Sinop Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü 2. sınıf öğrencileri, sistem analizi dersi kapsamında bir araç yapmak istedi.

Taleplerinin okul yönetimince kabul edilmesinin ardından 5 kişiden oluşan öğrenci grubu, ilk olarak kentteki araç tamiri yapılan işletmeleri gezerek, kullanılmayan motor, lastik, direksiyon ve vites kutusu temin etti.

Aracın diğer bölümlerini üniversitenin atölyesinde el becerileriyle yapan öğrenciler, iki aylık çalışmanın ardından "Navrolet" adını verdikleri hem insan hem de yük taşıyabilen araç üretti.

Proje Koordinatörü Sinop Üniversitesi Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Abdullah Işıktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır sistem analizi dersleri kapsamında öğrencilerine farklı alanlarda projeler yaptırdıklarını söyledi.

Öğrencilerden gelen farklı isteklerin her zaman kendileri için memnuniyet verici olduğunu anlatan Işıktaş, son olarak gelen araç yapma talebine kayıtsız kalmadıklarını belirterek, "Öğrenci arkadaşlarımız sistem analizi dersi kapsamında araç yapmak istediler. Okul yönetimi tabii ki bu talebi kabul etti ve arkadaşlarımıza her türlü desteği verdi. Yaklaşık iki ay süren çalışmalar sonucunda ortaya bizi çok mutlu eden bir eser çıktı. Biz bunun daha bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Gelecek yıllarda yapılacak projelere ışık tutacak bir çalışma oldu." diye konuştu.

- "2 bin lira maliyetle yaptık" -

Projede yer alan öğrencilerden Nazım Bozkurt, 80 kilometre hıza ulaşabilen aracı 2 bin lira maliyetle yaptıklarını dile getirdi.

Aracın yürür aksamlarını kentteki tamircilerden aldıklarına işaret eden Bozkurt, yaptıkları aracın insanın yanı sıra arka bölümüne koydukları küçük kasa sayesinde yük de taşıyabildiğine dikkati çekti.

Bozkurt, imkan dahilinde gelecek yıllarda daha farklı projelere imza atmaya çalışacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz öncelikle okul yönetimimize teşekkür ediyoruz çünkü bu aracı yapabilmemiz için onların desteğine ihtiyacımız vardı. Projenin başlangıcında neredeyse kentteki tüm tamircileri gezdik. Hurdaya çıkmış araçlara ait motor, lastik, vites kolu ve direksiyon gibi aksamları topladık. Geriye kalan bölümleri ise üniversitemizin atölyesinde kendimiz oluşturduk. Sonucunda 2 bin lira maliyetle 80 kilometreye kadar hız yapabilen bir araç ürettik. Adını da benim ismimin baş harfinden esinlenerek 'Navrolet' koyduk."

Bozkurt, aracın kaporta kısımını da kırmızı renk üzerine ay ve yıldız koyarak tasarladıklarını kaydetti.

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 13:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER