Bakan Yılmaz YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrenciler hakkında konuştu

"(YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrenciler) Kamu Denetçiliği Kurumu bir rapor hazırlıyor. Bakalım bir raporunu versin. Raporunu verdikten sonra da yeniden bir değerlendirme yapılabilir. 'Kamu Denetçiliği Kurumu raporu bir çözüm olacaktır' diye düşünüyorum"

Bakan Yılmaz YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrenciler hakkında konuştu

TOKAT (AA) - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerin şikayetleriyle ilgili Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) çalışma yaptığını belirterek, "Bakalım bir raporunu versin. Raporunu verdikten sonra da yeniden bir değerlendirme yapılabilir. 'KDK raporu bir çözüm olacaktır' diye düşünüyorum." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erbaa Kaymakamlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Umuda Mektup" programına katıldı.

Bakan Yılmaz, Türkiye'de eğitimin iyi bir noktaya geldiğini, 2002 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısının 35-36 civarında olduğunu, AK Parti iktidarlarında bu rakamın 30'un altına indirildiğini söyledi.

Tokat'ta da eğitim alanında güzel çalışmaların ve yatırımların yapıldığını dile getiren Yılmaz, "2002 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 24 iken şimdi 17'ye düştü. Ortaöğretimde 29 iken 22'ye düştü. Tokat'ta öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002 yılında 22'ydi, şimdi 13 oldu. Hamdolsun bayağı mesafe aldık. Artova'da 16 derslikli çok programlı lise, Erbaa'da 200 öğrencilik ortaöğretim pansiyonu ve 12 derslik özel eğitim okulu, merkezde 24 derslikli Anadolu Lisesi, 32 derslikli İmam Hatip Lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve spor salonu yapılıyor. Sadece Tokat'ta eğitim alanında yatırımlarımızın miktarı 100 milyon Türk lirasıdır." dedi.

Bakan Yılmaz Erbaa Kaymakamlığınca yetim çocuklar için başlatılan projenin de anlamlı olduğunu belirterek, "Yetim, öksüz, gariban, ihtiyacı olan, hiç kimsenin arayıp sormadığı, en yakınları olmayan... Bizde şöyle bir inanç var; bir toplumda birisi açlıktan ölürse, o insanın katili o toplumdan başkası değildir. Sadece kendimizden sorumlu değiliz. Mahallemizden, ilçemizden, ilimizden sorumluyuz. Biz yöneticiler de ülkemizden, 80 milyondan sorumluyuz. Cenabı Allah'a hamdolsun bu anlamda da epey bir mesafe aldık. Yapmamız gerekenler var ama birlik ve beraberlik devam ederse bu eksiklerimizi de gidereceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan da programın düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür ederek, "Peygamber Efendimizin de çok önemsediği, üzerinde titrediği, annesinden ve babasından uzak, yetim, öksüz çocuklarımıza çok ilgi gösterdiği ve bu konuda herkese de örnek olarak öneride bulunduğu bu çocuklarımıza sahip çıkmak, onlarla duygusal bir bağ kurmak çok önemli." diye konuştu.

- YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrenciler

Programın ardından Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım'ı ziyaret eden Bakan Yılmaz, gazetecilerin, YGS'ye geç kaldıkları için giremeyen öğrencilerle ilgili sorusu üzerine, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) rapor hazırladığını söyledi.

Çalışmanın sürdüğünü ifade eden Yılmaz, "KDK'nın raporu henüz çıkmadı, inceleme yapacak. İnceme yaptıktan sonra KDK tarafından verilen raporların, hükümlerin, diğer kamu kuruluşları tarafından uygulanması lazım. Bakalım bir raporunu versin. Raporunu verdikten sonra da yeniden bir değerlendirme yapılabilir. 'KDK raporu bir çözüm olacaktır' diye düşünüyorum. KDK çok saygın bir kurum. Çok değerli hukukçular var. Başkanı ve üyeleri, her birisine sonsuz güveniyoruz. Onların vereceği karar, bu konudaki sorunu herkesin kabul edebileceği bir noktada çözüme kavuşturacaktır. Önce rapora bakalım. Çünkü bir sınav yapıldı, 'yeni bir sınav yap' denildiğinde acaba önde, arkada sıralama önemli biliyorsunuz. KDK raporunu beklemek lazım." değerlendirmesinde bulundu. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER