AB’den İngiltere'deki referandum kararına ilk tepki

İngiltere'de yapılan referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmasının ardından ilk tepkiler gelmeye başladı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz karara hazırlıklı olduklarını belirterek, bunun domino etkisi yapacağını düşünmediklerini söyledi.

AB’den İngiltere'deki referandum kararına ilk tepki
İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının kendisinde aşırı bir şaşkınlık uyandırmadığını ifade eden Schulz, "Böyle bir karar şok etkisi yapmadı. Böyle bir sonuca kendimizi hazırladık" dedi. Shulz, ayrılma kararı sonrası İngiltereyi zor bir sürecin beklediğini ifade ederek, Sterlin de olduğu gibi Euro da sert düşüş yaşanamaması için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ise İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı ile ilgili olarak, referandumda başka bir sonuç çıkmasını arzu ettiklerini söyledi. Söz konusu kararın siyasi olarak ciddi ve dramatik olduğunu ifade eden Tusk, buna rağmen duygusal tepkiler verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Tusk, birliği koruma konusunda kararlı olduklarını kaydederek, "Bu olumsuz senaryoya da hazırlıklı olduğumuzdan herkesin emin olmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER