banner111

Wikileaks'in kurucusu Assange hakkındaki tecavüz suçlaması düşürüldü

İsveç Savcılığı, Julian Assange'ın 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasına devam etmeyecek

Wikileaks'in kurucusu Assange hakkındaki tecavüz suçlaması düşürüldü

STOCKHOLM (AA) - İsveç Başsavcısı, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange hakkındaki tecavüz suçlamasını düşürdü.

İsveç Savcılığından yapılan yazılı açıklamada Başsavcı Marianne Ny'in Wikileaks internet sitesi kurucusu Assange hakkında yaklaşık 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasına devam etmeme kararı aldığı belirtildi.

Assange, geçen kasım ayında hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde sorgulanmıştı. Sorgu günü elçilik önünde düzenlenen Assange'a destek gösterisinde, o hafta ABD Başkanlığını Obama'dan devralacak Donald Trump'a, "Julian Assange'ı affetmesi" çağrısında bulunulmuştu.

Trump, seçim kampanyası sürecinde "Wikileaks'e aşığım" demişti. Wikileaks'in, Demokrat Partinin başkan adayı Hillary Clinton ile bağlantılı bazı belgeleri sızdırmasıyla, Demokrat Partinin başkanlık kampanyası olumsuz etkilenmişti. Trump, Assange'ın bu eylemle demokrasiye katkıda bulunduğunu söylemişti.

45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından, 2012 yılının haziran ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

İngiliz polisi, hakkındaki tecavüz suçlamasını düşürülen WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange için sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden ayrılması halinde daha önce İngiliz mahkemesinin verdiği bir yakalama kararının uygulanacağını açıkladı.

İsveç Başsavcısı Marianne Ny'in Assange hakkında yaklaşık 7 yıldır süren tecavüz soruşturmasına "devam etmeme" kararı aldığını duyurmasının ardından gözler, Assange'ın yaklaşık 5 yıldır kaldığı elçilik binasından çıkıp çıkmayacağına çevrildi.

İngiliz polisinden gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, Assange hakkındaki bir başka yakalama emrinin geçerliliğini sürdürdüğü hatırlatılarak "Westminster Ceza Mahkemesi, 29 Haziran 2012'de mahkemenin çağrısına uymamasını takiben Julian Assange hakkında yakalama emri çıkardı. Londra Metropolitan Polisi, Assange'ın elçilikten çıkması halinde bu emri yerine getirmekle yükümlüdür." denildi.

Bu arada, İsveç Başsavcısı Ny'in kararını açıklamasını takiben Wikileaks'in Twitter hesabından atılan mesajda da "Birleşik Krallık, Assange'i ne olursa olsun tutuklayacağını bildiriyor. ABD'den bir iade talebinin olup olmadığını ne teyit ediyor ne de reddediyor." ifadelerini kullandı.

45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor.

İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın 2010'da iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti ancak Assange hakkındaki iddiaları reddediyor.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından, Haziran 2012'de İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 14:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER