Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD'yi Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeye davet ediyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Washington'u tek taraflı eylemlerden kaçınmaya ve Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeye davet ediyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD'yi Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeye davet ediyoruz

PEKİN (AA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'ye, Suriye'de tek taraflı eylemlerden kaçınma ve bu ülkenin egemenliğine saygı gösterme çağrısında bulundu.

Tass ajansında yer alan habere göre, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gazetecilere konuşan Lavrov, ABD'nin Suriye rejimine ait savaş uçağını düşürmesine ilişkin soruya yanıt verdi.

Lavrov, "Suriye'de sahada yaşananlara gelince, bu ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle sahadaki tüm askeri faaliyetler Şam ile koordine edilmeli." dedi.

"Washington'u tek taraflı eylemlerden kaçınmaya ve Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeye davet ediyoruz." ifadesini kullanan Lavrov, çatışmasızlık bölgelerinin, iş birliği için olası seçenekler arasında yer aldığını dile getirdi.

Lavrov, Astana'da bir sonraki Suriye görüşmelerinin 10 Temmuz'da yapılacağını ve görüşmelere BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın katılacağını bildirdi.

AA

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 11:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER