Obama döneminin iki eski yetkilisi Rusya soruşturmasında ifade verecek

Eski ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Clapper ile eski Adalet Bakan Yardımcısı Yates, Rusya'nın Amerikan seçimlerine müdahale iddialarının incelendiği soruşturma kapsamında ifade verecek.

Obama döneminin iki eski yetkilisi Rusya soruşturmasında ifade verecek

WASHINGTON (AA) - Eski ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper ile eski Adalet Bakan Yardımcısı Sally Yates'in, Rusya'nın Amerikan seçimlerine müdahale iddialarının incelendiği soruşturma kapsamında ifade vereceği bildirildi.

Senato Adalet Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, Barack Obama döneminin 2 üst düzey eski yetkilisinin 8 Mayıs'ta bir alt komitede senatörler önünde ifade vereceği kaydedildi.

ABD kamuoyunu aylardır meşgul eden Rusya soruşturmasında Senato Adalet Komitesi, Obama döneminin en önemli isimleri arasında yer alan iki eski yetkiliyi dinleyecek. Moskova yönetiminin 8 Kasım'daki Amerikan başkanlık seçimlerine nasıl müdahale ettiğiyle ilgili bildiklerini senatörlere anlatacak olan Clapper ve Yates, seçim döneminin kritik isimleri arasında sayılıyor.

Rusya soruşturmasını yürüten Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, soruşturma kapsamında eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan ile bazı eski yetkilileri mart ayında dinleme kararı almış ancak oturum daha sonra iptal edilmişti. Oturumu iptal eden İstihbarat Komitesi Başkanı Devin Nunes'un ABD Başkanı Donald Trump ile yakınlığı tartışmalara neden olmuştu.

İptal edilen oturumun ardından bu sefer Senato Adalet Komitesinin Clapper ve Yates'i konuk edeceğini açıklaması, gerek Cumhuriyetçi gerekse Demokrat vekiller arasında memnuniyetle karşılandı.

Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale iddialarıyla ilgili olarak hem Federal Soruşturma Bürosu (FBI) hem de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi ayrı ayrı soruşturma yürütüyor.

- Beyaz Saray'dan Flynn açıklaması

Öte yandan adı, seçim döneminde Rusya'nın Washington Büyükelçisi ile birkaç kez görüştüğü için Rusya soruşturmasında da geçen eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, yeniden Temsilciler Meclisi Denetleme Kurulunun gündemine geldi.

Denetleme Kurulunun, Flynn'in yabancı ülkelerden para almasıyla ilgili bazı belgeleri Trump yönetiminden talep ettiği ancak bu isteğin Beyaz Saray tarafından reddedildiği bildirildi.

Yabancı ülkelerden ödeme alan ve bu ödemeleri yasalara uygun şekilde bildirmemekle suçlanan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı hakkında açıklama yapan Denetleme Kurulu Başkanı Cumhuriyetçi Jason Chaffetz ve kurul üyesi Demokrat Elijah Cummings, Flynn'in yasalara aykırı davrandığını ifade etti.

Amerikan CNN kanalında yer alan habere göre, Beyaz Saray, Denetleme Kurulunun istediği belgeleri, birçoğu kendi elinde olmadığı için veremeyeceğini aktardı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER