Lavrov: ABD'nin Suriye'de üs kurma niyetini biliyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "ABD'nin Suriye'de üs kurma niyetini biliyorum. Ülkenin parçalanmasına yol açmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar" dedi.

Lavrov: ABD'nin Suriye'de üs kurma niyetini biliyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Rusya 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) Toplantısı kapsamında Moskova'da ortak basın toplantısı düzenledi. 

Lavrov, burada yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye'de üs kurduğu yönündeki haberlere ilişkin, şunları kaydetti:

"Suriye'de ABD'nin askeri üs kurma teşebbüsünde olduğunu biliyorum. Eminim ki ülkenin parçalanmasına yol açmak istiyorlar ve bunun için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Çeşitli provokasyonlar hazırlanıyor."

Lavrov, sürekli Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu iddia eden Washington'ın, bunu sözlerle değil, eylemlerle kanıtlaması gerektiğinin altını çizdi. 

 Soçi Zirvesi

Sergey Lavrov, mevkidaşı ile Türkiye'de nisan başında yapılacak Soçi Zirvesi'nin ana gündem maddelerini de ele aldıklarını söyledi. 

Ekonomik kurum ve kuruluşların faaliyetleri çerçevesinde geçen sene ticaret hacminin yüzde 37 arttığını ifade eden Lavrov, tarım ürünleriyle ilgili karşılıklı yaptırımların kaldırılması konusunda mutabakat sağladıklarını, bürokratik engellerin kaldırılması konusunda çalışacaklarını anlattı.

S-400 füze sistemi

S-400 füze sisteminin ihracatıyla ilgili iki ülke arasındaki kontratın hayata geçirilmesini ele aldıklarını vurgulayan Lavrov, bu konudaki iş birliğinin iki ülke lideri arasındaki mutabakat doğrultusunda ilerlediğini dile getirdi.

Lavrov, Rusya ile Türkiye arasında yürütülen S-400 füze sistemine ilişkin anlaşmanın hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine, konunun ilgili uzmanlar tarafından görüşüldüğünü belirtti. Lavrov, "Türk partnerimiz bizden teslimat süresinin azaltılmasını istedi. Biz de bu konuyu olumlu değerlendiriyoruz." diye konuştu. 

Vize konusu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, geçen sene 4,6 milyon Rus vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve böylelikle Almanya’nın önüne geçtiklerinin altını çizdi. Lavrov, "Türkiye’ye yönelik vize rejiminin kolaylaştırılmasına yol açacak adımları görüştük. Bu adımlar vizenin kaldırılmasına yönelik bir girişim olabilir." diye konuştu. 

Eski Rus ajanı Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesi

Sergey Lavrov, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın İngiltere'de kimyasala maruz kalarak zehirlenmesiyle ilgili soruya bu konuda Rusya'nın suçlanamayacağı yanıtını verdi. 

Rusya'nın Skripal ve kızının maruz kaldığı kimyasal örneklerine erişim talebinde bulunduğunu, ancak bunun reddedildiğini belirten Lavrov, zehirlenmeyle ilgili Rusya'ya yöneltilen suçlamalar için "Bunun saçma olduğu yönünde halihazırda açıklama yapmıştık. Bununla hiçbir ilgimiz yok." değerlendirmesini yaptı.

AA

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 15:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER