Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Astana'da Doğu Guta'yı ele aldık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Astana'daki bakanlar toplantısında Doğu Guta'da endişe verici gelişmeleri, teröristleri ılımlı güçler ve sivillerden ayırma konularını ele aldıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Astana'da Doğu Guta'yı ele aldık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astana'da Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısının ardından Kazak mevkidaşı Kayrat Abdrahmanov'un garantör ülkeler dışişleri bakanları onuruna Rixos Otel'de verdiği öğle yemeğine katıldı. 

Yemekten sonra iki bakan basına kapalı bir görüşme yaptı.

Ardından Çavuşoğlu, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilen Çavuşoğlu, orada bir konuşma yaptı.

Nazarbayev'e ev sahipliği için teşekkür eden Çavuşoğlu, "Üç dışişleri bakanı olarak bugün gerçekleşen görüşmelerde de ateşkes ve insani yardımlara, sürece ve çözüme bağlılığımızı bir kez daha vurguladık." dedi.

Güven artırıcı önlemler için alıkoyulanlarla ilgili çalışma grubunun dün ilk kez bir araya geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, bu çalışma grubunun gelecekte de çalışmalarını sürdürmesini temenni etti.

"Doğu Guta'daki son gelişmeler endişe kaynağı"

Astana'da kazanılan ivmeyi korumak istediklerini dile getiren Çavuşoğlu, Soçi toplantılarının ruhunu koruyarak üç garantör ülkede dönüşümlü olarak toplantılar yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

"Sahadaki durum önceki yıllara göre daha iyi. Ancak Doğu Guta'daki son gelişmeler bizler için endişe kaynağı." diyen Çavuşoğlu, "Bugün orada ateşkesin nasıl sağlanabileceğini ve teröristleri masum sivillerden ve ılımlı güçlerden nasıl ayırt edebileceğimizi ele aldık. Samimi ve ortak çabalarımızla Suriye'de siyasi çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanı Nazarbayev bilge bir insan, bizlerin "Aksakalı"dır. Kendisinin Doğu Guta ve ötesindeki insani duruma ilişkin büyük hassasiyet içinde olduğunu gördüm." diye konuştu.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER