E-devlet’te araç sorgulaması yapılamayacak

İkinci el araç satım alım halinde güvenli şekilde işlemleri yürütebilmek amacıyla açılan servis, artık başkasına ait araçla ilgili sorgulama yapmak istediğinizde 'kişisel verilerin korunması' gerekçesiyle hizmet vermiyor.

E-devlet’te araç sorgulaması yapılamayacak
Alacağınız ikinci el araçla ilgili geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri gibi sistem dahilindeki bilgilere erişime olanak sağlanıyordu. Bu sorgulama sistemiyle aracın özelliklerinin yanı sıra çalıntı olup olmadığı da öğrenilebiliyordu.

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile "kişisel verilerin korunması" kapsamında kişiler artık başkasına ait araçlarla ilgili sorgulama yapamayacak, sadece kendi araçlarına ait bilgilere ulaşabilecek. Başkasına ait bir araçla ilgili sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar, şu uyarı ile karşılaşıyor:

"İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile; Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı'na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir"

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER