A Milli Futbol Takımımızın, Gruptan Nasıl Çıkacağı Belli Oldu

Hırvatistan'ı 1-0'la deviren Türkiye'nin, Dünya Kupası Elemeleri'ndeki grubundan nasıl çıkacağı belli oldu. Son 2 maçı kalan A Milli Futbol Takımımız, iki maçını da kazanırsa en kötü Play-off oynayacak.

A Milli Futbol Takımımızın, Gruptan Nasıl Çıkacağı Belli Oldu

2018 Dünya Kupası  Avrupa Elemeleri I Grubu'nda yer alan  Türkiye, gruptaki 8 maç sonunda topladığı 14 puanla 3. sırada yer alıyor.

DOĞRUDAN GİTMEK İÇİN LİDERLİK ŞART

Grupta iki maç daha oynayacak olan  Türkiye,  Rusya'da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası'na doğrudan katılabilmek için grubu liderlikle tamamlamak zorunda. İkincilik ise play-off kapılarını açabilir.

İŞTE LİDERLİK FORMÜLÜ

Şu anda 3. sırada yer alan A Milli Takım'ın bulunduğu grupta liderlik koltuğunda 16 puanlı  Hırvatistan yer alıyor. İkinci  İzlanda'nın 16, dördüncü  Ukrayna'nın da 14 puanı bulunuyor.  Türkiye, gruptaki kalan iki maçında  İzlanda (E) ve  Finlandiya (D) ile karşılaşacak.  Türkiye son iki maçtan 6 puan alırsa 20 puana ulaşıyor ve son gece oynanacak Ukrayna-Hırvatistan maçı berabere biterse grubu lider bitirmeyi garantiliyor. İki maçı kazanırsak en kötü ihtimalle play-off oynayacağız Ay-yıldızlı ekip, kalan iki maçını kazanması halinde en kötü ihtimalle grubu ikinci sırada tamamlayarak play-off aşamasına katılmaya hak kazanacak.

PLAY-OFF KRİTERLERİ DE FARKLI

Dünya Kupası'na  Avrupa'dan ev sahibi olan  Rusya dışında 13 takım katılacak. 13 takımın 9'u, grup aşamalarını lider olarak tamamlayan takımlar olacak. Gruplarını ikinci sırada tamamlayan 9 takım ise topladıkları puanlara göre kendi aralarında sıralanacak. Bu 9 takım arasında en son sırada yer alan, yani 'en kötü ikinci' takım organizasyona otomatikman veda edecek. Geri kalan 8 takım ise Play-Off oynama hakkı elde edecek.

İkinci takımların belirlenmesindeki kriterler ise öncelik sırasına göre şöyle olacak:

1) En çok puan toplayan
2) En yüksek averaja sahip olan
3) En çok gol atan

İki ayaklı play-off eşleşmelerini kazanan dört takım, Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazanacak.

(goal.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 17:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER