Yıldırım'dan 'Suriye'deki ateşkesi kalıcı hale getirelim' çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım, Kurban Bayramı namazını Üsküdar'daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nde kıldı.

Yıldırım'dan 'Suriye'deki ateşkesi kalıcı hale getirelim' çağrısı
Başbakan Yıldırım, bayram namazının ardından yaptığı açıklamada, "İdrak etmekte olduğumuz bu mübarek bayramın milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine daim olmasını cenabı mevlamdan niyaz ediyorum. Bayramlar kardeşliklerin, dostlukların zirveye çıktığı, dargınlıkların sona erdiği müstesna günlerdir. İşte böyle bir günü yaşıyoruz. Bu bayram inşallah ülkemizin ve milletimizin kardeşliğine vesile olur. Ülkemizi huzursuz etmeye çalışan, milletimizi ayrıştırmaya çalışanların da ıslah olmasına vesile olur." ifadelerini kullandı.

"Bazı belediyeler terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir"
Başbakan Yıldırım, "Ne yazık ki bazı belediyeler, özellikle bölücü terör örgütünün adeta lojistik merkezi haline gelmiştir. Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur. Bunlar yapılan soruşturmalarla ortaya konmuş gerçeklerdir. Yapılan hukuki süreç sonunda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla birilerinin Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Hukuk devletinde işlerin nasıl yapılacağı yasalarda, anayasada en açık şekilde yer almaktadır. Bu yüzden yerel yönetimlerdeki görev alan belediye başkanları, meclis üyeleri bundan böyle devletin verdiği imkanları millet için, yaşadıkları yerlerin sakinleri için harcarlarsa bütün gayretlerinin daha güzel şehirler, daha güzel beldeler, daha güzel ilçeler yapmak için hasrederlerse onların endişe etmesine hiç gerek yok." dedi.

"Ülkemizde kanunların nasıl işleyeceğini başkalarından öğrenecek değiliz"
Yıldırım, belediyelere kayyum atanmasının ardından ABD'nin, "Kayyum atamalarının yapıldığı yerlerde dileriz seçimler yeniden yapılır" şeklindeki açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şu karşılığı verdi:

"Değerli arkadaşlar, herkes kendi işine baksın. Biz ülkemizde kanunların, kuralların nasıl işleyeceğini başkalarından öğrenecek değiliz. Türkiye bir hukuk devletidir. Her şey yasalarla gayet net olarak ortaya konmuştur. Türkiye'nin bu konuda kimseden ders almaya ihtiyacı da yoktur."

"Suriye'deki ateşkesi kalıcı hale getirelim"
Yıldırım, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak çağrıda bulunuyoruz. Diyoruz ki, artık yeter. 6 yıl oldu. Daha ne kadar insan ölecek. Gelin bu ateşkesi kalıcı hale getirelim ve sonunda da artık Suriye'de bütün grupların, bütün mezheplerin, bütün etnik farklılıkların temsil edeceği Suriye'nin toprak bütünlüğünü asla ıskalamayan, toprak bütünlüğünü sağlayan bir yönetim şeklini burada tesis edelim." ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili olarak da Yıldırım, şunları kaydetti:

"Amaç DAEŞ gibi diğer benzer terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak ve burayı gerçek sahiplerine teslim etmek. Dolayısıyla bir sınır güvenliğimiz yüzde 100 emniyet altına alınacak, iki vatandaşlarımızın canına ve malına yönelik her türlü tehdit tamamıyla ortadan kaldırılacak. Bunlar yüzde 100 sağlanıncaya kadar ve bölge tüm terör örgütlerinden temizleninceye kadar Özgür Suriye Ordusu'na yaptığımız bu destek ve bölgeyi terörden temizleme faaliyete devam edecek."

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER