Yıldırım: Başika'daki unsurlarımız DEAŞ saldırılarına gerekli karşılığı veriyor

Başbakan Yıldırım, "Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, gerekli karşılık veriliyor. Askeri unsurlarımız, yerel halkın eğitimini yapıyor ve doğrudan saldırılara karşılık veriyor." dedi.

Yıldırım: Başika'daki unsurlarımız DEAŞ saldırılarına gerekli karşılığı veriyor
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında basına kapalı gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul milletvekilleriyle bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Toplantıda, parti çalışmalarını değerlendirdiklerini aktaran Yıldırım, "Bunun yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yapılan çalışmalar, gerek bölücü terör örgütüyle gerek FETÖ ile ilgili çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunduk." dedi.

"Başika'da gerekli karşılık veriliyor"
Yıldırım, gazetecilerin, Musul ve Başika'daki son duruma ilişkin soruları üzerine, "Başika'daki askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DEAŞ saldırıları oluyor, gerekli karşılık veriliyor. Dolayısıyla bu, yeni bir şey değil. Orada peki bizim askeri unsurlarımız ne iş yapıyor? Yaptıkları şey çok açık; DEAŞ'a karşı mücadele eden yerel Irak halkının eğitimini yapıyor ve DEAŞ ile ilgili de doğrudan saldırılara karşılık vermek suretiyle böyle bir hizmet görüyor." diye konuştu.

"İşgalden önceki Musul halkına dokunmayın' diyoruz"
Musul'un bir gecede DEAŞ tarafından işgal edildiğini, Türkiye başkonsolosluğunda bulunan vatandaşlarımız rehin alındığını hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şimdi Amerika, Irak Bağdat Hükümeti öncülüğünde Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik yeni bir plan var. Bu planla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda biz diyoruz ki 'Bu çalışmaları yapabilirsiniz.' Biz bu çalışmaları destekliyoruz. Ancak ne yaparsanız yapın, işgalden önceki Musul halkına dokunmayın. Musul, Musullularındır. Dışarıdan getirilen başka sivillerle şehrin demografik yapısı bozulmasın, yeni bir iç savaşın, yeni bir anlaşmazlığın kapısı açılmasın.' Dediğimiz budur. Bu hususu da büyük bir dikkatle izliyoruz takip ediyoruz."

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER