MHP’li Yönter: Gazilik Verilsin, Şeref Aylığı Bağlansın

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter terörle mücadelede yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayan asker ve polislerin hak ettikleri gazilik unvanının verilmesi hususunda kanun teklifi verdi.

MHP’li Yönter: Gazilik Verilsin, Şeref Aylığı Bağlansın

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter terörle mücadelede yaralanmalarına rağmen gazi sayılmayan asker ve polislerin hak ettikleri gazilik unvanının verilmesi hususunda kanun teklifi verdi.

MHP’li Yönter yaptığı açıklamada; 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemi ile bu eylemlerin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle yaralanan kamu görevlileri ve sivillere, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazilik unvanı verildiğini söyledi. Öte yandan, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve terörle mücadele sırasında yaralananların yaralanma derecesine bağlı olarak gazilik unvanının değerlendirildiğini ve bu değerlendirmeler sırasında gazi sayılma bakımından eşit olmayan bir durumun oluştuğunu belirtti.

Kanun teklifi ile gazilik unvanlarındaki adaletsizliğe değinen MHP’li Yönter, “Türkiye yıllardır başta PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu süreçte birçok vatan evladı şehit düşmüş, birçoğu da gazi olmuştur. Ancak, aynı amaç uğruna aynı mücadeleyi verdiği halde yaralanma derecesi dikkate alınarak bazı kahramanlara bir şeref payesi olan gazilik unvanı verilememektedir. Bu durumun ne vicdani ne de hukuki bir gerçekliği bulunmaktadır” dedi.

Hakkaniyet Sağlansın

Yönter, TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde, “Yurtiçinde ve yurtdışında görevlerini ifa ederken veya sıfatları kalkmış olsa bile bu görevlerini yapmalarından dolayı terör eylemlerine muhatap olarak yaralanan kamu görevlilerinin, Terörle mücadele görevi ifa ederken yaralanan erbaş ve erler ile geçici veya gönüllü köy Korucularının, Terör eylemleri nedeniyle yaralanan; yedek subay okulu öğrencileri, harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarında okuyanlar, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi fakülte ve yüksekokullarında okuyanlar, üniversitelerin fakülte ve yüksekokullarında Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına öğrenim görenler ya da kendi hesabına öğrenim görmekte iken Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı nam ve hesabına okumaya devam edenler, Polis Akademisi ile Polis Merkez Eğitim Merkezlerinde veya üniversitenin fakülte veya yüksekokullarında Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına öğrenim görmeye devam edenler, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Milli İstihbarat Teşkilatı hesabına açılan okullarda öğrenim görenler ile Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı veya Emniyet Genel Müdürlüğü adına öğrenim görmek üzere Temel ve intibak eğitimine tabi tutulanların, Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkisinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı oldukları sırada yaralanan sivillerin de, yaralanma derecesine bakılmaksızın gazi sayılması hakkaniyete uygun düşecektir” diyerek konuya dikkat çekti.

Şeref Aylığı Bağlansın

MHP’li Yönter hazırladığı kanun teklifinde gazilik unvanının verilmesinin yanı sıra şeref aylığın bağlanmasını da istedi. Kore Gazilerinin, Kıbrıs Barış Harekatında görev alan kahramanlarımızın yararlandığı haklardan, terörle mücadele görevi ifa ederken yaralanan ve gazi sayılmayan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Nizamnamesine Uymayan erbaşlar, erler, uzman çavuşlar astsubaylar, subaylar ve polisleri kapsayacak şekilde yaralanma derecesine bakılmaksızın Şeref Aylığı bağlanması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 15:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER