MHP'li Yurdakul: Milliyetçi Hareket Partisinin Sağlık Yol Haritası Belli

MHP'nin Meclis Sağlık Komisyonu Üyesi ve Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarına ve sağlık sistemindeki aksaklıklara işaret ederek Milliyetçi Hareket Partisinin sağlık politikalarını açıkladı.

MHP'li Yurdakul: Milliyetçi Hareket Partisinin Sağlık Yol Haritası Belli

MHP'nin Meclis Sağlık Komisyonu Üyesi ve Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarının sorunlarına ve sağlık sistemindeki aksaklıklara işaret ederek Milliyetçi Hareket Partisinin sağlık politikalarını açıkladı.

14 MART SIRADAN BİR GÜN DEĞİL

Öğretim Üyesi bir Hekim ve Milletvekili olan Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul; “Sağlık camiamızın ve vatandaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını tüm içtenliğimle kutlarım. Her sene 14 Mart'ta olduğu gibi bu sene de Tıp Bayramını kutlayacağız ancak bu bayramın tarihi önemine işaret etmek boynumuzun borcudur; Ülkemizde modern tıp eğitimi İlk olarak 2. Mahmut döneminde 14 Mart 1827 tarihinde Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle başlamıştır. Bununla birlikte Tıbbiyeli öğrencilerin, ülkemizin işgaline karşı İstanbul'da protesto ve eylemlere giriştiği 14 Mart 1919 yılı da bugün kutladığımız Tıp Bayramı için önemli bir nirengi olmuştur. Balıkesirli Tıp talebesi Hikmet Boran ve arkadaşlarının, ülkemizi işgal edenlere karşı giriştikleri eylemlerin, Türk tıp camiasının ne kadar vatansever ve ne kadar fedakar olduklarını göstermesi bakımından önemli bir tarihtir. Her meslek grubu gibi sağlık camiası da Türk Milleti için her dönemde her türlü fedakarlığı göstermeye hazırdır” dedi.

SAĞLIK CAMİASI BU MUAMELEYİ HAK ETMİYOR

İnsan var olduğu sürece insan sağlığına ilişkin gelişmeler sürecek, sağlık temelli gelişmeler toplumları etkilemeye devam edecektir diyen Yurdakul; “Birey ve Toplum sağlığı için durmadan, yorulmadan çalışmak zorundayız, doğrulara ulaşmak ve Türk Milleti için en iyiye ulaşmak hepimizin görevi olmalıdır. Muhtemelen gün içinde Hükümet yetkilileri yine sağlıkçılara, aynı akşam unutacakları sözler verecekler. Yıllardır verdikleri yıpranma payı sözlerini hala yerine getirebilmiş değiller. Emekli olacak sağlık çalışanlarının emekli maaşları hala insani bir seviyeye getirilmedi. Döner sermaye gelirlerini hükümet ısrarla emeklilik için hesaba almıyor. Üniversite hastanelerimiz personel eksikliği nedeniyle zorlanıyor. Taşeron sistemi ile siyasileşen atamalar, eğitimli Türk gençlerinin sağlık kadroları arasına girmesinin önüne geçiyor. Bunca fedakarlığa rağmen sağlık camiasının görmezden gelinmesi kabul edilemez. Sağlık camiası kesinlikle bu muameleyi kabul etmiyor” dedi.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİNİN SAĞLIK YOL HARİTASI BELLİ

Sağlık alanında izleyecekleri yol haritalarının hazır olduğunu ifade eden Yurdakul; “Hedefimiz daha sağlıklı bir toplum ve mutlu sağlık çalışanlarından oluşan bir sistem. Bunun için; Sağlık alanında neredeyse tüm sorunların sebebi olan sağlıkta dönüşüm programı(SDP) derhal kaldırılmalıdır. Katkı, Katılım ve İlave ücret gibi tüm uygulamalar derhal kaldırılmalıdır. Sağlık hizmeti bekleyen kendi vatandaşlarımıza artık bir cüzdan gözüyle bakılmamalı, en azından Suriyeliler kadar tetkik ve tedavi haklarıyla buluşturulmalıdır. Muayene, tetkik, tedavi ve ilaç talebini vahşice artırarak hem vatandaşlarımızın sağlığına zarar veren hem de milli bütçemizi hırpalayan politikalar derhal sona erdirilmelidir. “Koruyucu ve Önleyici Tıp” anlayışı, Sağlık alanında temel politika olarak devreye alınmalıdır. Hastalıkların çok daha erken teşhisi ve daha düşük maliyetler ile tedavisi mümkündür, yeter ki sağlık politikalarını idare edenler bu anlayışta olsunlar. Sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek için “Sağlıkta Şiddet Yasası” derhal meclisimizde görüşülmelidir. Sağlık çalışanlarının maaşları ve emeklilik maaşları insani seviyelere yükseltilmelidir. Döner sermaye gelirlerinin emekliliğe yansıtılması zorunludur” dedi.

ÜLKEMİZ İÇİN EN İYİSİ KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

MHP'li Yurdakul; “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak hem sağlık çalışanlarını hem de vatandaşlarımızı birlikte memnun eden ve aile hekimlerimizle öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerine önem veren, eğitime ve AR-GE çalışmalarına öncelik veren ve her alınacak kararda ilgili tüm tarafları toplayarak onların görüş ve onayını alan ideal bir sağlık sistemini getireceğiz. İşte, o zaman, Türk milletine yakışır bir sağlık sistemi meydana gelecektir” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER