MHP'li Karakaya: Geç de olsa açıklanan kararla üreticilerimiz bir nebze nefes alacaktır

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, afetzede üreticilerin borçlarının ertelenmesi kararını olumlu bulduklarını bildirdi. Bu konuda büyük bir çaba harcayan ve birçok kez çağrıda bulunan Karakaya “Geç de olsa açıklanan kararla üreticilerimiz bir nebze nefes alacaktır. ‘Yetmez ama evet’ kabilinden de olsa, kararı üretici açısından, ekonomi açısından olumlu bulduk. Duyarlılık gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ve diğer Hükümet üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

MHP'li Karakaya: Geç de olsa açıklanan kararla üreticilerimiz bir nebze nefes alacaktır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Afetzedelerin borçlarının ertelenmesi üreticilerimize bir nebze de olsa nefes aldıracaktır” dedi.

KARAKAYA BÜYÜK UĞRAŞ VERDİ

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın büyük uğraş verdiği ve birçok kez TBMM’nde gündem dışı kürsüde konuşarak, plan ve bütçe komisyon toplantılarında söz alarak, yazılı ve sözlü önergeler vererek özellikle son üç aydır her platformda gündeme getirmek suretiyle afetzede üreticilerin borçlarının ertelenmesi konusunda Hükümete yaptığı çağrı, olumlu bir kararla karşılık buldu. Bakanlar Kurulu kararnamesi ile, bu yıl içinde birçok afete maruz kalan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları bir yıl süreyle nihayet ertelendi. 

2017 YILI TARIMDA AFET YILI OLDU

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, borç erteleme kararını üreticiler açısından sevindirici bulduğunu söyledi. Karakaya, konuya dair açıklamasında “Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye merkezli Çukurova bölgesinde bu yılın Ocak ayında şiddetli don, Mayıs ayında şiddetli yağmur ve dolu, Temmuz ayında 50 dereceyi bulan şiddetli sıcak ve poyraz; narenciye, pamuk, kavun, karpuz gibi birçok tarım ürününde büyük zararlara neden olmuştu. Ülkemizin diğer birçok yerinde de benzer afetler yaşanmış, üreticilerimiz ciddi zararlara uğramış, böylece kredileri ödeyemeyip, tefecilere muhtaç duruma düşmüşlerdi. Açıklanan kararla çiftçilerimiz inşallah yaşadıkları sıkıntıları atlatırlar.” diye konuştu.

“YETMEZ AMA EVET” KABİLİNDEN…

“Bu karar sadece üreticiler açısından değil, aynı zamanda ülke ekonomisi için de olumlu bir karardır” diyen Karakaya, şöyle devam etti:

“Çünkü, borcunu çeviremeyip üretimden çekilecek olan on binlerce çiftçi nefessiz kalınca zincir etkisiyle küçük esnaf ve diğer sektörler de olumsuz etkilenecekti. Dolayısıyla geç de olsa açıklanan kararla üreticilerimiz bir nebze nefes alacaktır. ‘Yetmez ama evet’ kabilinden de olsa, kararı üretici açısından, ekonomi açısından olumlu bulduk. Duyarlılık gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ve diğer Hükümet üyelerine teşekkür ediyorum.”

KARAKAYA NE DEMİŞTİ?

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, en son 22 Kasım 2017’de TBMM’nde yaptığı basın açıklamasında “Üst üste afet yaşayan çiftçilerimizin borçlarını bir defada ödeme imkânı yoktur. Bu durumdaki çiftçilerimizin borçları faizsiz olarak uzun vadeye yayılarak yapılandırılmalıdır.  Çiftçi kayıt sistemi kaydına bakılmadan tüm çiftçilerimizin kamu bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Özel bankaların da tarımsal kredilerde borç erteleme ve yapılandırma kapsamına alınması sağlanmalıdır. Üreticilerimize faizsiz, yeni ve uzun vadeli kredi imkânları sunulmalıdır.” çağrısı yapmıştı.

MHP’li Mevlüt Karakaya, narenciye üreticilerini yakından ilgilendiren Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) ödemelerinin de bir an önce açıklanmasını istemişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER