Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu, kızı Zeynep Kılıçdaroğlu, bazı milletvekilleri, İstanbul İl Başkanı Canpolat ve DİSK Genel Başkanı Beko ile Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu, kızı Zeynep Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul milletvekilleri Oğuz Kaan Salıcı, Ali Şeker, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Dursun Çiçek, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile Cumhuriyet gazetesine geldi.

Binanın 5. katında Kılıçdaroğlu ve beraberindekileri, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazar Hikmet Çetinkaya ile gazete çalışanları karşıladı.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet çalışanları ve yöneticilerle yaklaşık 1,5 saat görüşerek, gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 Kasım'ın Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sonsuzluğa uğurlandığı gün olduğunu hatırlatarak, "Onu minnetle, şükranla yad ediyoruz. Onun koyduğu ilkelerin ne kadar önemli olduğunu bugün çok daha iyi biliyoruz." ifadesini kullandı.

Cezaevindeki gazeteciler açısından hiçbir ayrım yapmadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Kim tutukluysa onun yanında olmaya özen gösterdik. Bakın, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart, Hakan Kara, Güray Öz, Turhan Günay, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör, Bülent Utku, Nazlı Ilıcak, Murat Aksoy, Ali Bulaç, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Atilla Taş... Sayabileceğim 142 isim. Hiçbir ayrım yapmıyorum. 'Bu, bizi destekledi, şu karşı çıktı' diye bir ayrımı yapmıyorum. Eline kalem alıp gazetecilik yapan herkese ama herkese saygı gösteriyorum. Bunu Cumhuriyet'in önünde, Cumhuriyet'le yaşıt bir gazetenin önünde söylemekten de gurur duyuyorum. Keşke bunları söyleyebilecek bir ortam olmasaydı. Özgürlükler olsaydı, gazeteciler özgürce yazabilselerdi ve bizler de gelip gazeteleri ziyaret edebilseydik, onlara kendimizi, sorunlarımızı aktarabilseydik, onlar bizim sorunlarımızı geniş kitlelere aktarsınlar diye. Cumhuriyet dar bir alandan geçiyor biliyorum."

Bu arada gazetenin önünde, medya mensuplarının rahat çalışabilmesi için düzenleme yapan Cumhuriyet çalışanları ile korumalar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Gerginlik, Gürsel Tekin'in araya girmesiyle sona erdi.

Cumhuriyet gazetesine destek vermek için binanın önünde toplanan vatandaşlar, "Özgür basın susturulamaz", "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" şeklinde sloganlar attı.

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER