Kılıçdaroğl'unda Lozan tepkisi

'Lozan, Türkiye'nin tapu senedi. Biz Lozan'ı savunuyoruz onlar Sevr'i savunuyorlar. Sizin anladığınız Yenikapı ruhu bu ise biz buna karşıyız.'

Kılıçdaroğl'unda Lozan tepkisi
br />Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yabancı medya kuruluşlarının medya temsilcileriyle biraraya geldi. Basına kapalı yaklaşık 2 saat gerçekleştirilen toplantının ardından Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"LOZAN, TÜRKİYE'NİN TAPU SENEDİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan açıklaması sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Lozan niye gündeme gelir; bu kadar işsizlik varken, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye'nin 81 ilinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken, Lozan niye gündeme gelir. Lozan, Türkiye'nin tapu senedi. Biz Lozan'ı savunuyoruz onlar Sevr'i savunuyorlar" dedi.

"NASIL BÖYLE KONUŞABİLİRSİN"

"Çıkıp şu soruya cevap versin; Sen Sevr'i mi savunuyorsun" diyen Kılıçdaroğlu, "Biz Ankara'yı savunuyoruz, onlar İstanbul'u savunuyorlar. Biz Cumhuriyeti savunuyoruz, onlar hilafeti savunuyorlar. Biz vatandaşı savunuyoruz onlar kul olmayı savunuyorlar. Ne demektir bu . O koltuğa cumhuriyetin ve Lozan'ın sayesinde oturduğunu unutmayacaksın arkadaş. Kim oluyorsun sen. Nasıl böyle konuşabilirsin. Ne hakkın var senin" diye konuştu.

"TARİH BİLMİYORSAN ÇAĞIR TARİHÇİYİ KONUŞ"

Kılıçdaroğlu, "Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi cumhurbaşkanlığını yap. Tarih bilmiyorsan çağır tarihçiyi konuş. Böyle bir konuşma olamaz. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ülkesine ihanet edemez, ülkesini satamaz. Böyle birşey mi olur" ifadesini kullandı.

"KENDİ TARİHİMİZE İHANET ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ"

Eleştirilerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Dün diyeceksin Lozan tapu senedimizdir, Bugün diyeceksin Lozan ülkeyi satmaktır. Ne demektir bu. Nasıl bir cumhurbaşkanı, nasıl bir anlayış. Şimdi yine diyecekler Yenikapı ruhundan vazgeçti Kılıçdaroğlu... Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu bu ise biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi seviyoruz, tarihimizi seviyoruz, tarihimizle gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizle gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik, etmeyeceğiz" dedi.

dha

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER