İçişleri Bakanı Soylu, Ala’dan görevi devraldı

İÇİŞLERİ Bakanlığı görevine getirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, görevi Efkan Ala'dan devraldı.

İçişleri Bakanı Soylu, Ala’dan görevi devraldı
 

İÇİŞLERİ Bakanlığı görevine getirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, görevi Efkan Ala'dan devraldı.

Soylu'yu İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, Müsteşar Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Sahil Güvenlik Komutanı Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, üst düzey emniyet müdürleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan üst düzey komutanlar karşıladı.

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan merasim takımı kıtasını "Merhaba arkadaşlar" diyerek selamlayan Soylu, karşılama töreninin yapıldığı bakanlık önünden makam katına kadar kendisini bekleyen bakanlık, jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve emniyet üst düzey yetkilisinin yanı sıra partilileriyle de tek tek tokalaşarak makam katına geldi. Burada eski Bakan Efkan Ala tarafından karşılanarak törenin yapılacağı makam odasına geçildi.

Bakanlık makamında gerçekleşen törene, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'da katıldı. Burada Efkan Ala'dan görevi devralan Soylu, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 21'inci asra iyi başladığını belirterek, Türkiye'nin dünyanın şaşkınlığı içerisinde hem yol haritasını hem dünya okumasını hem de insanının hayat standardını yükseltmek için ortaya koyduğu gayretten birgün olsun vazgeçmediğini söyledi.

Türkiye'nin hikayesinin sadece Anadolu topraklarında değil, bütün dünyaya örnek bir mücadele olduğunu belirten Soylu, hukukun üstünlüğünden hiçbir dakika ayrılmayan, demokrasisini yükselten Türkiye tablosunun 21'inci asrın özeti olduğuna dikkati çekerek, "Bu ülkenin nöbetini tutarken, şehit olanlar gibi bu vatanın nöbetçileriyiz" diye konuştu. Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün buradayız, 24 saat sonra vatanımızın ve milletimizin bize emanet ettiği başka bir görevdeyiz. Önemli olan bize bu görevi tevdi edenlere ve bu emaneti bize veren aziz milletimize mahcup olmamaktadır. Gayretimiz odur ve herkesin bilmesini isteriz ki sığındığımız yüce Allah'tır ve bu aziz milletin o şefkat ve merhamet kucağıdır. Türkiye ve etrafımızdaki coğrafya çok büyük bir sınavdan geçmektedir. Ama aziz ve asil milletimizin feraseti bu sınavı hem geçmişimizin onuruna yakışacak şekilde devam etmesini sağlamak hem de geleceğimize emin ve güvenilir bir toprak parçası bırakmak üzere devam etmektedir. Allah milletimizden razı olsun."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu çizginin sadece aziz ve asil Türk milletine yönelik değil, bu çizginin şefkat ve merhametle buluşmak isteyen tüm dünyaya yönelik bir çizgi olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bu sınavın içerisinde terör örgütleriyle mücadele var. 14 yıllık AK Parti iktidarında ve kıymetli bakanımızın bakanlık yaptığı dönemin her dakikasında hedefinden sapmaz bir iradeyle bu mücadele devam etmiştir, bilinmesini isteriz ki devam edecektir. Bir taraftan PKK, bir taraftan DEAŞ mücadelesi Türkiye'nin gelişmişlik ve büyüme, demokrasi, özgürlük haritasının en önemli mücadelesi olarak tarihimizde yerini alacaktır. Hiç kimsenin endişesi olmasın, kıymetli bakanımız nasıl bir mücadele ortaya koymuş, nasıl bunu bir iradeyle bugüne kadar taşımışsa, vatan nöbetinde aynı irade, aynı kararlılık hepimizde, bütün arkadaşlarımızda devam edecektir."

FETÖ'DEN TEK BİR FERT KALMAYINCAYA KADAR

15 Temmuz'un Türk milleti ve Türkiye'den umudu olan tüm milletler için milat olduğuna dikkat çekenSoylu, demokrasideki milletleşmenin ne olduğunu, milletleşmenin ana unsurlarından bir tanesinin demokrasi olduğunu 15 Temmuz'da Türk milletinin bütün dünyaya gösterdiğini ifade etti. Herkesin sorumluluğunun 14 Temmuz'dan daha fazla olduğunu anlatan Soylu, şunları söyledi:

"15 Temmuz'da tankın üzerine çıkan, kurşuna çıplak elleriyle beraber müdahale edenlerle, geleceğimizin bu ülkede hür ve özgür şekilde yaşanmasını isteyenlerin sorumluluğu her birimizin omuzlarındadır. Attığımız her bir adım, yaptığımız her iş bir taraftan onların ruhaniyetini incitmeyecek, onların ruhaniyetiyle bizi sürekli olarak bir arada tutacak ve ifade etmeliyim ki onların yapmış oldukları o aziz mücadeleyi yarına aynı anlayışla beraber taşıyacaktır."

15 Temmuz'un müsebbibi olan FETÖ'den tek bir fert kalmayıncaya kadar Türkiye'nin bu beladan, bu musibetten ve bu alçaklıktan kurtulması gerektiğini söyleyen Bakan Soylu, "Buradaki kararlılığımız net ve açıktır. Bu İçişleri Bakanlığının kendine ait özgü bir şey değildir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kararı, hükümetimizin politikası, milletimizin emridir. Bizim görevimiz bu emri yerine getirmektir" diye konuştu.

Ala'nın görev yaptığı dönemde hukuk, demokrasi ve vatan çizgisini bir an olsun bırakmadığını aktaran Soylu, görevi Ala'dan görevi devralmanın kendisi için de büyük bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

ALLAH GÖREVİ ALNI AÇIK ALIP, DEVRETMEYİ NASİP ETSİN

Soylu, "Allah alnı açıklıkla görev almak, alnı açıklıkla görevi devretmek nasip etsin" temennisinde bulunduktan sonra Efkan Ala'ya gösterdiği kararlı duruş, ferasetten dolayı teşekkür etti.

EFKAN ALA'NIN KONUŞMASI

İstifasının ardından ilk defa kameraların karşısına devir teslim töreninde geçen Ala, "Öncelikle bu günü bize bahşeden yüce Allah'a şükürler olsun. Ve benim ilk önce bu göreve, beni tevdii eden, bu görevi bana tevdii eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Bu görevi yerine getirirken bana her zaman mesaileriyle destek olan birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarıma müteşekkirim. Şehit olan arkadaşlarımız, gazi olarak hayatını devam ettiren arkadaşlarımız var. Bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Şehitlerimizin ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum" diyerek sözlerine başladı. Ala sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu görevi yerine getirirken her zaman desteğini yanımda hissettiğimiz TBMM'ye ve Meclisimizin milletvekillerine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye gibi zaman zaman sistemine kayıt dışı darbecilerin müdahale girişiminde bulunduğu ülkelerde Meclis desteği ve halk desteğinin yanı başımızda hissedilmesi önemlidir. Bu süreç içinde Türkiye'nin çeşitli yerlerine gittiğimizde heyecanları ile yanımızda hissettiğimiz parti teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bunların tamamının içinden çıktığı milletimize feraseti ile her karşılaştığımız zaman bizlere yol gösteren, bu milletin, bu memleketin, ülkenin en kıymetli dayanağı olan ve meydanları kendi iradesine sahip çıkmak için dolduran aziz milletimize müteşekkirim. Sayın Bakanım yeni göreviniz hayırlı olsun. Ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olsun. Ülkemizin, milletimizin geleceği için sizin başarılı olmanızı temenni ediyorum. Allah yolunuzu açık etsin. Milletimiz her türlü iyiliğe, başarıya layık bir millettir."

Daha sonra Soylu ve Ala birbirlerine çiçek takdim etti. Soylu da Efkan Ala'ya kahve fincanı takımından oluşan bir hediye verdi. Soylu ve bakanlık personeli ile üst düzey protokol Ala'yı makam aracına kadar uğurladı.

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER