Hükümetten ’asit yağmuru’ açıklaması

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi de yakından etkileyeceği ve asit yağmurları yağacağı iddialarına ilişkin, "Büyük bir tehlike büyük bir paniğe gerek olacak bir hadise yok" dedi.

Hükümetten ’asit yağmuru’ açıklaması
Başbakan Yardımcısı Kaynak, AFAD'da ajans, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Kaynak, burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaynak, Musul gündemine ilişkin soruya, "Musul aslında bölgenin önemli kentlerinden biri. Iraktaki kaos Musul'un nüfusunu yarıya düşürmüş durumda. Bizim beklentimiz çok büyük bir göç harekâtı değil.

Göç muhtemelen olacaktır ama çok büyük bir Suriye'den olduğu gibi yoğun göç dalgası değil. Sebep şu Musul'un etrafında yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı yerleşim yerleri var. Musul biliyorsunuz Türkiye'ye de fiziki olarak uzak. Topoğrafyada Musul'dan Türkiye'ye gelinmesi için dağlık kesimlerin geçilmesi gerekiyor. Geçen hafta ilk Kızılay vasıtasıyla 20 TIR gıda maddesi gönderdik. Birinci aşamadaki planımız Musul'da kent merkezinden çıkabilecek insanları o bölgede güvenli bölgelerde tutabilmek. Köylerde, yerleşim yerlerinde tutabilmek.

Bunun içinde öncelikle gıdalar, ihtiyaç maddeleri, ilaçlarını temin etme kararındayız. Ama daha önemli bir hadise olursa o yerleşim yerleri köyler, kasabalar bu ihtiyaca kafi gelmezse orada daha önce oluşturulmuş 9 tane kamp var. Her türlü hazırlığımız var. Türkiye'ye doğru bir intikal olursa Akçakale'de birkaç yerde boş tuttuğumuz kapasite var. Bunlarla ilgili tüm hazırlığımız şuanda tamam. İstiyoruz ki orada bir mezhep savaşının fitili ateşlenmesin, istiyoruz ki oradaki sivil halk yerinde edilmesin" cevabını verdi.

"BÜYÜK BİR TEHLİKE BÜYÜK BİR PANİĞE GEREK OLACAK BİR HADİSE YOK"

Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi de yakından etkileyeceği ve asit yağmurlarının yağacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Kaynak, şunları kaydetti:

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER