Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yle hesabı olan herkes 31 Mart'ı bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yle ve Türk milletiyle hesabı olan herkes, 31 Mart'ı bekliyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yle hesabı olan herkes 31 Mart'ı bekliyor

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya'da düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, 31 Mart akşamı bu aşk hikayesini farklı bir şekilde yazacaklarını söyledi.

Hak ve hakikat yolunda 40 yıldır birlikte yolculuk yaptıkları Sakarya'nın ilçelerindeki, mahallelerindeki, hanelerindeki vatandaşları selamlayan Erdoğan, "Artık bahar kendini iyiden iyiye belli etmeye başladı. Bahar, yılın bir mevsimi. Sakarya'nın gönlü vatan sevgisiyle, millet sevdasıyla, ülkeye hizmet aşkıyla dört mevsim baharı yaşıyor. Baharın müjdecisi olarak havaya, suya, toprağa düşen cemreler, inşallah 31 Mart'ta büyük ve güçlü Türkiye'nin müjdecisi olarak ben inanıyorum, sandıklara da düşecektir." dedi.

Bunun için 11 günün kaldığını hatırlatan Erdoğan, seçim mitinglerine 8 Şubat'ta Sivas'ta başladıklarını, bugün Sakarya'da 45. il mitingini yaptıklarını, Sakarya'dan sonra Kocaeli'ne gideceğini, İstanbul'da 13, Ankara'da 8 ilçe mitingi yaptığını, akşam Üsküdar'da 14. ilçe mitingini yapacağını kaydetti.

Sakarya'ya gelmeden gittiği Ereğli ile birlikte çeşitli illerde 4 ilçe mitingi gerçekleştirdiğini ifade eden Erdoğan, 39 günde 71 miting gerçekleştirmiş olacağını anlattı.

"Çok koşturmamızın sebebi, milletimize olan aşkımızdır"

Katıldığı diğer toplantıları, buluşmaları, resmi programları, kabulleri, ziyaretleri saymadığını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı olarak, yürütmenin başında bulunduğumuz Cumhur İttifakı ile Meclis'te çoğunluğu elde tuttuğumuz halde, niçin bu kadar çok çalışıyoruz? Niçin koşturuyoruz? Niçin mücadele ediyoruz, sadece 3-5 belediye başkanlığı veya eksik veya fazla almak için bu kadar çalışılır mı? Eğer öyle olsaydı muhalefetin bizim 71 miting yaptığımız yerde 171 miting yapması gerekirdi. Çünkü onların böyle bir neticeye daha çok ihtiyaçları var. Buna rağmen bizim değil yarımız, onda birimiz kadar bile çalışmıyorlar. Laf ola beri gele... Yasak savma kabilinden göstermelik toplantılarla gün öldürüyorlar. Bizim böylesine çok çalışmamızın sebebi, ülkemizi ve sizi çok seviyor olmamızdandır.

Bizim bu kadar çok koşturmamızın sebebi, milletimize olan aşkımızdır. Bu ülkenin bir avuç toprağına, bu milletin tek bir ferdinin saçının teline zarar gelmemesi için ülkemizi güçlü tutmamız gerektiğini biliyoruz. Ülkemizin gücünün de, istikrar ve güven ortamının sürmesinden geçtiğini biliyoruz. İşte bu sebeple 31 Mart'ta elbette belediyelerimiz vasıtasıyla, şehirdeki insanlarımıza en güzel hizmetleri sunabileceğimiz bir neticeye ulaşmak istiyoruz. Ama bunun yanında seçimden ülkemizin tökezlemesini bekleyenlere fırsat vermeyeceğimiz bir sonuçla da çıkmayı hedefliyoruz. Onun için 31 Mart'ın bir beka seçimi olduğunu söylüyoruz."

Türkiye ile ve Türk milleti ile hesabı olan herkesin 31 Mart'ı beklediğini ifade eden Erdoğan, "Son yıllardaki her seçimde bu gerçeği tecrübe ettik. 2013 yılından önce Gezi olayları, ardından 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimini yaşadığımızda, birileri 2019 mahalli idareler seçimlerinin bizim sonumuz olacağını düşünerek, ellerini ovuşturuyorlardı. Hamdolsun milletimizle birlikte olduk. Bu hesabı yapanların ellerini, böğürlerinde bıraktık." dedi.

"Milletimiz meydanı 31 Mart'ta da bunlara bırakmayacak"

Erdoğan, 2014 ağustosundaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde benzer bir beklentiye girildiğini ama bu seçimlerde de istenilenin elde edilemediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sonra 2015 haziran seçiminde hiçbir parti çoğunluğu elde edecek sayıya ulaşamayınca, bir kez daha ümitlendiler. Sandılar ki milletimiz ülkesine sahip çıkmayacak, bunlar da diledikleri gibi at oynatacaklar. Bu süreci de milletimizle bir olup, kasım seçimleriyle geride bıraktık. Baktılar sandıkta olmuyor, 15 Temmuz'da darbeyle ülkeyi ele geçirmeye çalıştılar. Hamdolsun bunda da başarılı olamadılar. Milletimiz canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip çıktı. Cumhur İttifakı'nda birlikte olduğumuz MHP ile ülkemizi yeni yönetim sistemine geçirdiğimiz 16 Nisan halk oylaması ile geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde de hep hüsrana uğradılar. 

Şimdi de gözlerini 31 Mart'a dikmiş durumdalar. Tüm kalbimle inanıyorum ki, bir kez daha başaramayacaklar. Milletimiz meydanı 31 Mart'ta da bunlara bırakmayacak. Gözlerini öyle karartmış durumdalar ki, iradelerini terör örgütünün emrindeki partiye teslim edecek kadar işi ileriye götürdüler. Her ne kadar kendilerini inkar etmeye çalışsa da terör örgütünün emrindeki partinin eş başkanı her fırsatta çıkıp bu gerçeği bas bas bağırarak ilan ediyor."

'Bunlar tamamen bu ülkede etnik yapı oluşturmak istiyorlar'

Bazı HDP'li milletvekillerinin terör örgütü PKK'yı destekleyen konuşmalarının yer aldığı görüntüleri izleten Erdoğan, Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 780 bin kilometrekarede, 82 milyon nüfusla Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Roman'ıyla ve Arnavut'uyla herkesin bir ve beraber olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizi bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar." diye konuştu.

Erdoğan, kalabalıkla birlikte rabia işareti yaparak, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini yineledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin seçimlerle ilgili video görüntüleri izleten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Senin bu ülkedeki tüm etnik unsurlara, Türk'üne, Laz'ına, Çerkez'ine, Gürcü'süne, Abazha'sına, Arnavut'una, hepsine saygın olacak. Türkiye benim Kürt kardeşlerimden ibaret değil ki. Şu anda Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Anadolu'da bunca Kürt kardeşlerimin oylarını alıyoruz. Belli bölgelerde birinci partiyiz. Bunlar tamamen bu ülkede etnik yapı oluşturmak istiyorlar. Sizin bu anlayışınıza da fırsat vermeyeceğiz. Çünkü sen zaten Kürt de değilsin. Ne idüğü belirsiz. Kürdistan'ı çok seviyorsan Kuzey Irak'ta var. Buyur oraya git. Senin gibi olanlar varsa onlar da oraya gitsin ama bu ülkeyi size böldürtmeyeceğiz."

"Karanlık oyunu birlikte bozalım"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesine ve milletine olan sevgisinden zerre kadar şüphe duymadığı CHP'ye gönül verenlere, milliyetçiliği konusundaki samimiyetine yürekten inandığı ve hala İYİ Parti'ye ümit bağlayanlara, geçmişi inkar etme pahasına garip bir siyasetin içinde bulunan ve hala Saadet'le birlikte olanlara, iradeleri adeta bir meta gibi pazarlanan, tezgaha konulan Kürtlere seslendiğini söyledi.

Hangi sebeple olursa olsun kırgınlığını sandığa yansıtma düşüncesi olanlara da seslendiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Gelin bu karanlık oyunu birlikte bir kez daha bozalım. Gelin Türkiye'yi tökezletmeye çalışanları birlikte bir kez daha hüsrana uğratalım. Gelin 2023 arifesinde ülkemizi yeniden bir asır öncesine götürmek için fırsat bekleyen bu grupların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakalım. Gelin ülkemizi büyük ve güçlü Türkiye yolundaki bu önemli dönemeçten birlikte sağ salim çıkartalım. Siyasette yeni ufukların açılmasına ihtiyaç varsa, gelin bunu birlikte ama doğru zamanda yapalım. Bugün Türkiye'nin bir olma, beraber olma, iki elin parmakları gibi kenetlenme günüdür. Suriye meselesi sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulması aşamasına gelmişken istikrarımızı tehlikeye atamayız. Diplomasiden ekonomiye her alanda dışarıdan ülkemize yönelik saldırılar her gün daha da artarken devletimizi zafiyete uğratamayız."

"Milletimizle hep gönül diliyle konuştuk"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki terör saldırısına değinerek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde bazıları kendi tarihimizin zaferlerini ve yenilgilerini unutmuş olabilir. Ama elin oğlu hiçbirini unutmamış. Unutmadığı gibi 2019'da getirip, onu da silahına kazımış. Bununla yetinmeyip cami basıp 50 Müslüman kardeşimizi alçakça katletmiş. Bölücü örgütün eli kanlı teröristlerinin de bu alçak katille amacı aynı değil mi? Amaç Türkiye'yi yapabilirlerse tümüyle yıkmak. Beceremezlerse zayıflatmaktır. Amaç bu vatandan son ferdimize kadar hepimizi ölü veya diri atmaktır. Amaç bize bu dünya üzerinde özgürce nefes alabileceğimiz hiçbir yer bırakmamaktır. Bu oyunu görmeyenlere diyecek sözümüz yok. Çünkü bazılarının gözleri vardır görmez, kulakları vardır duymaz, dilleri vardır, konuşmaz. Bazıları da hepsini görür, duyar ama başka türlü konuşur. Bizim milletimizin kalbiyle dili aynı istikamettedir. Bunun için biz de milletimizle hep gönül diliyle konuştuk, gönül diliyle anlaştık. Bugün de aynısını yapıyoruz. İnşallah 31 Mart seçimlerinde bu hasbi iletişimimizin neticesini alacağız."

Erdoğan'ın, "Sakarya 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkıyor musun? Sakarya 31 Mart'ta milli iradeye, demokrasiye, özgürlüğe sahip çıkıyor musun? Sakarya 31 Mart'ta hizmet siyasetine sahip çıkıyor musun?" sorularına katılımcılar "evet" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehri sadece aşkla sevmekle kalmadıklarını, tarihi hizmetlerle de tanıştırdıklarını dile getirdi.

Erdoğan, Arifiye'deki ana bakım fabrikasına ilişkin, "Bay Kemal ne diyor?'Sattılar.'Niye yalan söylüyorsun?Burada kesinlikle mülkiyet devri söz konusu değildir." dedi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER