Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Merkez Bankası'na uyarımı yapacağım'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Merkez Bankası'na uyarımı yapacağım'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Merkez Bankası'na uyarımı yapacağım'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığına sözüm yoktur. Ama uyarımı yapacağım, o da çözüm yollarını bulacak" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu iki önemli kurumun işbirliğine gitmesinin hayırlı neticeler doğuracağına inanıyorum. Katkısı olanları tebrik ediyorum. Faize dayalı bankacılık sistemi ciddi bir çıkmazın içindedir. Şahsen faize daima olumsuz yaklaşmış biri olarak, bu kriz karşısında çok da şaşırmadığını ifade etmek istiyorum. Paradan para kazanmayı değil, emekle, bilgiyle, ticaretle para kazanan bir finans sistemine yönelmek mecburiyetindeyiz.

Osmanlı'ya yüzde 900 faiz uygulandığı dönemler olmuştur. Cumhuriyet döneminde de bu faizden yakamızı sıyıramadık. Vergi gelirlerinin faiz ödemelerini dahi karşılamadığı dönemler oldu.

Bu benim çok ağırıma gidiyor. Faiz konusunda arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemedik. Bu bir özeleştiridir. Yıllarca bu yüzden MB'yi eleştirmek zorunda kaldım. Hala da eleştiriyorum. Ne dediler, "MB bağımsız bir kurum." Tamam...

Ben siyasetçiyim. Benim ona resmen müdahale etmeye yetkim var mı? Yok. Ama böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkıp eleştireceğim. Çünkü halkımın karşısında tokadı yiyen benim. O da çözüm üretsin.

Tokadı ben yiyeyim sefasını sürsün. Yok öyle bir şey. Buradan bir kez daha bankacılık sektörüne sesleniyorum: Faizleri lütfen makul seviyelere çekin.
İşsizlik bakın yüzde 11'in üzerinde bu ülke bu hale düşmeli mi? Düşmesini istemiyorsak bizim ihtiyacımız yatırım üretim ve rekabettir.

Yatırım olabilmesi için girişimcinin gerekli olanakları yakalaması lazım. Ancak paradan para kazanan bu sistem gerekli imkanları sağlamıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER