CHP Grup Başkanvekili Özel: Torba tasarı kesinlikle ülkenin güvenliği için değil

CHP Grup Başkanvekili Özel, "Torba tasarı, kesinlikle ülkenin güvenliği için değil; kavgacı dış politikanın, hesapsız referandum harcamalarının, yandaşı zenginleştiren, peşkeş çeken sistemin, israfın, sarayın faturasıdır." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel: Torba tasarı kesinlikle ülkenin güvenliği için değil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Torba tasarı, kesinlikle ülkenin güvenliği için değil; kavgacı dış politikanın, hesapsız referandum harcamalarının, yandaşı zenginleştiren, peşkeş çeken sistemin, israfın, sarayın faturasıdır." dedi.

Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısına yönelik eleştirilerde bulundu.

Kuzey Irak'taki gayrimeşru referanduma yönelik, Irak Kürt Bölgesel Yönetimine tehdit olarak, "Bir gece ansızın gelebiliriz." denildiğini belirten Özel, "Bu tehditin Barzani'ye yönelik olduğu düşünülüyordu. Ama bütün vatandaşlar gördü ki bir gece ansızın, bir torba kanun tasarısıyla geldiler. Sözlerinin arkasında durdular ve yaptıkları her şeyin maliyetini vatandaşın sırtına bindirdiler." ifadesini kullandı.

Hükümetin, göreve geldiğinde en kısa zamanda şans oyunlarını kaldıracağını söylemesine rağmen tasarıyla yüzde 10'luk vergiyi artırdığına dikkati çeken Özel, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki artışın ise yüzde 68'i bulduğunu söyledi. Özel, FATİH Projesi'nde "yandaşa" verilen ihalelerde vergi muafiyeti sağlandığını, "kaçak tütünle mücadele edeceğim" denilirken, gariban vatandaşın sırtına yeni yükler getirildiğini öne sürdü. 

"Ben ödemeyeceğim, arkadaş ödeyecek"

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tasarıda bunun gibi onlarca, yüzlerce uygulama var; ya vatandaşın doğrudan cebine el atıyor ya vatandaşın sırtından kazandığı vergiyi yandaşa peşkeş çekiyor ya da bazı alanları denetim dışı bıkarıyor.  

Bunlar için anayasaya göre ek bütçe kanunu gerekir ancak torba kanunla yapıyorlar. Bütçe kanununu deliyorlar, anayasayı ihlal ediyorlar. Bunları, milli güvenlik gerekçesiyle yapıyorlar. Vatandaşa, örtülü olarak 'Zamma isyan etme seni milli güvenliğin karşısında gösteririm' diyorlar. Zamma itiraz edene neredeyse terörist diyecekler. Bir maliye bakanı, dünya tarihinde belki de ilk kez zam paketini müjde gibi açıklıyor. Bunlar yediler, içtiler, savurdular, çıkan faturayı mafya gibi 'ben ödemeyeceğim arkadaş ödeyecek' diyorlar. 'Arkadaş' dediği, hepimiz... Bunlar israf ediyor, saraylar, yazlık, kışlık yapıyorlar, Meclis Başkanı'na 6 milyonluk arabalar alıyor, referandumda devlet imkanıyla propaganda yapıyorlar; sonra hesap çıkıyor, bunun siyasi maliyeti var, ekonomik kriz geliyor, 'biz değil, vatandaş, arkadaş ödeyecek' diyorlar. 

Olmaz olsun böyle arkadaşlık. Vatandaşımız bilsin, bu kesinlikle ülkenin güvenliği için değil kavgacı dış politikanın, hesapsız referandum harcamalarının, yandaşı zenginleştiren, peşkeş çeken sistemin, israfın, sarayın faturasıdır. Bu bedeli ödeyecekse, hükümet ödeyecek."

"Eylemlilik içinde olacağız"

Özgür Özel, torba tasarıyla, Kuzey Irak ve dış politika çuvallamasının gündeminin, başka bir negatif gündemle örtülmek istenildiğini ileri sürdü. Özel, bunun bir iflasın, tükenmişliğin itirafı olduğunu, iktidarın da müflis bir tüccar gibi davrandığını iddia etti.

CHP olarak torba tasarıya karşı Mecliste direneceklerini belirten Özel, sadece konuşmayacaklarını, anayasaya aykırı pakete yönelik eylemlilik içinde olacaklarını vurguladı. 

"Açık uçlu torpil demek"

Özel, eğitim sisteminin yapboz tahtasına çevrildiğini, yapboz yapar gibi teker teker her gün bir parça eklendiğini öne sürdü. Sınavın açık uçlu olacağının söylendiğini anımsatan Özel, "Seneye TEOG'un yerine gelecek sistem nedir, yaz bir kağıda desek, zarfa koyup kasaya kaldırsak, sınav kağıdını bir yıl sonra okusak, sınavda 5, 10 alırsa namerdim. Bilmiyor. Açık uçlu sınav; açık uçlu değerlendirme, objektif olmayan bir sistem kurmak, açık uçlu torpil; açık uçlu, istediğini istediğin yere yerleştirmek demek. " değerlendirmesinde bulundu.

"Bütün savcılara..."

Özel, Başbakan Binali Yıldırım'a, Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından ayrılmasına yönelik "Bunun devamı gelebilir mi?" diye sorulduğunu, Yıldırım'ın da "Şaibelere, ihalede usulsüzlüklere karışmışlar varsa gelebilir..."yanıtını verdiğini söyledi. Özel, "Zımmen Topbaş'ın bu yüzden gittiğini söylüyor. Değilse düzeltsin. Bütün savcılara şunu söylüyoruz, Başbakan'daki bu bilgiye derhal başvurulmalıdır. Bunu söylemediyse, Topbaş, Başbakan'dan hakkını, hukukunu sormalı, gerekirse tazminat davası açmalıdır. Yerine gelen Mevlüt Uysal, Madımak'ın avukatı, haşemanın isim babası, İbni Haldun Vakıf Üniversitesinin 606 milyonluk arazisini TÜRGEV'e 3 milyona peşkeş çeken Uysal. AKP layığını buldu. Ama İstanbul layığını bulamadı, İstanbul buna layık değil." diye konuştu.

Danıştayın kararına rağmen yaz saati uygulamasına devam edileceğini hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Özel, "Sözde Danıştay Başkanısın, adam sana 'kararını, adaleti, Danıştayı tanımıyorum' diyor. O anahtarları bunların masasına at, istifanın onurunu yaşa. Senin peşini kolay bırakmayız hanımefendi. Siyasi laflar söyleyip, gidip birisinin kolunun altına girerek kendini koruyamazsın." dedi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER