CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek: Maksimum toplanabilecek imza 450-470 civarında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin, "Bizim örgütlerimizle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda maksimum toplanabilecek imzanın 450-470 civarında olduğu ortaya çıkıyor." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek: Maksimum toplanabilecek imza 450-470 civarında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. 

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümünü kutlayan Erkek, "Şehitlerimizi ve gazilerimizi, minnetle ve şükranla anıyoruz. Eski genel başkanımız merhum Bülent Ecevit'i de bir kez daha büyük bir saygıyla anıyoruz. Kıbrıs Barış ve Özgürlük Bayramımızı da kutluyoruz." dedi.

Doğu Karadeniz'deki terör operasyonları sırasında bir askerin şehit olduğunu anımsatan Erkek, şehit askere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Erkek, "Terör nereden gelirse gelsin bir insanlık suçudur ve terörle hep birlikte kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdürmeliyiz." ifadesini kullandı. 

Olağanüstü kurultay tartışmaları

Türkiye'nin ağır sorunlarla boğuştuğuna dikkati çeken Erkek, "Onun için bizim bu olağanüstü kurultay gündemini bir an önce aşıp, asıl gündemimizi bir bütün olarak hep birlikte sürdürmemiz çok çok önemli. Önümüzde yerel seçimler olarak, yerel seçimlere bir olarak, iri olarak, diri olarak hazırlanmalıyız." dedi.

Muharrem Erkek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Olağanüstü kurultay sürecine ilişkin tüm partililerimizin, örgütlerimizin, delegelerimizin büyük bir sorumlulukla, duyarlılıkla hareket etmesi gerekiyor. Zaten bu sorumluluk ve duyarlılık bizim örgütlerimizde var. CHP bir örgüt partisidir. Olağanüstü kurultay sürecinde imza tartışmalarının bir yarış haline getirilip, sosyal medyada, basında gündeme getirilmesini de çok doğru bulmadığımızı da açıkça ifade etmek istiyorum. Bizim genel merkez olarak tüm il ve ilçe örgütlerimizle çalışmalarımız devam ediyor. Genel merkezimize bugüne kadar noterden ulaşmış herhangi bir olağanüstü kurultay talebi yok. Talep edenlerin ulaştırdığı herhangi başvuru yok. Onun için bu tartışmaları biz kendi içimizde tüzüğümüze uygun bir şekilde sürdürmeliyiz. Sosyal medyada, basında parti içi tartışmaları gündemde tutmamalıyız. Çünkü ülkemizin çok önemli sorunları var. Bunlarla ilgili mücadelemizi çok daha önemli görüyoruz. Tek hedefimiz yerel seçimlerde hep birlikte çalışarak başarılı olmaktır."

Soruları da yanıtlayan Erkek, dün Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın olağanüstü kurultayla ilgili kendilerine ulaşan sayılar konusundaki açıklamaları hatırlatılarak, "Yeni bir gelişme olup olmadığının" sorulması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"MYK üyemiz Sayın Özkan'ın verdiği sayılar bizim il il yaptığımız tespitler sonucunda verilen doğru sayılardır. Bizim örgütlerimizle yürüttüğümüz çalışmalar il, ilçe başkanlarımızla, delegelerimizle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda maksimum toplanabilecek imzanın 450-470 civarında olduğu ortaya çıkıyor. Ancak dediğim gibi imza talebinde bulunanlar da bu tartışmaları basında, sosyal medyada değil, zaten imzalar toplandığında genel merkeze sunulacak, tüzüğe göre hareket edilecek. CHP'de herkes hukuka, tüzüğe uygun hareket etme bilincindedir. Partimize zarar vermeden bu süreci götürmemiz çok daha önemlidir. Bizde kişilerin başarısı değil, partimizin başarısı çok daha önemlidir."

Olağanüstü kurultay isteyenlerin açıkladıkları rakamların sorulması üzerine ise Erkek, "Bunların hepsi bir iddia. Eğer iddia sahipleri, bunu beyan edenler noter onaylı talepleri bize sunarlarsa inceleme fırsatımız tabii ki olur ama bugüne kadar sunulmuş herhangi bir beyan, talep söz konusu değil. Bizim il il yaptığımız tespitler sonucunda biz bu iddia edilen rakamların doğru olmadığını ifade ediyoruz." yanıtını verdi. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER