Bozdağ: ABD için Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye Devleti için Gülen o anlamı ifade ediyor

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, "Ben buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki, ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye Devleti için Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor. Bu konu çok net bir konudur" ifadelerini kullandı.

Bozdağ: ABD için Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye Devleti için Gülen o anlamı ifade ediyor
 

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, "Ben buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki, ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye Devleti için Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor. Bu konu çok net bir konudur" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİNİ, BİRİNCİ ELDEN ABD'NİN EN ÜST DÜZEYDEKİ YETKİLİ MUHATTABINA AKTARMA FIRSATI BULACAĞIZ"

Adalet Bakanı Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesi için görüşmelerde bulunacağı ABD'ye giderken havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bekir Bozdağ, gazetecilerin 'Herkesin merak ettiği iade ve tutuklama talebiniz var, dosya da hangi deliller var ?' sorusu üzerine şu açıklamalarda bulundu: "Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Sayın, Loretta Lynch ile bir görüşmemiz olacak. Görüşmemizin ana konusu Fetullahçı terör örgütü kurucusu ve yöneticisi, Türkiye'de gerçekleştirilmeye çalışılan 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün 1 numaralı faili Fetullah Gülen'in iadesi hususunu görüşeceğiz. Daha önce ABD yetkili adli makamlarına 4 ayrı iade dosyası gönderdik. Ayrıca geçici tutuklama talebimizi ilettik.15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsüne ilişkin de geçici tutuklama taleplerimizi kendisine ilettik. Bu ziyarette mevkidaşım sayın Loretta hanımefendiyle bire bir bu konuyu görüşme imkanımız olacak. Türkiye'nin hassasiyetlerini, birinci elden ABD'nin en üst düzeydeki yetkili muhattabına aktarma fırsatı bulacağız. Beklentilerimizi ifade edeceğiz. Gelinen noktayı değerlendireceğiz. Aramızda bulunan iade anlaşması çerçevesinde karşılıklı yükümlülüklerimizin altını bir kez daha çizmiş olacağız. Dosyada ki delil durumu bize göre terörist Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi için gerekli olandan daha fazlası var şu anda. Dosyada bugüne kadar hem Türkiye'den istenen iadeler, veya geçici tutuklama talepleri, sadece ABD'nin değil, başka ülkelerin Türkiye'den istedikleriyle mukayese ettiğimizde de, dosyaların sıhhati açısından baktığımızda, en dolu dosya Fetullah Gülen'in geçici tutuklanma talebini içeren dosya ve iade dosyalarıdır. Altı dolu dosyalar iadesi için aramızdaki sözleşmenin öngördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır."

"ORADAN TERÖR ÖRĞÜTÜNÜ YÖNETMEYE HALA DEVAM EDİYOR"

Bekir Bozdağ "Biz bunları muhattabımızla da konuşacağız. Türkiye'nin beklentilerini hassasiyetini ve bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunun altını çizeceğiz" dedi. Bozdağ: " Ben buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki, ABD Usame Bin Ladin için ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye Devleti için Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor. Bu konu çok net bir konudur. Bu kadar büyük suçlara karışmış en son 240 vatandaşımızın ölümüne verdiği talimatlarla yol açmış 2194 vatandaşımızın yaralanmasına neden olmuş birisi Amerika Birleşik Devletleri'nde Pensilvanya'da yaşıyor. Oradan terör örgütünü yönetmeye hala devam ediyor. Türkiye olarak bir terör örgütünü dost ve müttefik, ABD'de yaşayan biri tarafından herhangi bir kısıta tabi olmaksızın, yönetmeye hala devam ediyor olmasını kabul etmemiz mümkün değil, bunun da altını özellikle bir kez daha çizeceğimizi buradan ifade etmek isterim. Umarım ki faydalı bir ziyaret olur, Amerika Birleşik Devletleri'nin Adalet Bakanlığı bu konuda Türkiye'nin ile yakın çalışma iradesini daha önce de ortaya koydu. Bize uzmanlar gönderdiler, biz de bundan sonra bu karşılıklı birlikte yakın çalışmayı sürdüreceğiz. Umarız ki bu konuda da Türkiye'nin beklentilerine ve aramızdaki anlaşmanın gereklerine uygun bir karar verirler" diye konuştu.

"ABD'NİN İADE ETME İHTİMALİNE BİANEN ENDİŞEYE KAPILIP KAÇMAMASI İÇİN GEÇİCİ TUTUKLANMASINI TALEP ETTİK"

Bekir Bozdağ Gazetecilerin 'Türkiye'nin endişelerinden bir tanesi Fettullah Gülen'in 3 ülkeye kaçabilme ihtimali, kuşkusuz, bu da konuşulacaktır görüşmelerinizde' sorusunu şu şekilde yanıtladı: Biz bu nedenle geçici tutuklanmasını talep ettik, Hem terör örgütünü sevk ve idare edememesi hem de başka bir ülkeye ABD'nin iade etme ihtimaline bianen endişeye kapılıp kaçmaması için geçici tutuklanmasını talep ettik. Bu son derece önemli hukuken de aramızda ki anlaşma gereği bir tedbir. Bunun yerine getirilmesini biz ABD'li makamlardan talep ettik. Bu talebimizi tekrar yenileyeceğiz"

İSTİYORUZ Kİ TÜRKİYE İLE ABD ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN BİR TERÖRİST YÜZÜNDEN OLUMSUZ NOKTAYA GELMESİN

Bekir Bozdağ'ın 'Görüşmenizin ardından bu kez de bir yanıt alınamazsa Türkiye'nin bir B planı var mı?' sorusuna verdiği yanıt şöyle: ABD 'de Fetullah Gülen'in yaşıyor olması, Türk halkının ABD'ye bakışını çok olumsuz etkiliyor. İade sürecinin uzaması geçici tutuklama talebinin yerine getirilmemesi ve iadeye ilişkin, 9. maddenin 2. fıkrasının, uygulanmaması tabi Türkiye'de de Türk Halkında da büyük bir rahatsızlık meydana getiriyor. Bunun bu şekliyle devam etmesi, iade edilmemesi veya iade sürecinin, zamana yayılması Türkiye ile ABD arasında ki ilişkileri elbette olumsuz etkileyecektir. Biz istiyoruz ki Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bir terörist yüzünden olumsuz noktaya gelmemesidir."

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER