Bozdağ: ABD Büyükelçiliği vizesini iptal ettiği kaç kişiyi aramıştır

Adalet Bakanı Bozdağ, ABD Büyükelçiliğinin FETÖ üyesi Adil Öksüz'le ilgili açıklamasına ilişkin, "Ben merak ediyorum şu ana kadar ABD Büyükelçiliği vizesini iptal ettiği Türk vatandaşlarından kaç kişiyi aramıştır?" dedi.

Bozdağ: ABD Büyükelçiliği vizesini iptal ettiği kaç kişiyi aramıştır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Nevşehir Konağı'nda düzenlenen "Medya Buluşması" programında bir basın mensubunun "Akıncı iddianamesinde Adil Öksüz'ün ABD Konsolosluğu tarafından arandığı ortaya çıktı, ABD Dışişleri Bakanı bunun normal olduğunu söyledi, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, Öksüz'ün 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün en önemli ve kilit aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Bütün Türkiye'nin, Türk halkının, devletin güvenlik, istihbarat birimlerinin Adil Öksüz'ü her tarafta aradığına dikkati çeken Bozdağ, şöyle konuştu:

"Yakalanması, yargıya çıkarılması Türk yargısına hesap vermesinin sağlanması ve adaletin tecellisi için herkes uğraşıyor. Ancak medyada yer alan bilgilere göre -ki o bilgiler de doğru bilgiler çünkü ABD Büyükelçiliği tarafından da teyit edildi- Adil Öksüz'ün ABD Büyükelçiliğinden bir telefon vasıtasıyla arandığı çok net, çok açık bir durum ve Büyükelçilik de bunu kabul etti. Tabi izahı önemli. 'Biz bunu Türk polisiyle iş birliğinin somut bir göstergesi olarak yaptık' diye bir ifadesi var. Tabi bu iş birliğinin somut bir göstergesi ifadesi tek başına yeterli bir ifade değil. Olayı tam da izah etmiyor. Sebebi şu, ABD Büyükelçiliği bugüne kadar pek çok Türk vatandaşının vizesini iptal etti. Ben merak ediyorum şu ana kadar ABD Büyükelçiliği vizesini iptal ettiği Türk vatandaşlarından kaç kişiyi aramıştır? Aradığı isimlerden bazılarını açıklayabilir mi, sakıncası, gizliliği yoksa? Adil Öksüz ortaya çıktı, bir sakıncası da yok. Hatta ben buradan Türk vatandaşlarına da çağrıda bulunuyorum. ABD vizesi iptal edilip de ABD Büyükelçiliği tarafından 'vizeniz iptal edilmiştir' diye bilgi verilen, aranılan, vizesi iptal edilmiş tek bir Türk vatandaşı var mı yok mu? Bu da çok çok önemli. Bunun da bir örneği yok."

Bozdağ, ayrıca şu anda FETÖ kurucusu, yöneticisi, elebaşı, Türkiye'deki pek çok terör eyleminin faili, darbe teşebbüsünün bir numaralı faili ve açılan davaların da sanığı Fethullah Gülen'in ABD'nin Pensilvanya eyaletinde hayatına devam ettiğine işaret ederek, "Eğer Türk devletiyle ABD arasında samimi iş birliğinin somut bir göstergesi olacaksa o zaman Türkiye'nin Fethullah Gülen'in geçici tutuklanması talebi var, bu talebin gereğinin yerine getirilmesi ve Gülen'in tutuklanması gerekir. Tutuklandı mı? Yok. Türkiye iade dosyaları var, iade taleplerimiz var, bugüne kadar bu taleplere cevap verildi mi? Verilmedi. Adli makamlara talepler gönderilmedi." ifadelerini kullandı.

'İlk önce Fettullah Gülen'in vizesini, oturma iznini iptal edin'

Bozdağ, ABD'ye çağrıda bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adalet Bakanı olarak söylüyorum. İlk önce Fettullah Gülen'in vizesini, oturma iznini iptal edin. Türkiye'nin geçici tutuklama talebinin gereğini yapın, geçici tutuklayın ve iadesini sağlayın, terör faaliyetleri yapmasına engel olun. İki, şu anda ABD'de bulunan FETÖ mensuplarının ve darbe girişimine katılanların vizelerini iptal edin. Onların çalışma izinlerini, oturma izinlerini iptal edin. O zaman samimi iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu görürüz. (Adil Öksüz) Burada vizenin iptal edilmiş olmasını önemsiz görmüyoruz, onu da söyleyelim ama burada en önemli şey iptalden sonra şüphelinin aranmasıdır. ABD Büyükelçiliğinin aradıkları varsa bunları açıklaması lazım, 'şunları aradık' diye. Onun için 'rutin bir uygulama, normal bir iş' diye bir açıklama getirilmesi doğru değil. Bu arama çok net bir şekilde pek çok soruyu insanımızın aklına getirmiştir ve bu sorular cevapsızdır."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER