Başbakan Yıldırım: İzmir'in Marmaray'ı için ihaleye çıkıyoruz

Başbakan Yıldırım, "İzmir'in Marmaray'ını, tüp geçişini bu sene içinde ihaleye çıkıyoruz. İzmir Körfezi'ne bir tüp geçiş ve bir gerdanlık takacağız. Çiğli'den Narlıdere'ye artık 6 dakikada geçecek İzmirli." dedi.

Başbakan Yıldırım: İzmir'in Marmaray'ı için ihaleye çıkıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım,  Atatürk Voleybol Vestel Venüs Arena'da Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 101 tesisin açılış töreninde konuşma yaptı.

'İzmir Türkiye düşmanlarını denize döker'

CHP Konya Milletvekili Mahmut Bozkurt'un sözlerine işaret eden Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"CHP'li bir densiz milletvekilinin dediği gibi demiyoruz. İzmir vatanseverleri denize dökmez, İzmir PKK'yı, FETÖ'yü denize döker, Türkiye düşmanlarını denize döker. İzmir ile sen dalga mı geçiyorsun? İzmir, istiklalin, zaferin başarıyla kazandırıldığı şehirdir. İzmir, Cumhuriyet'i kuran şehirdir. İzmir, demokrasiyi, çok partili hayatı başlatan şehirdir. İzmir, her zaman Türkiye'nin dünyaya açılan aydınlık yüzüdür. Sizin gibi kin, nefret kusan insanların İzmir'de yeri yok, İzmirlilerin arasında yeri yok. İşte bu güzel şehre hizmet etmek ve birbirinden güzel eserleri kazandırmak bizim boynumuzun borcu. Biz her zaman siyaseti millete hizmet olarak gördük. Dedik ki, eğer siyaset millete hizmet için bir işe yarıyorsa biz onda varız, hizmet olmayan siyaset varsın olmasın dedik. O gün bugün İzmir'e ne söz verdiysek yapa yapa geliyoruz."

'16 Nisan'da millete karşı siyasetin işe yaramadığını göreceksiniz'

Yıldırım, "CHP, Atatürk'ten partiyi devraldığında Atatürk onlara bir vasiyet etti, 'Muasır medeniyetler seviyesine Türkiye'yi taşı'. Onlar o gün vasiyeti vesayet anlamışlar ve vesayetin peşinden bir türlü ayrılmıyorlar. Yahu kardeşim yanlışı düzeltin. Atatürk vasiyet etti, 'vesayet' demedi. Vesayetten bu ülkeye hayır gelmez. Milletin iradesine tabi olun. İtaat edin millete, rahat edin. Millete karşı, millete rağmen siyaset olmaz, 16 Nisan'da da millete karşı siyasetin işe yaramadığını siz de göreceksiniz." dedi.

'İzmir Körfezi'ne bir tüp geçiş ve bir gerdanlık takacağız'

İzmir'e engellere rağmen birçok yatırımı kazandırdıklarını, Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak'a statlar yapacaklarını anlatan Yıldırım, bugün İzmir'e büyük bir müjdeyle geldiklerine işaret etti.

Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir için en büyük müjdeyi açıklıyorum. İzmir'in Marmarayı'nı, tüp geçişini bu sene içinde ihaleye çıkıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İzmir Körfezi'ne bir tüp geçiş ve gerdanlık takacağız. Çiğli'den Narlıdere'ye artık 6 dakikada geçecek İzmirli. İzmir'e çok yakışacak. İzmir'den 16 Nisan'da İzmir'in evladına, Binali Yıldırım'a sahip çıkmasını istiyorum. İzmir'den bunu bekliyorum. İzmir, eminim ki geleceğine sahip çıkacak, gereken desteği bu sefer 16 Nisan'da cömertçe verecek. Çünkü İzmir hep demokrasiden, değişimden yana olan şehirdir. İnşallah nasıl çok partili hayata öncülük etmişse, statükocuların korkulu rüyası olmuşsa bugün de İzmir aynı çıkışını yapacak ve kendine yakışanı en iyi şekilde ortaya koyacaktır."

'Alsancak Stadı'nın ihalesi 28 Nisan'da atılacak'

Başbakan Yıldırım, Orman ve Su işleri Bakanlığının Ege Bölgesi'nde yaptığı 101 eserin açılışını yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Toplam tutarı 1 milyar 800 milyon. Sabah 1,5 milyarlık temel attık, etti 3 milyar 300 milyon, öğleden sonra 500 milyon liralık kentsel dönüşüm projesi Karabağlar'da temel atacağız. Bir günde İzmir'e kazandırdığımız eserlerin toplam tutarı 3,5 milyarı geçiyor, helalı hoş olsun, İzmir için ne yapılırsa yeridir. Çünkü İzmir yıllardır maalesef yerel hizmetlerden hak ettiği payı alamıyor. İzmir'e dedik ki, 3 tane stadyum yapacağız. Karşıyaka, Göztepe, Alsancak.. Ne dediler, 'olmaz, yapamazsınız, yaptırmayız.' Ve ne yaptılar, işi mahkemeye taşıdırlar. Karşıyaka ve Göztepe'yi mahkemeye verdiler. 'Alsancak'ı da AVM yapacaklar bunlar, stat filan yapmayacak, İzmirlileri kandırıyorlar' dediler. Yalan söylüyorlar, biz senin gibi yalanı tığın üzerinde durduranlardan değiliz. Biz söz verdik mi yaparız. Yapamayacağımızın sözünü vermeyiz. Alsancak Stadı'nın ihalesi 28 Nisan'da atılıyor. İzmirimize ve Altay Kulübümüze de hayırlı olsun. Asırlık Altay kulübümüz her şeyin en iyisine layık. Karşıyaka ve Göztepe statlarını halen engellenmeye çalışıyorlar, itirazlar var. Buradan İzmir'in ayak bağı olan, İzmir'e yapılacak bu büyük eserlere sürekli engel çıkaran, sürekli bu engellerle İzmir'in projelerini geciktirenleri değerli İzmirli hemşehrilerime şikayet ediyorum. Onlara 16 Nisan'da öyle bir cevap verelim ki artık daha engel çıkaramasınlar."

"Engelli koşu" ile bu kadarının yapabildiklerini, 16 Nisan'dan itibaren engelsiz koşunun başlayacağını kaydeden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"14 yılda hem iş yaptık, hem de engelleri temizleye temizleye geldik ama AK Parti'den önce neydi, engeller öylesine güçlüydü ki, her vesayette, her engelde demokrasi kesintiye uğradı, Türkiye kazandıklarını kaybetti. 50-60 arası dünya ortalamasını iki katı büyüyen Türkiye, 60-79 arasında dünya ortalamasının yarısına düştü. 80-90 arası dünya büyümesinin iki katı olan Türkiye, 90-2001 arası yarısına düştü. 2001'de Türkiye maalesef öylesine büyük bir krize geldi ki, 2011'e kadar 2001 krizinin borçlarını ödemekle vakit geçirdik. 638 milyar borç ve faiz ödedik 2001 krizinden sonra. Bu kriz olmasaydı Ahmet Necdet Sezer anayasa kitabını Ecevit'in suratına atmasaydı, biz bu borcu ödemeyecektik. Kişi başına gelir 11 bin dolar değil, 14 bin dolar olacaktı. Sırf bu anlaşmazlık yüzünden kişi başına milli gelir 3 bin dolar azaldı, az arttı." 

'Garantili hükümet sistemi'

Başbakan Yıldırım, 16 Nisan'da halk oylamasına sunulacak sistemin çok açık olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Garantili hükümet, sandıktan hükümet çıkacak, illa çıkacak, ya çıkacak ya çıkacak başka yolu yok. Sandıktan sonraya bıraktığımız zaman başka yöne gidiyor iş. Otel odalarında, medya patronlarının evinde, sizin seçtiğimiz değil, başkalarının istediği hükümet oluyor. Bu sistemin en önemli özelliği yüzde 50 artı 1 ile millet 5 yıllığına Türkiye'yi kim yönetecek karar veriyor. Sonradan bu kararı ancak yine millet değiştirir. CHP, Atatürk'ten partiyi devraldığında Atatürk onlara bir vasiyet etti, 'Muasır medeniyetler seviyesine Türkiye'yi taşı'. Onlar, o gün vasiyeti vesayet anlamışlar ve vesayetin peşinden bir türlü ayrılmıyorlar. Yahu kardeşim yanlışı düzeltin. Atatürk vasiyet etti, 'vesayet' demedi. Vesayetten bu ülkeye hayır gelmez. Milletin iradesine tabi olun. İtaat edin millete rahat edin. Millete karşı, millete rağmen siyaset olmaz.

16 Nisan'da da millete karşı siyasetin işe yaramadığını siz de göreceksiniz. Terör örgütleri PKK'lısı, FETÖ'su, DEAŞ'ı onların uydusu olmuş HDP'si kol kola girmişler, Türkiye'nin geleceğini, aydınlık yarınlarını önlemeye çalışıyorlar. Başarabilirler mi? Başaramazlar ama Atatürk'ün partisi CHP'ye ne diyelim? O da tam bir perişanlık, ne dediğinden haberi yok."

Yıldırım, konuşmasının ardından video konferansla Balıkesir ve Edirne'ye canlı bağlanarak, eserlerin toplu açılışı için valilere talimat verdi.

Öte yandan Başbakan Yıldırım, konuşması sırasında kendisine tezahüratta bulunan vatandaşlara boynundaki Altay Spor Kulübü atkısını sallayarak, selam verdi. 

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER